“Nereden nereye”

2008 yılında ülkemizden Güney Kıbrıs’a 8 milyon Euro’luk patates ihraç ediyorduk, şimdi ise Güney’den ülkemize kaçak yollarla patates geliyor


“Nereden nereye”

Yeni Bakış Özel

Dün, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü idi ve bu özel gün için ülkemizdeki birçok yönetici açıklamalar yaparak bol bol vaatlerde bulundu. Aslında bu vaatler yıllardan beridir yapılıyor ancak yapılan vaatler asla uygulamaya da konmuyor ve sadece popülist açıklamalar olarak medya kurumlarında yer buluyor.

“Sorun çok”

Yıllardan beridir hızla üretimden koparılan ülkemiz insanları diğer sektörlerde olduğu gibi artık tarımla da uğraşmaktan bıktı usandı. “Üreterek batan” insanların ülkesi olarak tanınan ülkemizde, devletin her kesimden üretime yaptığı katkı verdiği destek göstermelikten öteye gidemiyor. Durum böyle olunca da ülkemizin üreten insanları hayatlarını idame ettirebilmek için üretimden uzaklaşarak başka işlerle uğraşmaya başladılar. Tabi ki üretim azaldık sonra tarım ürünlerinin fiyatları da rekorlar kırarak tüketicilerin mutfağına olması gerekenin çok üzerindeki fiyatlarla giriyor.

“En güzel örnek patates”

İklimi nedeniyle belki de dünyanın en lezzetli ve kaliteli patatesinin üretildiği ülkemizde artık kimse patates üretmek istemiyor. Yıllarca İngiltere’ye ve başka ülkelere tonlarca patates ihraç eden ülkemizde üretim miktarı özellikle 1983 yılında KKTC’nin kurulması ve ülkenin dünyadan soyutlanması ile birlikte büyük darbe yedi. Yurt dışına patates satılamaması, Türkiye’nin de ülkemiz patatesini almaması nedeniyle büyük zararlara uğrayan patates üreticilerinin büyük kısmı üretimden vaz geçerek başka işlere yöneldi. Ardından Yeşil Hat Tüzüğünün devreye girmesiyle birkaç yıl da olsa Güneye patates satmayı başaran patates üreticileri, hem Rum Yönetiminin olumsuz tavrı, hem de Türk tarafının hamaset söylemleri ile bu şanslarını da kaybetti. Tüm bu olumsuzlukların ardından iyice düşen üretim sonrasında geldiğimiz noktada Güney’den ülkemize kaçak yollardan patates getirenleri tutuklayarak mahkemeye veriyoruz. 2008 yılında 8 milyon Euro’luk patates sattığımız Güneyden, fiyatı daha ucuz olduğu için kaçak patates getiriyoruz. Yeni sezon taze patatesin ülkemizdeki fiyatı 30 lira iken Güneyde 0,80 cente (yaklaşık 13 Lira) tüketiciye satılıyor.