“Ülke yangın yeri”

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, önceleri para biriktirildiğini ve yurt dışına kaçıldığını belirterek, “artık bu ülkede bırakın para biriktirmeyi markete gidemez duruma geldik. Artık bavulu hazırlayıp yurt dışına değil, bu gidişle bizi mezara yollayacaklar” dedi


“Ülke yangın yeri”

 

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, iç piyasanın hemen TL’ye dönmesi gerektiğini belirterek, “TL alıp da dövize dönüştürmek artık mümkün görünmüyor. Halk zam altında eziliyor. Dövizin yükselmesi ile her gün zamlarla karşılaşıyoruz” dedi

“Çeken emekçi oluyor. Emek sömürülmeye devam ediliyor” diyen Atan, “Başbakanın  yanında ekonomik danışmanları kim ise radikal kararlar almak durumundadırlar. Kısa vadede yapılması gerekenler vardır. Artık göç de edemiyoruz. Eskiden toplum bir birikim yapardı ve ülkeden kaçardı. Şimdi o da olmuyor” diye konuştu

“Hellim bile 80 lira oldu” diyen Atan, halkın ekonomik sıkıntıdan dolayı yok olmaya doğru gittiğini belirterek, “Türkiye devlet, Güney de devlet. Ancak biz henüz devlet olamadık. İsmimiz olabilir. Ancak sadece isimde kaldı. Bunu söylerken üzülerek söylüyorum, biz bu devlet kurulurken de vardık. Ancak halkın bugün çektiğini, zamanında bize Rum bile çektirtmedi” dedi

Atan, “Fiyat istikrar fonunun bile bu ülkede içini boşalttılar. Mantık, bugünü geçirelim yarına Allah kerim ise bu böyle olmaz” diyerek, hala istihdam yapılıyor. İsyanımız var”  diye konuştu

 

Yeni Bakış

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Vizyon programında gündemi değerlendirdi. Atan, kötü günlerin bizi beklediğini, hiç ümitli olmadığını belirterek, “artık bavulu hazırlayıp yurt dışına değil, bu gidişle bizi mezara yollayacaklar” dedi. “Döviz tavan yaptı, akaryakıt yine zamlanacak, ekmek zamlanacak, elektrik zamlanacak. Artık bu halkın kaldıracak gücü kalmadı” diyen Atan, “gün geçmiyor ki bir zam haberi olmasın. Bir şey yapamayız demek siyasilerin bir iradesi olmadığını gösteriyor. Acilen iç piyasada TL’ye geçilmesi gerekir” diye konuştu.

“Her gün daha çok fakirleşiyoruz”

Atan, bu durumun bankaların hoşuna gittiğini belirterek, Bakanlar Kurulu’nun merkez bankasıyla toplanıp bankalar birliğiyle toplanıp bir karar almak zorunda olduğunu belirterek,  “her gün daha çok fakirleşiyoruz. Bakıyoruz bir icraat ya da bir yapılması planlanan bir konu var mı diye o da yok. Hükümet edenler artık oturup daha radikal kararlar almak durumundadır. Maaşlar eridi, asgari ücretli bitti, özel sektör kapanıyor. Siz hükümetseniz çare sizde demektir” dedi.

“İsimler değişiyor, sistem yerinde duruyor”

Atan, ülkenin adeta yangın yeri olduğunu belirterek, çok karamsar olduğunu, en basitinin toplumun marketlere gidemez durumda olduğunu söyledi.  Hükümete bundan sonra kim gelirse gelsin bir şey olmayacağını düşündüğünü ifade eden Atan, isimlerin değiştiğini, ancak  sistemin değişmediğini, bu nedenle de bir şey olmadığını kaydetti.

“Çeken emekçi oluyor. Emek sömürülmeye devam ediliyor”

“Çeken emekçi oluyor. Emek sömürülmeye devam ediliyor” diyen Atan, “Başbakanın  yanında ekonomik danışmanları kim ise radikal kararlar almak durumundadırlar. Kısa vadede yapılması gerekenler vardır. Artık göç de edemiyoruz. Eskiden toplum bir birikim yapardı ve ülkeden kaçardı. Şimdi o da olmuyor” diye konuştu. Atan, iç piyasanın hemen TL’ye dönmesi gerektiğini belirterek, “TL alıp da dövize dönüştürmek artık mümkün görünmüyor. Halk zam altında eziliyor. Dövizin yükselmesi ile her gün zamlarla karşılaşıyoruz” dedi.

“Halkın bugün çektiğini bize Rum bile çektirtmedi”

Atan, hayat pahalılığının 6 ayda bir uygulanmakta olunduğunu, ancak bu kadar zam karşısında iki ayda bir uygulanmasının daha doğru olacağını belirterek, “hellim bile 80 lira oldu” dedi. Atan, halkın ekonomik sıkıntıdan dolayı yok olmaya doğru gittiğini belirterek, “Türkiye devlet, Güney de devlet. Ancak biz henüz devlet olamadık. İsmimiz olabilir. Ancak sadece isimde kaldı. Bunu söylerken üzülerek söylüyorum, biz bu devlet kurulurken de vardık. Ancak bugün halkın çektiğini bize Rum bile çektirmedi. Artık seçimi bırakın. Gidip de aynı insanları seçip de aynı zülumu mu çekeceğiz? Yüzümüze baka baka bizimle dalga geçiyorlar. Hala bu ülkede çözüm biziz diyorlar. Sanki önce bu ülkede hükümetlerde hiç yer almamışlar gibi davranıyorlar” şeklinde konuştu.

“Zenginler yaşadı”

Euro’ya geçişi çok zor gördüğünü belirten Atan, rezerv olmadığını, Türkiye’ye bağımlı halde olduğumuzu bu nedenle bu aşamada çok zor gördüğünü kaydetti. Atan, “Ne denetim var ne vergi toplayabiliyoruz. Zenginler yaşadı. Dolarla çalışanlar bir o kadar daha yerine koydu. Birileri zengin olsun diye mi yapılıyor diye de tüm bunlar düşünmüyor değilim” dedi.

“Fiyat istikrar fonunun bile bu ülkede boşalttılar”

Atan, “Fiyat istikrar fonunu bile bu ülkede boşalttılar. Şimdi bunu bile beceremedikten sonra akaryakıt zammından sonra da her şeye zam geleceğini biliyorlar ve bunun tedbirini almıyorlar. Mantık, bugünü geçirelim yarına Allah kerim ise bu olmaz” diye konuştu. Bunlar düşünüleceğine istihdam yapılmakta olunduğunu belirten Atan, “2 ay için tüm bunlara ne gerek var?” diye sordu.

“Vatandaşı on yere yollamayın”

Asıl bulaşın Ercan’da başladığını belirten Atan, geçtiğimiz gün Ercan’da yaşanılanları gördüğünü ve utandığını kaydetti. Atan, bir kadın gördüğünü her şeyinin tamam olduğunu ancak bir barkodun eksik olduğunu belirterek, kadını tekrardan uzun bir kuyruğa soktuklarını söyledi. Atan, “Bir de diyoruz ki temas olmasın, bu şekilde temas olmaması, insanlar iç içeyken mümkün değildir” dedi. Metin Atan, tedbir alınırken de halkın süründürülmemesi gerektiğini söyleyerek, bir vatandaşı on yere göndermenin halka eziyet çekmek demek olduğunu kaydetti. Atan, güneyde 80 bin test yapıldığını bizde 20 bin test yapıldığını belirterek, çıkan vaka sayısına bakıldığında bizim durumumuzun daha kötü olduğunu söyledi.

“İsyanımız var”

Atan, “Bu ülkede son söz geldiğimiz noktadır. İvedi olarak hükümet radikal kararlar alarak bu süreçte zamları nasıl aşağıya çekebilir ve halkı nasıl biraz daha rahatlatabilirin hesabını yapmak durumundadır. Ben tedbir olarak bir şey yapıldığını görmüyorum. Seçim olsun bizim olsun diyorlar, bizim de isyanımız bunadır” dedi.