“Hep Birlikte Duvara Vuracağız”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, tek bir çare kaldığını, federalistlerin tek bir çatı altında hareket etmesi gerektiğini, aksi halde 23 Ocak seçiminin sonucunun mağduriyet olacağını söyledi ve ekledi:


“Hep Birlikte Duvara Vuracağız”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, şimdiki oyunun parlamentoyu yeniden şekillendirmek üzerine kurulduğunu belirterek, UBP’nin tek başına ya da tek başına yakın bir şekilde iktidara gelmesinin hedeflendiğini, barış isteyenlerin de dışlanmasının amaçlandığını kaydetti. İzcan, Ankara’daki AKP iktidarının projesi olan bu oyunu bozmak gerektiğini belirterek, bu oyunu bozacak olanın federal bir düzeni isteyenler olduğunu söyledi

 

İzcan, “Bugün gelişen aşamada ya federalistlerin birliği sağlanacak ya da seçim boykot edilecek. Başka şansımız yoktur. Federalist güçler birlik olmadıkça, bu ülkede bu topluma ihanet ediyorsunuz. Toplum hem ekonomik hem de siyaset olarak yok oluyor. Siz de bu durumun işbirlikçisisiniz” diye konuştu

 

İzcan, “Ya federalistler topluca seçime gireceğiz ya da boykot edeceğiz. Bunu söylediğimizde boykot ederseniz UBP’ye yarayacak diyenler var.  Zaten öyle de olsa böyle de olsa UBP’ye yarayacak. Siz 5 ayrı partiyle zaten daha seçime gitmeden kaybettiniz. Hepiniz duvara vuracaksınız. Bu toplumu duvara vurduracaksınız. 23 Ocak’ta yarışması olası 5 sol parti var. 6.’ncı da BKP mi olsun? Yok olmasın” dedi

 

 

Yeni Bakış

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Yaşamın İçinden programında gündemi değerlendirdi. İzcan, oynanan bir oyun olduğunu, şimdiki oyunun parlamentoyu yeniden şekillendirmek üzerine kurulduğunu belirterek, UBP’nin tek başına ya da tek başına yakın bir şekilde iktidara gelmesinin hedeflendiğini, barış isteyenlerin de dışlanmasının amaçlandığını kaydetti. İzcan, Ankara’daki AKP iktidarının projesi olan bu oyunu bozmak gerektiğini belirterek, bu oyunu bozacak olanın federal bir düzeni isteyenler olduğunu söyledi.

 

“Bir yok oluş süreci yaşanıyor”

İzcan, “Bu da bizleriz. Federalist diye düşünen güçler bir tek madde altında toplanmalıdır” diyerek, garantiler meselesi, asker meselesi gibi konuların da bu madde altında netleşeceğini söyledi. İzcan, ülkede bir yok oluş sürecinin yaşanmakta olduğunu belirterek, hak adı altında bir toplumun yok edilmekte olunduğuna dikkat çekti.

 

“Neden hala bir araya gelmiyoruz? Bizi engelleyen nedir?”

Geçmişte NATO planlarının ortaya konulduğu şekilde taksim edilmeye çalışılmakta olunduğumuzu belirten İzcan, “ancak bilinmelidir ki biz bu filmde Kıbrıslı Türkler yokuz. O halde neden hala bir araya gelmiyoruz? Bizi engelleyen nedir? Milletvekili olma isteği mi?” diye sordu.

 

“Hala Ankara’dan medet umanlar var”

İzcan, bu sorulara verilebilecek birkaç yanıt olduğunu belirterek, bunlardan birinin kişisel egolar olduğunu söyledi. Kilit yerlerde olan partilerin yetkili kurumlarında olan birtakım insanların çıkar güden davranışları ve hala bazı partilerin Ankara’dan medet ummalarının da bunda etkili olduğunu belirten İzcan, böyle düşüncede olanların Ankara’nın kendilerini işaret edeceği durumdan uzak durmaya çalıştıklarını söyledi.

 

“Ankara’dan vize alamayacaksınız”

İzzet İzcan, Kıbrıs Türk siyasetini ekonomik siyasete hapseden bir zihniyetin hakim olduğunu belirterek, “Düşmanlık üstünden siyaset olmaz. Ankara’da iktidara şirin görünmek için bilerek ve isteyerek sol ve demokrasi taraftarlarını dışlayarak vize almaya çalışanlar var. Ancak alamayacaklar. Çünkü onların size ihtiyacı yoktur. Partilerini kurdular” diye konuştu.

 

“Seçimin sonucu mağduriyet olacak”

İzcan, sol ve federal Kıbrıs taraftarlarının birleşmemesi ve bu parçalanmışlık devam ettiği sürece, bir güç altında toplanılmazsa 23 Ocak’ta yapılacak olan seçimin sonucunun mağduriyet olacağını kaydetti. İzcan, “Bu mağduriyet bu kişilerin omuzlarında olacaktır” dedi.

 

“Federalist güçler birlik olamadıkça bu ülkede bu topluma ihanet ediyorsunuz”

İzcan, “Geçtiğimiz gün bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Sol güçler toplandık.  Ancak buna CTP ve TDP katılmadı. Ortak bir tutum belirlemeye çalıştık. Bugün gelişen aşamada ya federalistlerin birliği sağlanacak ya da seçim boykot edilecek. Başka şansımız yoktur. Federalist güçler birlik olamadıkça bu ülkede bu topluma ihanet ediyorsunuz. Toplum hem ekonomik hem de siyaset olarak yok oluyor. Siz de işbirlikçisiniz” diye konuştu.

 

 

“23 Ocak’ta hepiniz duvara vuracaksınız”

İzcan, şöyle devam etti, “Ya federalistler topluca seçime gireceğiz ya da boykot edeceğiz. Yeter ki ilkelerde anlaşalım. Bu seçimde de 6 tane ayrı parti olacaksak daha iyi hiç olmayalım.  Bunu söylediğimizde boykot ederseniz UBP’ye yarayacak diyenler var.  Zaten öyle de olsa böyle de olsa UBP’ye yarayacak. Siz 6 ayrı partiyle zaten daha seçime gitmeden kaybettiniz. 6 sol parti birbirleriyle yarışıyor. Neden? Çünkü o onu sevmez, öbürü diğeriyle arası iyi değil. Hepiniz duvara vuracaksınız. Bu toplumu duvara vurduracaksınız. 23 Ocak’ta yarışması olası 5 sol parti var. 6.’ncı da BKP mi olsun? Yok olmasın.”

 

“İttifak siyaseti bunun üzerine kurulmalıdır”

“Bizim CTP ye ya da TDP ye karşı bir alerjimiz yoktur. Biz duygularımızla değil aklımızla hareket ediyoruz” diyen İzcan, “Mümkün olanı sahiplenmek gerekir. Karşımızda duran Kıbrıs Türkünü yok edecek olan siyasete hizmet verenlerdir. Bizim mücadelemiz federalistlerin bir araya gelmesi ve uluslararası alana çıkmasıdır. Toplumu görünür kılmasıdır. İttifak siyaseti bunun üzerine kurulmalıdır. Kimse bizi bölücü pozisyona düşürmeye çalışmasın, biz o oyuna gelmeyiz. Ya hep beraber ya hiç. Hayır, birleşmeyiz, seçime ayrı ayrı gireceğiz derseniz gidin UBP’ye siz hizmet edin” diye konuştu.

 

 

“Bu toplumun yüzde 50’si asgari ücretle yaşıyor”

Ekonomik sorunlara da değinen İzcan, ekonomik sorunlarla siyasi sorunların iç içe olduğunu söyleyerek, “partiler protokollerle, Ankara’nın dayattığı ekonomik paketlerle devam ederse bu sorunlar sürecektir. Bizim biran evvel TL’ den kurtulmamız gerekmektedir. TL’nin yerine Euro’ya geçiş başlamalı. İşte burada siyasi mücadele şarttır. Burada oluşan bizim kaynaklarımız enflasyon ile artıyor. Enflasyon yüzde 50, bizim paramız yüzde 30 azaldı demektir. İşte burada da yine bir güç birliği şarttır. Kıbrıs’ın kuzeyi kara para, sanal bet baronlarıyla dolu. Geçenlerde Sedat Peker sanal bet patronu üzerinden Türkiye’ye para akıyor dedi. Bunu kimse yalanlamadı. Bu ülkeyi kirletenler temize dönüştüremez. Bunu UBP yapamaz. Bu toplumun yüzde 50’si asgari ücretle yaşıyor” şeklinde konuştu.  

 

“Toplum yoksulluğu yaşıyor”

İzcan, toplumun yok olmakta olduğunu, 5 bin esnafın dükkan kapattığını belirterek, “Çoluk çocuk ülkeden kaçıyor. Sokağa çıkıyoruz, 5 tane çocuğa saldıran kişiler bunun içine geliyor. Sorma gir hanına çevirirseniz bu ülkeyi böyle olur. Gece sokakta yürünmez, çıkılmaz oldu. Tüm bunların düzeltilmesini  engelleyenler bu topluma ihanet ediyor. Toplum yoksulluğu yaşıyor. 4000 lira ile bir ev döner mi?  Tek bir doğru vardır. Doğru olan federalistlerin tek bir çatı altında hareket etmesidir. Biz BKP olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.