TÜRK LİRASI ERİYOR

Türk Lirasının geleneksel değer kaybetme günleri devam ediyor. Türk Lirası eriyor vatandaşlar daha da yoksullaşıyor


TÜRK LİRASI ERİYOR

Leyla Nur Çakır

Sürekli olarak değer kaybeden Türk Lirası, değer kaybını son üç günde artırdı. Dünyada 2021 yılı içerisinde en çok değer kaybeden para olarak dikkatleri üzerine toplayan Türk Lirası ile ilgili gelecekteki beklentiler de maalesef olumsuz. Türk Lirasının 2021 yılı içerisinde dolar karşısında %20 değer kaybettiği ve bu kaybın %10’un Eylül – Ekim aylarında gerçekleştiği gerçeği, Türk Lirası ile ilgili gelecekteki beklentilerin de kötü yönde olması görüntüsünü ortaya koyuyor.


Görevden almalar hızlandırdı

Geçtiğimiz gün TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun basına kapalı gerçekleştirdiği toplantının ardından, Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre, TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük, Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.

Bu kararın Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından hızla değer kaybetmeye başlayan Türk Lirası birçok para birimi karşısında tüm zamanların en kötü seviyelerine indi.


Reuters: Faiz indirimine karşı çıktı, gönderildi

Analistler bir süredir TCMB'de yönetim değişikliği olup olmayacağını ve bunun politika kararlarına yansıyıp yansımayacağını yakından izliyorlardı.

Reuters'a bilgi veren kaynaklara göre, piyasanın iktisadi gerekçelerle açıklamakta zorlandığı faiz indirim kararına eylül ayında da itiraz eden Küçük, ABD'de yaşayan ve sadece Para Politikası Kurulu (PPK) kararları için Türkiye'ye gelen ve birçok karara katılmayan Yavaş ve başkan olmak istediği basında yer alan Tümen TCMB'den gönderilmiş oldu.


Kredi risk primi tırmanıyor

IHS Markit'in verilerine göre, Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) çarşamba günkü kapanışa göre 8 baz puan (bp) artışla nisan başlarından bu yana en yüksek seviye olan 450 bp'ye yükseldi.


TL, 2021'de yüzde 20 değer kaybetti

Sadece Eylül ayı başından beri yüzde 10'a yakın değer kaybeden TL'de kayıplar sürüyor. TL yılbaşından beri ise dolar karşısında ise yaklaşık %20 değer kaybetti.