"Öğrenciler rant kapısı görülüyor"

Ülkemiz Üniversitelerinde eğitim hayatlarına devam eden öğrenciler aşırı pahalılıktan ve düzensizlikten şikayetçi


Leyla Nur Çakır: “Market alışverişi benim için çok büyük bir sıkıntı oluyor çünkü temel gıdalar bile çok pahalı; bırakın et ürünlerini eve meyve sebze almak bile lüks olmuş durumda. Ev kiraları almış başını gidiyor, aylık kira vermek bile zor oluyor, depozitoyu saymıyorum bile. Elektrik ve su neredeyse hiç kullanmadığım halde minimum 250-300 TL tutuyor, bütün günümü okulda ve işte geçirmeme rağmen.”

 

Elvin İpek: “Burası için eğitim adası diyorlar, ancak bu pahalılıkta bu ülkenin gerçek anlamda eğitim adası olmasına imkan yok. Okullar pahalı, kiralar pahalı, yiyecek-içecek pahalı, ulaşım pahalı, giyecek pahalı, elektrik-su pahalı, kısacası herşey ateş pahası.”

 

Bilge Tunç: “Döviz arttıkça yeme içme fiyatları da artıyor, bu beni ve ailemi oldukça zor bir duruma sokuyor. Burada sadece okumaya çalışıyorum, sosyal yaşamım neredeyse yok, yani maddi imkansızlıklar nedeniyle dışarıya çıkmıyorum ve kendimi kapana sıkışmış gibi hissediyorum.”

 

İrem Bölükbaşı: “Bu kadar Üniversitesi olan KKTC’de öğrenciler düşünülerek yapılmış hiçbir şey yok, sadece öğrenci gelsin harcamasını yapsın mantığı var.”

 

Zeynep Casun: “Ev kiramız fazla olduğundan dolayı kredi çekmek zorunda kaldık, her konuda zorlanıyoruz, öğrencilerin zorluklarını azaltmalarını bekliyoruz. Artık sesimizi duysunlar.”

 

 

Bir yıllık aranın ardından üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte çeşitli ülkelerden birçok öğrenci ülkemize geldi. Ancak KKTC’de yaşanan aşırı pahalılık, öğrencilerin soyulacak insanlar olarak görülmesi ve istismar edilmesi, birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Ülkemizde bulunan Üniversite öğrencileri birçok sorunları bulunduğunu, bu sorunlara acil çözümler bulunmasını istediklerini belirterek, “artık sesimizi duyunuz” çağrısı yaptılar.

 

Leyla Nur Çakır (YDÜ fizyoterapi bölümü 1.sınıf öğrencisi):

“Antalya’dan Kıbrıs’a okumaya geldim, ev tuttum. Tam burslu olmama rağmen ev kirası, elektrik, su, internet, ev ihtiyaçları ve market alışverişine yetişmek adına hem çalışıp hem okuyorum. Hem çalışıp hem okuduğum için yol ve dersler benim için çok yorucu oluyor, derse ve işe ulaşım eksikliğinden dolayı yetişemiyorum. Tabi ki okul ve iş yerine gidiş gelişlerde ödediğim ulaşım ücretleri inanılmaz, insanların ortalama gelir düzeylerine göre bu kadar pahalı ulaşım her halde dünyanın hiçbir yerinde yoktur. İki, üç kilometrelik yol için taksiler sizden 60 TL istiyor, bu rakam birçok öğrenci için yüksek bir rakamdır, üstelik bu rakamı her gün ödemek zorunda iseniz ay sonunda ortaya çok büyük rakamlar çıkıyor.

Market alışverişi benim için çok büyük bir sıkıntı oluyor çünkü temel gıdalar bile çok pahalı; bırakın et ürünlerini eve meyve sebze almak bile lüks olmuş durumda. Ev kiraları almış başını gidiyor, aylık kira vermek bile zor oluyor, depozitoyu saymıyorum bile… Elektik ve su neredeyse hiç kullanmadığım halde minimum 250-300 TL tutuyor, bütün günümü okulda ve işte geçirmeme rağmen. Basit bir uzun kollu tişörtün yalnızca 200 TL olması da cabası… Biz öğrencilerin sesini artık duymanızı ve bizleri mağdur etmeyi bırakmanızı istiyoruz!”

 

 

Elvin İpek (YDÜ fizyoterapi bölümü 1.sınıf öğrencisi):

“Ailemle yaklaşık 2 yıldır Kıbrıs’ta yaşıyorum. Annem ve babamın çalışmasına rağmen geçinmekte zorlanıyoruz bu yüzden part time çalışıyorum, mesaiye de kalmama rağmen aylık 2.500 TL maaş alıyorum. Ulaşım Kıbrıs’ta kötü olduğundan dolayı okula gidişim zor, kazandığım bütün para yola gidiyor. Otobüs saatleri az olduğundan bazı zamanlar Taksi kullanmak zorunda kalıyorum, taksimetre açmadıklarından dolayı şehir içlerine bazen 40 bazense 60 TL ödüyorum. Hem okula gidip hem de çalıştığım için sosyal aktivitelere zamanım kalmıyor, kalsa bile para yetmiyor, ailem de kardeşlerime baktığı için bana destek çıkmakta zorlanıyorlar. Burası için eğitim adası diyorlar, ancak bu pahalılıkta bu ülkenin gerçek anlamda eğitim adası olmasına imkan yok. Okullar pahalı, kiralar pahalı, yiyecek-içecek pahalı, ulaşım pahalı, giyecek pahalı, elektrik-su pahalı, kısacası her şey ateş pahası. Üniversiteler bence bu ülkeye öğrenci getirebilmek için reklam ve tanıtım yaptıkları zaman buranın ne kadar pahalı bir ülke olduğunu da anlatmaları lazım. Her yıl çok sayıda öğrenci bu ülkeye okumaya geldikten sonra pahalılık nedeniyle okulu bırakıp geri dönüyor, yazık değil mi bu gençlere. Bence bu ülkeye gelecek olanlara doğrular anlatılmalı ve kimse mağdur edilmemelidir”

 

 

Bilge Tunç (YDÜ fizyoterapi bölümü 1.sınıf öğrencisi):

“Kuşadası’ndan Kıbrıs’a okumaya geldim, yeni geldiğim için ev arkadaşı bulamadım bu yüzden YDÜ’nün yurdunda 4 kişilik odada kalıyorum. Kişi başı yemeksiz 10.000 TL, yemekle beraber 27.000TL ödüyorum, ben yemeksiz seçtiğim için yememi ve içmemi dışarıdan karşılıyorum fakat yalnızca bir dönere bile minimum 25 TL ödüyorum. Döviz arttıkça yeme içme fiyatları da artıyor, bu beni ve ailemi oldukça zor bir duruma sokuyor. Burada sadece okumaya çalışıyorum, sosyal yaşamım neredeyse yok, yani maddi imkansızlıklar nedeniyle dışarıya çıkmıyorum ve kendimi kapana sıkışmış gibi hissediyorum. Ben KKTC’nin pahalı olduğunu buraya gelmeden önce duymuştum ama bu kadar pahalı olabileceğini tahmin etmemiştim.”

 

İrem Bölükbaş (YDÜ fizyoterapi bölümü 1.sınıf öğrencisi):

“Samsun’dan Kıbrıs’a okumaya geldim, 2 kişilik özel yurtta kalıyorum, elektik ve su bize ait ve kişi başı 19.000 TL ödüyoruz. Burada kişisel bakım ürünleri kısıtlı ve çok pahalı olduğu için Türkiye’den getirtmek durumundayım fakat kargo parasına da 400 TL ödüyorum. Aynı şekilde ben de yeme içmeyi kendim karşılıyorum, cidden pahalı olduğu için bazı günler eksik öğün alıyorum, bir yerden bir yere gitmekte zorlanıyorum çünkü okul otobüs saatleri kısıtlı ve otobüsler çok kalabalık (127 kişi alıyorlar), havalandırmaları da yok. Bu kadar Üniversitesi olan KKTC’de öğrenciler düşünülerek yapılmış hiçbir şey yok, sadece öğrenci gelsin harcamasını yapsın mantığı var. Burayı hem beklediğimden çok daha pahalı hem de daha karmaşık buldum, burada okumak gerçekten çok zor.”

 

 

Zeynep Casun (YDÜ hemşirelik bölümü 1.sınıf öğrencisi):

“18 yıldır Kıbrıs’ta yaşıyorum, KKTC vatandaşıyım, annem rahatsızlığından dolayı çalışamadığı için babamın maaşıyla geçinmeye çalışıyoruz. %75 Burslu olmama rağmen yıllık 12.000TL okul parası ödüyorum, geliş gidişim okul otobüsüyle büyük sıkıntı yaratıyor, bazı zamanlar otobüsler dolu olduğundan dolayı almadan geçiyor,

bazı zamanlar ise çok geç geliyor ve derse yetişemiyorum. Ev kiramız fazla olduğundan dolayı kredi çekmek zorunda kaldık, her konuda zorlanıyoruz, öğrencilerin zorluklarını azaltmalarını bekliyoruz. Artık sesimizi duysunlar.”