“Asgari ücret Enflasyon kadar Artmalı”

Ekonomist Prof. Dr. Erdal Güryay, pahalılık ve alım gücü anlamında çok olağanüstü bir pozisyonda olduğumuzu belirterek, iktidarın bir şeyler yapmasının şart olduğunu söyledi


“Asgari ücret Enflasyon kadar  Artmalı”

Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu ve çok zor günlerin yaşandığı bu dönemde yapılan zamlar durmak bilmiyor. Ekmeğe, benzine, tavuk ürünlerine, akaryakıta ve tüp gaza yapılan art arda zamlar ülkede yaşamı adeta cehenneme çevirdi

 

Ekonomist Prof. Dr. Erdal Güryay, enflasyonun günlük olarak artmakta olduğunu ifade ederek, asgari ücretin toplanılarak karar verilmesinin çok doğru bir yaklaşım olamayacağını söyledi. Güryay, bu geçiş sürecinde istikrara kavuşana kadar asgari ücretin enflasyon kadar otomatik artmasında fayda olduğunu belirtti

 

Güryay, devletin kontrol mekanizmalarını çalıştırması gerektiğini belirterek, bu pahalılığın sebebinin devamlı süratle artan girdilerden meydana geldiğini söyledi.

 

Güryay, aynı malın iki ya da üç markete gidildiğinde farklı fiyatta olduğunun görüldüğünü belirterek, “girdilerin artması pahalılık yaratıyor, işveren de bunu fiyatlarına ekliyor, ancak bu kadar çok fiyat farkı olmasının bazı kişilerin bu pozisyonu kendi çıkarına kullandığını gösteriyor” dedi

 

 

Yeni Bakış

 

Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu ve çok zor günlerin yaşandığı bu dönemde yapılan zamlar durmak bilmiyor. Ekmeğe, benzine, tavuk ürünlerine, akaryakıta ve tüp gaza yapılan art arda zamlar ülkede yaşamı adeta cehenneme çevirdi.

Ekonomist Prof. Dr. Erdal Güryay, çok fazla kontrol mekanizmasının olmadığını belirterek, ancak bunun hiç olmaz anlamında alınmaması gerektiğini söyledi. Güryay, devletin mutlaka bu gibi durumlarda kontrol mekanizmalarını çalıştırması gerektiğini belirterek, bu pahalılığın sebebinin devamlı süratle artan girdilerden meydana geldiğini söyledi. Güryay, bunu fırsat bilip değerlendirenlerin de olduğunu ifade ederek, devletin bu nedenle bu gibi durumlarda kontrol mekanizmalarını çalıştırıp bir şekilde fiyatları kontrol etmesi gerektiğinin altını çizdi. Güryay, aynı malın iki ya da üç markete gidildiğinde farklı fiyatta olduğunun görüldüğünü belirterek, “girdilerin artması pahalılık yaratıyor, işveren de bunu fiyatlarına ekliyor, ancak bu kadar çok fiyat farkı olmasının bazı kişilerin bu pozisyonu kendi çıkarına kullandığını gösteriyor” dedi.

 

“Devlet fiyat kontrolü mutlaka yapmalıdır”

Güryay, “Devlet fiyat kontrolü mutlaka yapmalıdır. Üç dört markete giderek değişik fiyat bulması durumunda faturaları kontrol ederek kaça alıp kaça satıldığına bakmalıdır” diyerek, “çok olağanüstü bir pozisyondayız. Serbest piyasa denetim mekanizmalarını pek sevmez. Ancak bu hiç olmayacak anlamında da alınmamalı. O nedenle iktidarın bir şeyler yapması şarttır” diye konuştu.

 

“İstikrarlı bir para birimi üzerinde durulmalı”

Prof. Dr. Erdal Güryay, muhasebe biriminin döviz üzerinden olması konusunun çok tartışıldığını, ancak yıllardır kabul görmeyen bir durum olduğunu belirterek, aslında bir şekilde dövize endeksli muhasebenin olmasının mümkün olduğunu kaydetti. Güryay, bunun belli bir çalışmayı gerektirdiğini ifade ederek, bunun belli bir çalışmayı gerektirdiğini, dövize endeksli olsa da burada da bazı sorunların yaşanmasının mümkün olduğunu söyledi.

Güryay, istikrarlı bir para birimi üzerinde durulmasının daha uygun olacağını belirtti.

 

“Asgari ücret enflasyon kadar otomatik artmalı”

Güryay, enflasyonun günlük olarak artmakta olduğunu ifade ederek, asgari ücretin toplanılarak karar verilmesinin çok doğru bir yaklaşım olamayacağını söyledi. Güryay, bu geçiş sürecinde istikrara kavuşana kadar asgari ücretin enflasyon kadar otomatik artmasında fayda olduğunu belirtti.