DOKTORLAR TUTUKSUZ YARGILANACAK

Fikri Orakçıoğlu’nun 2015 yılı içerisinde şüpheli ölümü ile ilgili olarak ailesinin başlatmış olduğu adli soruşturma mücadelesi mahkemeye taşındı. Ailenin talebi üzerine mezarının yeniden açılıp otopsi yapılması üzerine başlatılan adli soruşturma meselesi ile ilgili olarak mahkemenin ihmal olabileceğine dair bulgu yapması üzerine doktorlar Dr. Turgut Küçük ve Anestezi Doktoru Süleyman Köroğlu teminat maksadı ile mahkeme huzuruna çıkarıldı


DOKTORLAR TUTUKSUZ YARGILANACAK

Evrim KAMALI

 Mahkemede yeminli şahadet veren polis çavuşu Cemil Özalkın, Fikri Orakçıoğlu’nun 18 Eylül 2015 tarihinde Başkent Hastanesi’nde ameliyattan sonra yaşamını yitirmesiyle ilgili adli ölüm yargıcının ihmal olabileceğine dair bulgular olduğundan soruşturma başlatılmasına emir verdiğini anlattı.

Polis çavuşu,  Dr. Turgut Küçük ve Anestezi Doktoru Süleyman Köroğlu’nun etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını söyledi ve ilerde davalarında hazır olmaları için mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

 

 

Teminatla serbest kaldılar

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, Tedbirsizlik ve İhmalkârlık Sonucu Başkasının Ölümüne Neden Olma suçunun 4 yıla kadar hapis cezası öngördüğünün altını çizdi. Sağer adli ölüm sorgu yargıcının ihmal olabileceğine dair bulguları olduğuna değindi. Yargıç Temay Sağer, Dr. Turgut Küçük ve Anestezi Doktoru Süleyman Köroğlu’nun davaları görüşülünceye kadar yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10’ar bin TL nakit teminat yatırması, birer kefilin 200’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşullarıyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.