“Kapatınız”

Bütçe açığının hat safhaya yükseldiği bir dönemde Gümrük Dairesi Müdürü Mustafa Deveci’den kendisinden yardım isteyen ikinci el araç satışı yapan oto galericilere ilginç yanıt


“Kapatınız”

Ekonominin dibe vurduğu, hazinenin meteliğe kurşun attığı ve sürekli zam yaparak bütçe açığını kapatmaya çalıştığı bu günlerde, devletin hatırı sayılır gelir elde ettiği ikinci el araba satışları da dibe vurdu. Gerek artan maliyetler gerekse vatandaşların alım gücünün düşmesi nedeniyle satış yapamayan galeriler belki de tarihlerinin en kötü günlerini yaşıyor. Galeri sahipleri bazı düzenlemeler yapılmasını talep ederek, “şu anda hiç satış yapamıyoruz, dolayısı ile hem bizler zor durumdayız hem de satış olmaması nedeniyle devletin kasasına da para girmiyor. Satış olmadığı için yeni araç siparişi de veremediğimiz için devlet büyük gelir kaybına uğruyor. Dolayısı ile yapılacak düzenlemeler ile hem biz satış yapabileceğiz hem de bu satışlardan devlet gelir elde edecektir” şeklinde görüş bildirdiler.

“Navlun ve KDV oranları yüksek”

Ülkemize getirilen ikinci el araç maliyetleri pandemi nedeniyle dünyada yaşanan ekonomik daralma ile yükselmeye geçti. Daha önceleri araç başına 3 bin dolar olan navlun fiyatları bir anda araç başına 13 bin dolara yükseldi. Yine KKTC’de satış bedeli üzerinden alınan %20’lik KDV de maliyetlerin oldukça artmasına neden oluyor. İkinci el araç satışı yapan galericiler bu maliyet artışları nedeniyle satışların durduğunu ve böyle gitmesi halinde kendilerini zor günler beklediğini vurgulayarak devletten düzenleme talep ettiler.

“İlginç cevap”

Gazetemize konu ile ilgili aktarılan bilgilere göre ikinci el araç satışı yapan galerilerin sorunlarını Başbakan Faiz Sucuoğlu’na ilettikleri ve yanıt bekledikleri yönünde. Bu konu ile ilgili bir iddia ise oldukça düşündürücü. Bir galeri sahibinin derdini anlatarak düzenleme yapılıp yapılmayacağını sorduğu Gümrük Dairesi Müdürü Mustafa Deveci’nin kendisine, “satış yapamıyorsanız kapatınız” cevabını verdiği yönünde. İddiaların sahibi galeri sahibi böyle bir cevabın kabul edilemez olduğunu belirterek, “anladığım kadarıyla devletimiz para kazanmak istemiyor” dedi.

“İkinci el araba gelmesin iddiası”

Gümrük Dairesi Müdürü Mustafa Deveci ile ilgili iddialar sadece bununla da kalmıyor. İddialara göre Deveci’nin ülkeye özellikle Japon ikinci el araç gelmesini istemediği ve bu görüşünü de farklı mecralarda birkaç kez dillendirdiği iddia edildi. Yine yapılan iddialara göre Maliye Bakanı Dursun Oğuz’un da ikinci el araçların ülkeye girişlerine sıcak bakmadığı, sadece sıfır araçların ülkeye getirilmesini istediği yönünde.