“DAHA ÇOK TANITIM ŞART”

Lefkoşa Merkez Pazar Yeri esnafı Yeni Bakış’a konuştu


“DAHA ÇOK TANITIM ŞART”

Ceynur PEHLİVAN

 

Lefkoşa bölgesine yeni açılan Pazar yerini ziyaret ettik. Çok kalabalık olmamakla birlikte bazı stant alanları boştu. Şöyle bir esnafın nabzını yokladık. Kimisi memnun, kimisi daha yeni olduklarını ve zamanla halkın ayağının alışacağını dile getirdiler.

 Esnaf ne dedi?

 

Ayşe Köse:

Daha çok yeniyiz, insanlar zamanla alışacak

“Benim burada ikinci haftam. Salı günleri Pazar günlerine oranla daha sessiz ve sakin. Çünkü bizim insanımıza Pazar yeri dendiği zaman akla ilk gelen sadece Pazar günleri açık olduğudur. Tabii daha çok yeniyiz, insanlar zamanla alışacak. Bir de pandemiden dolayı insanlarımızın alım gücü düştü.”

 Müjde Şener:

Ben burada el sanatları komite başkanı seçildim

Ben burada güzel şeylerin olacağına inanıyorum. Bizim bulunduğumuz sokakta el sanatları satışa sunuluyor. Ben burada el sanatları komite başkanı seçildim. Kanımca her sokak için bir görevli seçilip, o sokağı daha güzel ve cezbedici hale getirilebilir. Her neresi olursa olsun, orayı güzelleştirmek biz insanların elindedir.”

 


Havva Rozagi:

Her şeyin yerli yerine oturması için zamana ihtiyaç var

“Ben bugün ilk kez katılıyorum ve henüz bir yorum yapmak istemiyorum. Kendi ürettiğim ürünlerimi (peksemet, cevizli-bademli sucuk, mantı, çitlembik, pirohu, gulirikya, el makarnası, zeytinli-hellim ve çörek) satıyorum. Ancak, dikkatimi çeken stantların biraz dağınık olduğu ve sanki her şey iç içe duruyormuşçasına bir manzara ortaya çıkıyor. Belki daha yeni kurulan bir yer ve her şeyin yerli yerine oturması için zamana ihtiyaç var.”

 


Nimet Banaz:

Buraya gerekli tanıtım yapılmadı

Sizin de gördüğünüz gibi takılarım el emeği göz nuru kendi üretimim. Halkın ilgisi çok az, buraya gerekli tanıtım yapılmadığı için diye düşünüyorum. Oysa Belediye temel bölgelere pankart asabilir, etrafa broşür dağıtabilirdi. Düşünsenize, daha basın olarak ilk kez siz ziyaretimize geliyorsunuz. Henüz hiçbir TV kanalı da bizleri gelip çekim yapmadı. E bu halk, buranın tanıtımı olmazsa, burayı nereden ve nasıl öğrenip bilgi sahibi olacak da çıkıp gelsin. Dahası Belediyenin halkla ilişkiler birimi de buraya hiç uğrayıp durumumuzu sormadı. Ben size ve Yeni Bakış Gazetesine ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum.”

 Ülcaz Peynrci:

Biz sabah 08.00’den akşam saat 20.00’ye kadar buradayız

“Henüz yeni bir mekan ve halkın ayağının alışması zaman ister. Bir de yeterli tanıtım yok. Biz sabah 08.00 den akşam saat 20.00 ye kadar buradayız. Fakat daha halkın bu durumdan haberi bile yok. Bir de boş stant var, onların da doldurulması gerekiyor.”

 


Esnaf: “Yeterli tanıtım yok”

Yaptığımız bu kısa söyleşilerde esnafın ortak görüşü, yeterli tanıtımın olmadığı ve halkın tam olarak bilgilendirilmediğidir. Bir diğer konu ise, öğleye doğru anons edilerek esnafın stant kiralarının yatırımı için vezneye çağırılmalarıdır. Esnaf tezgahını boş bırakıp gidip ödeme yapmaktan biraz tedirgin. Oysa Belediye çalışanlarından birkaç kişi görevlendirilip, stantlar gezilerek kiralar toplanırsa daha sağlıklı olur görüşünü belirttiler. Bir diğer konu ise, gün boyu stantta duran esnafın WC ihtiyaçları için yapılan yerin son derece hijyen ve günümüz koşullarında oldukça özen gösterildiği ve çok temiz tutulduğu ifade edildi. Lefkoşa’ya yeni bir çehre olarak kazandırılan bu geniş ve ferah mekan “Merkez Lefkoşa” da kanımızca zamanla her şey yerli yerine oturacaktır. İnsanımızın ayağı zamanla buraya alışacaktır. Özellikle geniş oto park alanının bulunması, kahve içecek bir mekanın bulunması ve Lefkoşa’nın sıcağına rağmen oldukça serin bir mekan olması zamanla herkesin uğrak yeri olacaktır.