“Halk Düşmanı Bir Bütçe”

Ekonomist Devrim Barçın, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Yaşamın İçinden programına katılarak ekonomik gündemi değerlendirdi


“Halk Düşmanı Bir Bütçe”

Ekonomist Devrim Barçın, Türkiye’deki değer kaybının bize kat ve kat daha fazla yansıdığına dikkat çekerek, “biz bir bütçe yapıyoruz ve bunu Türkiye’den gelecek olan kaynağa ek olarak yapıyoruz. İfade edilen bütçe açığı bir milyar 460 milyondur. Ancak bu Türkiye’den tüm rakam geldikten sonra kalan açıktır. Yani bu rakama Türkiye’den gelecek olan rakam da katıldı. Şimdi bu açık nereden bulunacak? Devlet halkın üzerine yıkarak iç borçlanma yapacak” diye konuştu

“Türkiye’nin bize verdiği hibe değildir, kredidir. Resmi Gazete’de yayınlanan kredi anlaşmasına göre, “ben size TL veririm ama o günkü satış kuru ne ise ABD doları yazarım.  Borcun haneye işlendiği tarihten itibaren 6 aylık döviz faiz oranından da faiz alırım” diyor. Türkiye bunu neden yapıyor biliyor musunuz? Siyasal taahüt altında bizleri tutmak için döviz olarak veriyor. Birine borcunuz olursa, sürekli artarsa ve ödeyemez duruma gelirseniz o kişiye bağlı kalırsınız” şeklinde konuştu

Barçın, okul ve kira harçlarının kesinlikte TL üzerinden olması gerektiğini belirterek, asgari ücretin de çok acil hayat pahalılığına endekslenmesi gerektiğinin altını çizdi. Barçın, “Bu Türkiye’de de böyledir. Türkiye’de olan her şey burada da olacaksa iyi olanı da burada yapalım. Kötü ne varsa burada olacak demeleri gerekirdi, çünkü iyi olan hiçbir şeyi almıyorlar” dedi

Barçın, “Açıldıkça devletin vergi gelirleri azalıyor” diyerek, “Ercan Hava Limanı özelleştirildi, 2022 bütçe yasa tasarısına bakıldığında özelleştirme gelirlerinde azalma görülüyor.  Gazinolar açık, 2022 yılında da açık olacak. Enflasyon yüzde 23’lerde, ancak şans oyunları gelir vergisi yüzde 19 azaldı.  Bu resmen seçim öncesi sermaye kesimine ben sizden vergi almayacağım demek oluyor. Büyük sermaye, gazinolar, Ercan varken siz burada gelir azalması mı var diyorsunuz?” diye sordu

Yeni Bakış

Ekonomist Devrim Barçın, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Yaşamın İçinden programına katılarak ekonomik gündemi değerlendirdi. Barçın, Türk Lirası kullandığımız için Türkiye’nin yanlış politikaları sonucu iki katı etkilendiğimizi belirterek, yıllık enflasyonun yüzde 23 olduğunu, ancak Türkiye’de yüzde 19 civarında olduğunu söyledi. Bunun nedeninin Türkiye’den girdi ürünlerinin döviz olarak satılmasından kaynaklı olduğunu ifade eden Barçın, bizdeki enflasyonun Türkiye’den daha fazla çıktığını söyledi. Barçın,

Türkiye’deki değer kaybının bize kat ve kat daha fazla yansıdığına dikkat çekerek, “biz bir bütçe yapıyoruz ve bunun Türkiye’den gelecek olan kaynağa ek olarak yapılır. İfade edilen bütçe açığı bir milyar 460 milyondur. Ancak bu Türkiye’den tüm rakam geldikten sonra kalan açıktır. Yani bu rakama Türkiye’den gelecek olan rakam da katıldı. Şimdi bu açık nereden bulunacak? Devlet halkın üzerine yıkarak iç borçlanma yapacak” diye konuştu.

 

“Bir ülkenin bütçesi iktidarın halka bakışını gösteriyor”

Barçın, bir ülkenin bütçesinin iktidarda bütçeyi hazırlayan partinin halka bakışını gösterdiğini belirterek, “sermayeye, esnafa, eğitime, sağlığa bakışını gösterir. 2022 yılı bütçesi halk düşmanı bir bütçedir. Enflasyon yüzde 23,63. Gelirlerde reel anlamda bir azalma var. Bu seçime giderayak UBP’nin toplaması gereken vergi konusunda kılını bile kıpırdatmayacağının bir göstergesidir” dedi.

 “Bu nasıl Anavatandır?”

Barçın, “Türkiye’ye Anavatan diyenler var. Türkiye’nin bize verdiği hibe değildir, kredidir. Resmi gazetede yayınlanan Kredi anlaşmasına göre, “ben size TL  veririm ama o günkü satış kuru ne ise ABD doları yazarım.  Borcun haneye işlendiği tarihten itibaren 6 aylık döviz faiz oranından da faiz alırım” diyor” diyerek, “Türkiye bunu neden yapıyor biliyor musunuz? Siyasal taahüt altında bizleri tutmak için döviz olarak veriyor. Birine borcun olursa ve sürekli artarsa ve ödeyemez duruma gelirse o kişiye bağlı kalırsınız” diye konuştu.

Barçın, “Türkiye’nin bize yolladığı paranın döviz cinsinden yüzde 30 mükellefi artıyor. Bu nasıl Anavatandır?” diye sordu.

Devrim Barçın, TL’den kurtulup, Euro’ya geçişin mümkün olup olmaması konusunda ise şunları söyledi, “Euro’ya geçmek için merkez bankasına TL verip Euro almamız gerekir. Şu anda yaklaşık 1 milyar Euro yapıyor. Bu parayı bulacak bir yapımız var mı? Bu para devamlı artar. Bunu yerine Euro’yu nasıl koyacağız? Geçiş mümkündür ancak koşulları ortaya koymak lazım. Euro için Avrupa merkez bankasıyla temasımız olmadığı için ben teknik açıdan şu anda mümkün görmüyorum. Kıbrıs konusu işte bu noktada ana gündemdir.”

 “Kiralar TL üzerinden olmalı, Türkiye’deki gibi”

Barçın, okul harçlarının kesinlikte TL üzerinden olması gerektiğini belirterek, artış oranının da hayat pahalılığı oranını aşamayacağının yasada tanımlanması gerektiğini belirtti.  Barçın, “Bu Türkiye’de de böyledir. Örneğin Ocak ayından itibaren bu yapılsaydı 500 sterlin ödeyen kişi 7 bin 345 TL ‘den daha az ödeyecekti. Belki çözüm değil ama bir önlem. Bir kişinin yaklaşık 2 bin TL cebinde kalması demektir. Kira ve okul harçları mutlaka TL üzerinden olmalı ve bunun yasası yapılmalı” diye konuştu. Temel tüketim mallarının satışından sağlanan karın azami miktarını hükümetlerin belirleme yetkisi olduğunu belirten Barçın, “Bir diş macunu her markette başka fiyat.  Böyle politika olmaz. Bu öneriler esnafı zarara sokmaz. Yüzde yüz kar etmesinler. Serbest piyasa var diyorlar. Ben bu durumun kontrol altına alınması gerektiğini düşünüyorum. Dövizin yükselmesiyle güneyden buraya alışverişin artması daha çok etiket artışına neden oldu” dedi.

 “Hayat pahalılığı oranı 6 ayda bir asgari ücrete yansıtılmalı”

Barçın, şöyle devam etti, “Şu andaki iktidar bizlerin fikirlerinden yararlanmıyor. Sadece CTP’nin benimle iletişimi var. 4’lü koalisyon döneminde bizler çağrılır ve fikir alınırdı. Geçtiğimiz gün UBP bir toplantı yaptı, ücretli çalışanı destekleyen bir kişi bile yoktu. Bu durumda neyin ekonomisi planlanacak? Olması gereken net bir şey söylüyoruz. Şu anda asgari ücretli zor durumda. Asgari Ücret Tespit  Komisyonu toplantısını beklemeyelim. Kamu çalışanı seçimi mi bekler? Ancak asgari ücretli seçim yasağı var diye bekliyor. Önerimiz çok nettir. Hayat pahalılığı oranı 6 ayda bir yansıtılsın. 4 bin 970 brüt 1 Eylül itibariyle yürürlüğe girdi. O gün aldığımız mercimeği bugün alabilmemiz için asgari ücretin 5 bin 248 TL olması gerekir.”

 “Solun okul harçlarını TL yapacağını net söylemesi gerekir”

Barçın, bilinçlendirme anlamında sol partilere de görev düştüğünü söyleyerek,

solun bu seçimde ilk işinin hayat pahalılığını yansıtacak yasayı yapacağım demesi gerektiğini söyledi.  Barcın, sadece eleştirir şeklinde davrandığımız sürece daha çok bu konuları konuşacağımızı belirterek, “cek cak’lı konuşmaları bırakıp daha somut kararlarla net konuşmalıyız. Solun okul harçlarını TL yapacağını net söylemesi gerekir” dedi.

 

“Bu resmen seçim öncesi sermaye kesimine ben sizden vergi almayacağım demek oluyor”

Ercan Hava Limanı’nın özelleştirildiğini, 2022 bütçe yasa tasarısına bakıldığında özelleştirme gelirlerinde azalma görüldüğünü belirten Barçın, “geçen yıl kapanma vardı. Şimdi uçuşların arttığı dönemde gelirlerde azalma var deniliyor” dedi. Barçın, 2022 yılında gazinoların açık olacağını, şimdi de açık olduğunu, enflasyonun yüzde 23’lerde olduğunu, ancak şans oyunları gelir vergisinin yüzde 19 azaldığını ifade ederek, “Bu resmen seçim öncesi sermaye kesimine ben sizden vergi almayacağım demek oluyor. Büyük sermaye, gazinolar, Ercan varken siz burada gelir azalması mı var diyorsunuz?” diye sordu.

 “Açıldıkça devletin vergi gelirleri azalıyor”

Devrim Barçın, “Açıldıkça devletin vergi gelirleri azalıyor. Çünkü kayıt dışılık var. 7 bin TL üzeri tüm mal ve hizmetlerin alımı banka aracılığıyla yapılacak denilirse vergi dairesi vergisini çıkarır. Çalışma hayatında çok büyük kaçak var. Yolunu buldular. Net yasa yapmamız lazım. Asgari ücrette de meslek gruplarını belirleyerek taban yatırım fiyatlarını belirlememiz gerekir. Üniversitedeki bir profesörün de 4 bin 300 üzerinden yatırımı yapılırken, sokaktaki bir düz içinin de yatırımı bu miktar üzerinden yapılıyor. Türkiye’de olan her şey burada da olacaksa iyi olanı da burada yapalım. Kötü ne varsa burada olacak demeleri gerekirdi, çünkü iyi olan hiçbir şeyi almıyorlar.”

 “Solun netleşmeye ihtiyacı var”

Barçın, bir tarafta sigortalı emekçinin diğer tarafta sermaye kesiminin olduğunu belirterek, “Yasaları uygulayacağımızı topluma göstererek bu kişilerin yanında olduğunu gösteren politikalar olmalıdır. Bu olmadığı sürece bu küskünlük devam edecek. Bizlerin sol olarak netleşmeye ihtiyacımız var. Topluma solun sadece eleştiri yapan değil kaynağını da göstererek özüm üretecek politikaları ortaya koyması gerekir” diye konuştu.