“Bankalar TL kredi veremez duruma gelecek”


“Bankalar TL kredi veremez duruma gelecek”

KOOP-SEN Başkanı Mehmet Ali Güröz, bankalardaki mevduatın yüzde 80’inin döviz olduğunu yakında bankaların TL kredi veremez duruma geleceğini söyledi. Güröz, “merkez bankasının döviz geliri olana döviz kredi verin” dediğini anımsatarak, “bu ülkede döviz geliri olan kaç insan var ki? Merkez bankası bu yasağı da kaldırmak zorunda kalacak ve yakında herkes döviz olarak borçlanacak. Tüm bunlar ortadayken neden biz stabil bir para birimini kullanmayalım” diye sordu. Toplumun cebindeki paranın yüzde 70 azaldığını belirten Güröz, “ancak yetkililer bu stabil para konusuna vatan millet gözüyle bakıyorlar. Hep milliyetçilik gözüyle bakıldığı için hiçbir adım atılamıyor” dedi

 

Yeni Bakış

 

KOOP-SEN Başkanı Mehmet Ali Güröz, Yeni Bakış WEB TV’de yayınlanan Vizyon programında Meltem Sakin’in sorularını yanıtladı. Güröz, küçük işletmelerin ekonomik kriz karşısında zor günler geçirmekte olduğunu belirterek, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarına destek vermesi gerektiğini söyledi. Güröz, dar gelirliyi özel sektör çalışanını düşünenin olmadığını ifade ederek, haziran ayı sonu itibarıyla enflasyonun yüzde 108’i geçeceğini belirtti. Güröz, asgari ücretin yüzde 70 oranında yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

 

“Hiçbir konuda tedbir yok”

Güröz, bugün süt fabrikasının 40 bin adet litrelik süt üretmekte olduğunu belirterek, Türkiye’deki bir firmanın günde 40 milyon adet ürettiğini söyledi. Güröz, ne kadar çok üretilirse maliyetin de o oranda düşmekte olduğunu belirterek, bu nedenle yerli üretimin daha yüksek fiyatlı olduğunu söyledi. Yerli üretimi korumak adına hükümetlerin fonlarda düzenleme yapması gerektiğini belirten Güröz, “ithal mallara fon konulur, vergilendirilir, üretimde öncelikli sektörler koruma altına alınır” dedi. Güröz, ülkede ekonomi bakanlığı olduğunu, ancak bu konularda tedbir alınmadığını belirtti.

 

“Savcılıkta birçok dosya bekliyor”

Güröz, ülkede kamu sektörünün çöktüğünü belirterek, bunun sebebinin disiplinsizlik olduğunu söyledi. Güröz, ülkede bir boş vermişliğin olduğunu belirterek, birilerinin artık adım atması gerektiğini kaydetti. Güröz, savcılıkta birçok dosya olduğunu, elindeki dosyaları bitirerek yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek, bir yeren başlanması gerektiğini, ülkede bir yasa ve tüzük varsa ve buna uyulmuyorsa kim ise cezasını çekmesi gerektiğini dile getirdi. Güröz, kamunun bir yerde bu şekilde düzelebileceğini kaydetti.

 

“Birçok kişi vatandaş yapılmak isteniyor”

Güröz, en büyük bakanlığın İçişleri Bakanlığı olduğunu ifade ederek, ülkenin yarısına hizmet verdiğini, en genç ve tecrübesiz olan kişinin içişleri bakanı yapıldığını söyledi. Mehmet Ali Güröz, “Birçok kişi vatandaş yapılmak isteniyor. Bu bakana bunları vatandaş yap diyecekler o da hayır diyemeyecek. Daha sonra bu acemiydi denilip kellesini alalım diyecekler” diye konuştu.

 

“Artık bir yerden başlanmalı”

Güröz, ilk etapta para biriminin mutlaka değişmesi gerektiğini belirterek, stabil döviz cinsi para birimine geçilmesi gerektiğini kaydetti. Güröz, yanlış yönetimden kurtulabilmemiz için ise savcılığa  görev düştüğünü ifade ederek, savcılığın elindeki dosyaları bir bir temizlemesi gerektiğini söyledi. Güröz, polis genel müdürlüğündeki dosyaların da bitirilerek savcılığa verilmesi gerektiğini belirterek, “artık bir yerden başlanmalıdır” dedi.

 

“Toplumun cebindeki para yüzde 70 azaldı”

Mehmet Ali Güröz, bankalardaki mevduatın yüzde 80’inin döviz olduğunu yakında bankaların TL kredi veremez duruma geleceğini söyledi. Güröz, “merkez bankasının döviz geliri olana döviz kredi verin” dediğini anımsatarak, “bu ülkede döviz geliri olan kaç insan var ki? Merkez bankası bu yasağı da kaldırmak zorunda kalacak ve yakında herkes döviz olarak borçlanacak. Tüm bunlar ortadayken neden biz stabil bir para birimini kullanmayalım” diye konuştu. Toplumun cebindeki paranın yüzde 70 azaldığını belirten Güröz, “ancak yetkililer bu stabil para konusuna vatan millet gözüyle bakarlar. Hep milliyetçilik gözüyle bakıldığı için hiçbir adım atmayacaklar” dedi.

 

“Zor bir mücadeleden geçiyoruz”

Güröz, AKP hükümetinin Türkiye’yi istediği gibi yönettiğini, buraya yansımasının da görüldüğünü belirterek, şunları söyledi, “Cumhurbaşkanlığı seçimine bir müdahale oldu. İstedikleri adamı cumhurbaşkanı seçtirdiler. UBP’nin kurultayına karıştılar. Ardından bakan atamalarına kadar bir takım müdahaleler oldu. Bizleri bu bağlamda gerçekten zor günler bekliyor. Zor bir mücadeleden geçiyoruz.”