“Vicdansız ve merhametsizsiniz”

Ailesi geçimini hayvancılıkla sağlayan, kendisi de doğduğundan beri hayvanlarla uğraşan Ayşe Harper isimli genç vatandaşımızdan sitem dolu mesaj


“Vicdansız ve merhametsizsiniz”

Harper, “Eylem yapan çiftçi ve hayvancının yollara gübre dökerek eylem tepkisini güçlendirmiş olması. Yorumlarda terbiyesizlik basıldı, hayvanlık basıldı, edepsizlik basıldı en mühimi “doymadınız” dendi. Neyi bilip neyi gonuşursunuz. Ne verildi da doymadı bu hayvancı?”

 

Harper, “Annemi, babamı tek bir kere bir otelde bir tatilde göremezsiniz. Çünkü gitmediler gidemediler. Ama siz gideceği tatil yeri biraz zam yaptı diye ağlayan insanlar, hayatlarında otel kapısından geçmeyen, geçemeyen hayvancıya doymadınız dersiniz. Doymadık evet çünkü size servis edilen hayatın artıkları, biz hayvan üreticilerine verildi.”

 

Harper, “Sizin işe gidip para kazanmanız için geçtiğiniz yolun pis olması bile sizi rahatsız etti. Haklısınız kravatı boynundan çıkmayan, ruju tazelenmeden iş yapamayan, işi garanti insanlar eli nasırlı, ayağı cizmeli, teni güneşden yanmış insanların halini nasıl anlasın ki. Sizin için elbette asvalt daha kıymetli olacak.”

 

Harper, “Okuyorum, evet iyi bir yerlere gelmek için okuyorum. Ve birgün üst makamlarda bir yere bile sahip olursam, o mevkiye gelmem için içinden geçdiğim gübreyida, okulumun garşılanmasını sağlayan o hayvanlarıda, en mühimi geldiğim yeri de hiçbir zaman unutmaycam.”

 

Ceynur Pehlivan

Geçtiğimiz günlerde haklarını aramak, dertlerine çare bulmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı sarayı ve Süt Kurumu önüne eylem yapan hayvancılara, sırf bu kurumlar önüne hayvan dışkısı döktükleri gerekçesiyle büyük eleştiriler yapılmış ağıza alınmayacak küfürler edilmiş ve 6 eylemci de tutuklanmıştı. Özellikle hiçbir şey üretmeden, ülkeye hiçbir faydası olmadan, bozuk sistemden yararlanarak yıllardır avanta para kazananlar tarafından yapılan hakaret ve küfürler, batma noktasına gelen birçok hayvancıyı derinden yaraladı. Ülkemizde neredeyse bitme noktasına gelen, yerel üretime destek olunması gerekirken eleştiri yapılması, ailesi geçimini hayvancılıktan sağlayan 22 yaşındaki Ayşe Harper isimli gencimizi de çileden çıkardı. Harper, sosyal medya hesabında paylaştığı bir yazı ile kendilerine “Hayvan” diyenlere ağızlarının payını verdi. İşte Ayşe Harper’in paylaşımı;

“Bu ülkede ne bir olmayı becerebildik ne da birlik. Hayvancı işini gücünü bırakmış sokaklara dökülmüş. Hak arıyor, emek karşılığı arıyor, adalet arıyor. Bu insanlar geçinemiyor, yaşayamıyor. Yüzlerce yorum gördüm. Konumuz da ne? Eylem yapan çiftçi ve hayvancının yollara gübre dökerek eylem tepkisini güçlendirmiş olması. Yorumlarda terbiyesizlik basıldı, hayvanlık basıldı, edepsizlik basıldı en mühimi “doymadınız” dendi. Neyi bilip neyi gonuşursunuz. Ne verildi da doymadı bu hayvancı? 22 senelik hayatım boyunca annem, babam, abim, ben hep o mandıradaydık. Ben yürümeye başladım ayaklandım o mandıraya adım addım. Arkadaşlarım oyun oynarken bırakıp annemlere yardıma giderdim daha küçük çocukken. Annemi, babamı tek bir kere bir otelde bir tatilde göremezsiniz. Çünkü gitmediler gidemediler. Ev geçindirirler, beni okuturlar, evlat yetiştirirler, mandıra geçindirirler. Yüzlernan hayvana bakmaya çalışırlar gece gündüz sırf boğazdan geçecek iki lokma için. Ama siz gideceği tatil yeri biraz zam yapdı diye ağlayan insanlar hayatlarında otel kapısından geçmeyen, geçemeyen hayvancıya doymadınız dersiniz. Doymadık evet çünkü size servis edilen hayatın artıkları biz hayvan üreticilerine verildi. Doymadık evet çünkü sizin yaşadığınız lüks hayatın standart olanını yaşamak için eziliyoruz. Cenazesi olduğu gün bile o hayvanlara bakmakla yükümlü insanlarık biz. Hakkımızı ararken destek olmak yerine asvalta dökülen gübre için hakaretlere başladınız. İşe gideceğiniz yol kirlendi diye şikayet ettiniz. Sizin işe gidip para kazanmanız için geçtiğiniz yolun pis olması bile sizi rahatsız etti, ama işleyip hakkını kazancını alamayan insanların orada hak aramak zorunda olması rahatsız etmedi. Haklısınız kıravatı boynundan çıkmayan, ruju tazelenmeden iş yapamayan, işi garanti insanlar eli nasırlı, ayağı cizmeli, teni güneşden yanmış insanların halini nasıl anlasın ki. Sizin için elbette asvalt daha kıymetli olacak. Ama canınız süt içmek isdediğinde, et yemek isdediğinde o zaman o çok kıymetli asvaltı yersiniz, içersiniz. Çünkü bu üretici bitiyor ve siz elinden dutmak yerine klavye artistliği yapmakla meşgulsünüz vicdanınız ve merhametiniz yokmuşçasına. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dediğiniz sürece ayağınıza sarılan yılanlara minnet duyacağıma emin olabilirsiniz. Evet okuyorum, evet iyi bir yerlere gelmek için okuyorum. Ve birgün üst makamlarda bir yere bile sahip olsam o mevkiye gelmem için içinden geçdiğim gübreyida, okulumun garşılanmasını sağlayan o hayvanlarıda en mühimi geldiğim yeri hiçbir zaman unutmaycam. Unutmaycam ki günü geldiğinde yetiştireceğim evlatlar sizin merhametsizliğinize ve insanlıktan nasip almamış karakterlerinize maruz galmasın. Köylü milletin efendisidir, hele ki ülkenizin milleti kibrini üst seviyede yaşıyorsa.”