EROĞLU CİNAYETİ BİLİYOR MU?

3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 2015 yılında Gazeteci Yazar Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili özel bir ekip kurduğu, araştırma sonucunda öğrenmiş olduğu bilgileri kamuoyundan sakladığı iddia ediliyor


EROĞLU CİNAYETİ  BİLİYOR MU?

Yeni Bakış

16 mart 2015 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Gazeteci Yazar Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili  St. Barnabas Manastırı ve civarında aldığı ihbarı değerlendirmek için özel bir ekip kurarak araştırma yaptı. Ancak Eroğlu, araştırmanın sonucunda öğrenmiş olduğu bilgileri kamuoyundan sakladı. Derviş Eroğlu’nun Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili tüm bilgileri bildiği ve konuyu örtbas ettiği iddia ediliyor.

Gazeteci Yazar Kutlu Adalı,  1996 yılında evinin biraz ilerisinde öldürüldü. Adalı cinayetinin St. Barnabas Kilisesinde bulunan dünyada ikinci olan el yazması incilin operasyon sonrasında kaçırıldığını ve o bölgeye gömülmesiyle ilgili olduğu belirtiliyor.  Yıllar sonra 2015 yılının başlarında ihbar üzerine dönemin cumhurbaşkanı Eroğlu, çok gizli bir evrakla özel bir heyet kurulması ve o bölgede incilin aranması emrini verdi.

Yapılan arama sonucunda incilin bulunduğu, ancak konunun çok gizli tutulduğu ifade ediliyor. İncilin ortaya çıkması halinde Kutlu Adalı cinayetinin de ortaya çıkacağı ve  dönemin iki komutanına dayanacağından bu konunun  hiç gündeme gelmediği ve kamuoyundan saklandığı iddia ediliyor.

 

Kutlu Adalı kimdir?

Gazeteci, şair ve yazar (D. 3 Ocak 1935, Lefkoşa / KKTC - Ö. 7 Temmuz 1996, Lefkoşa / Kıbrıs). Üç yaşında iken ailesi Antalya’ya göç etti. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde bitirdi. 1946-47’de Kıbrıs’taydı. Yeniden Antalya’ya döndü. 1955’te Antalya Lisesini bitirdikten sonra Kıbrıs’a kesin dönüş yaptı.

Okul yıllarında başladığı edebî faaliyetlerine hız verdi ve millî bilincin gelişmesi yönünde büyük gayret gösterdi. Kıbrıs’ta çeşitli dergilerin çıkmasına yardımcı oldu, kendisi de dergi ve gazete yayımladı. Beşparmak adlı bir yayınevi kurdu. 1958-1961 arası arkadaşlarıyla Beşparmak, Uyarı’yı çıkardı. Beşparmak yayınevini kurarak kitaplar yayımladı. Nacak’ın yazı işlerini yönetti. 1961-63 yıllarını kapsayan köy raporlarını hazırladı. Türk Cemaat Meclisi’nde çalıştı. Çeşitli gazetelerde yazdı. 1985 yılında Kayıt Nüfus Dairesi Müdürlüğünden emekli oldu.

Önceleri şiir ağırlıklı olan çalışmaları giderek düzyazı ürünlerine yöneldi. Bu eserlerinde sosyal ve siyasal konulara giderek artan bir yöneliş sergiledi. 1974’ten sonra Türk toplumunda ortaya çıkan yozlaşma onun bir nevi ulusal çizgiden uzaklaşarak daha çok Kıbrıslılık ve ortak Akdeniz uygarlığı düşüncesine yönelmesine sebep oldu.


1971’de I. Halkbilim Paneli’nde; 1989 Barış, Demokrasi Ve İnsan Hakları Paneli’nde; 1989 I. Uluslararası Nasrettin Hoca Seınpozyumu’nda bildiriler sundu. Adalı güldürü, makale, folklor çalışmaları nedeniyle ödüller aldı.

Makaleleri sütun yazarlarından olduğu günlük Lefkoşa’da yayımlanan Yeni Düzen gazetesinde yer aldı.

Kutlu Adalı, 7 Temmuz 1996 günü Kıbrıs Lefkoşa’da Kızılbaş semtindeki evinin önünde bilinmeyen kişi ya da kişilerce öldürüldü. Öldüren ya da öldürenler bulunamadı. Makalelerinde St. Barnabas Manastırı soygununu “kurcaladığı” ve soygunu yapanların üzerine gittiği için öldürüldüğü iddia edildi.

Şair İlkay Adalı ile evliydi. Ailesi tarafından kendi adına kurulan vakıf, Adalı’nın vefatından sonra tüm yapıtlarını yayımlamaya başladı.