Yunanistan’ın Girit Adası’nda deprem


Yunanistan’ın Girit Adası’nda deprem

Akdeniz'deki Girit Adası'ndra bugün sabah 09.17'de meydana gelen ve Yunanistan Jeodinamik Enstitüsü'nün verilerine göre 5.8 büyüklüğünde olduğunu duyurduğu deprem ada halkında panik ve gerginliğe yol açtı. Deprem anında onlarca kişi evlerinden ve işyerlerinden sokağa çıkarken depremin Girit Adası ile Santorini Adası arasındaki büyük alanda etkili olduğu açıklandı.

Depremin çoğunluğu eski yapılara sahip olan Arkalochori kenti ile  Agies Paraskies ve Patsidero’daki evlerde çok fazla hasar olduğu itfaiye ve kurtarma ekiplerinin önemli bölümünün o kentlere sevk edildiği belirtildi. Deprem nedeniyle bazı köylerde bazı vatandaşların mahsur kaldığı belirtildi.

ADA HALKI SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Girit Adası'da ayrıca saat 9.37'de meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem ise ada halkının tekrar sokaklara çıkmasına neden oldu.

Ayrıca Profitis İlias yolunda dev bir kayanın koparak karayoluna düştüğü ve araçlarda hasara yol açtığı, bazı vatandaşların yaralandığı belirtildi.

Depremin Muğla, Aydın ve İzmir’de de hissedildiği belirtildi

AFAD depremin 5,7 büyüklüğünde olduğunu duyururken, Kandilli de 5,8 olarak açıkladı.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Yunanistan’ın Girit Adası’nda meydana gelen depremin derinliğinin 2 km olduğunu bildirdi. Depremin karada meydana geldiği belirtildi.

Depremin ardından 3,8 ve 4,3 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı meydana geldiği aktarıldı.