18 ay hapis cezasına mahkum edildi

Mağusa’da D.Ö isimli kızın evine hırsızlık için giren Nijerya uyruklu sanık Sodıq Omogbolahan Edu, hakkındaki karar dün açıklandı.


18 ay hapis cezasına mahkum edildi

Gamze PİR BAYKUR

Mağusa’da 2020 yılı Ekim ayı içerisinde D.Ö isimli genç kızın evine hırsızlık yapmak için  balkon penceresinden girerek D.Ö’nün yatak odasına giden ve uyuyan genç kızın başucunda giymekte olduğu şortu çıkararak cinsel tacizde bulunan Nijerya uyruklu sanık Sodıq Omogbolahan Edu hakkındaki karar dün Mağusa Ceza Mahkemesinde açıkladı. “Geceleyin ev açma”, “Cinsel taciz”, “Mülke tecavüz” ve “Suç işlemeye teşebbüs” davalarından yargılanan sanık Edu, Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından suçlu bulunarak 18 ay hapis cezasına mahkum edildi.

 

Uyuyan genç kızın yatak odasına girerek şortunu çıkarmıştı

Sanık Sodıq Omogbolahan Edu, 21 Ekim 2020 tarihinde saat 04:00 raddelerinde Mağusa’da aç olduğu gerekçesiyle hırsızlık yapmak için D.Ö isimli genç kızın evine kapalı ancak kilitsiz olan balkon penceresini açarak girmiş ve D.Ö’nün yatak odasına gitmişti. Sanık Edu, yatak odasında giymekte olduğu şortunu çıkarıp çıplak kalmış ve o esnada D.Ö’nün evinde misafir olarak kalan sevgilisi Ü.A tarafından fark edilerek etkisiz hale getirilmişti. Polis, ayni gün aldığı ihbar üzerine konu eve gitmiş ve yatak odasında tespit edilen sanık suçüstü hali gereği tutuklanmıştı.

 

“Uyuşturucu suçlarından sonra en yaygın ikinci suç türüdür”

Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Pınar Beyoğlu, sanık Sodıq Omogbolahan Edu’yu aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bularak mahkum ettiklerini açıkladı. Sanığın mahkum olduğu “Geceleyin ev açma” suçu için 10 yıla kadar hapislik cezası öngörüldüğünü belirten Beyoğlu, KKTC Anayasasında herkesin barış, güven ve huzur içinde yaşama hakkı ve manevi varlığını koruma hakkına sahip olduğunu, yine Anayasada kimsenin konutuna dokunulamaz ibarelerinin yer aldığını ve KKTC’de yaşayan herkesin mülkiyetlerini koruma hakkına ve ayrıca konut dokunulmazlığı ve konutunda huzur içinde yaşama hakkına sahip olduğunu açıkladı. Beyoğlu, Yüksek Mahkemenin 2020 yılı faaliyet raporlarında soygun, ev açma, geceleyin ev açma, ağır bir suç işlemek kastıyla binaya girmek suçlarının, uyuşturucu suçlarından sonra Ağır Ceza Mahkemelerinin gündemlerini meşgul eden en yaygın ikinci suç türü olarak görüldüğünü kaydetti. Bu tür suçları işleyenlere ve işleme eğiliminde olan kişilere etkin ve caydırıcı cezalar verilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkatleri çeken Beyoğlu, bu tür suçların ülkede huzur ortamını bozduğu gibi toplumdaki bireyler arasında mal güvenliğini de sorgulatır hale getirdiğini ve infial yarattığını vurguladı. Beyoğlu, hırsızlık yapmak amacıyla sabaha karşı saat 04:00 raddelerinde müşteki D.Ö’nün evine giren sanığın, müşteki D.Ö tarafından alt kısmı çıplak vaziyette ev içerisinde görüldüğünü ve bu durumun müşteki üzerinde yarattığı olumsuz etki ve travmanın suçun işleniş şekli açısından durumun ciddiyetini ve vahametini artırdığını kaydetti. Sanığa hapislik cezası dışında başka bir ceza verilmesinin kamu menfaatine hizmet etmeyeceği, işlenmiş suçların vahametiyle örtüşmeyeceği gibi bu tür suçları işleme eğilimde olan kişilere etkin ve caydırıcı olamayacağını sonucuna vardıklarını belirten Beyoğlu, sanığı 18 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.