“Hiçbir önemi yok”

KTEZO Başkanlar Kurulu Başkanı Mahmut Kanber Yeni Bakış Web TV’de katıldığı bir programda hükümet tarafından açıklanan Ekonomik Paketi değerlendirdi


“Hiçbir önemi yok”

Kanber, “Pandeminin başladığı günden beridir söylediğimiz hep bir şey vardı ve biz “para kazanmayalım ama hiç olmazsa borçlanmadan işlerimizi sürdürebilelim” şeklinde idi. Ancak pandemi sürecini esnafların çoğunluğu hiçbir geliri olmadan ve devletten de hiçbir katkı almadan borç alarak, borçlanarak ve elde avuçta ne varsa onları harcayarak atlatmaya çalıştı bunu kimisi başardı 6 bine yakını ise başaramayarak iflas etti.”

 

Kanber, “Esnaf pandemiden şimdiye kadar daha önce 2 kez zaten kredi kullandı ve bu krediler sırf devlete olan borçlar ödensin diye de verildi. Ancak geldiğimiz noktada esnaf ve diğer işletmelerin çoğunluğu daha önce aldığı kredilerin bırakınız ana parasını faizlerini bile ödeyemiyor. Yani bankalardan alınan kredilerle ilgili geriye dönüş yok, büyük bir kesim bu kredileri ödeyemiyor ve devlet de bunu biliyor”

 

Kanber, “Alınan krediler ödenemiyor çünkü pandeminin başlaması ile birlikte başlayan büyük gelir kaybı devam ediyor. Bu sürecin başından şimdiye kadar dövizlerdeki değer kaybı %70’leri buldu. Bu sorunlara vasıflı personel sıkıntısı, sürekli artan girdi maliyetleri, elektrik faturaları, ülkede insan sayısının azalması ilave olunca, üstüne üstlük gelir kayıpları da devam edince kredi ödemek hayal haline gelmiştir.”

 

Kanber, “Açıklanan Ekonomik Paket bize göre hiçbir işe yaramayan bir pakettir. Burada esas amaç sistemin kilitlenmemesi için kredi alarak sigorta ihtiyat sandığı ve devlete olan vergi borçlarını ödemektir. Geriye kalan para ile de daha önceden aldığınız kredi borçlarını bir kısmını ödeyiniz ki sizleri mahkemeye vermeyiniz mantığı güdülüyor. Böylece mevcut sistemin kilitlenmesi bu şekilde bir 6 ay daha ötelenmiş olur.”

 

Yeni Bakış Özel

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Başkanlar Kurulu Başkanı Mahmut Kanber Yeni Bakış Web TV’de katıldığı Günün Nabzı Programında ekonomik paketi değerlendirerek esnafın içerisinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Kanber, açıklanan ekonomik paketin ülke ekonomisine herhangi bir artı getirmeyeceğini belirterek, “paket mevcut sistemin tıkanmasını önlemek içindir” dedi.

“Kredi faizleri bile ödenemiyor”

“KTEZO olarak pandeminin başladığı günden beridir söylediğimiz hep bir şey vardı ve biz “para kazanmayalım ama hiç olmazsa borçlanmadan işlerimizi sürdürebilelim” şeklinde idi. Ancak pandemi sürecini esnafların çoğunluğu hiçbir geliri olmadan ve devletten de hiçbir katkı almadan borç alarak, borçlanarak ve elde avuçta ne varsa onları harcayarak atlatmaya çalıştı bunu kimisi başardı 6 bine yakını ise başaramayarak iflas etti. Bu dönemde bankalara borçlandık hem borçlarımızı hem de faizlerini ödemeye çalıştık, dövizle olan ve hızla artan kiralarımızı ödemeye çalıştık, hızla artan girdi maliyetlerimizi, elektriği ödemeye çalıştık. Bizler tüm bunlarla mücadele ederken bizi sadece seyreden devlet ise, sırf devlete olan yükümlülüklerimizi yerine getirebilmemiz için tıpkı şimdi olduğu gibi ayni faiz oranlarıyla bankaları işaret ederek gidiniz borç alınız dedi. Esnaf pandemiden şimdiye kadar daha önce 2 kez zaten kredi kullandı ve bu krediler sırf devlete olan borçlar ödensin diye de verildi. Ancak geldiğimiz noktada esnaf ve diğer işletmelerin çoğunluğu daha önce aldığı kredilerin bırakınız ana parasını faizlerini bile ödeyemiyor. Yani bankalardan alınan kredilerle ilgili geriye dönüş yok, büyük bir kesim bu kredileri ödeyemiyor ve devlet de bunu biliyor”

“Gelir kaybı devam ediyor”

“Alınan krediler ödenemiyor çünkü pandeminin başlaması ile birlikte başlayan büyük gelir kaybı devam ediyor. Bu sürecin başından şimdiye kadar dövizlerdeki değer kaybı %70’leri buldu. Bu sorunlara vasıflı personel sıkıntısı, sürekli artan girdi maliyetleri, elektrik faturaları, ülkede insan sayısının azalması ilave olunca, üstüne üstlük gelir kayıpları da devam edince kredi ödemek hayal haline gelmiştir. Ülkede tüm bunlar yaşanırken, yani kendimizi idame ettirecek gelirimiz yokken devlet bize, şimdi çıkıp gidiniz kredi alınız ve hem eski aldığınız kredi borçlarını ödeyiniz hem de devlete olan yükümlülüklerinizi yerine getiriniz diyor. Tabi şu anda size kredi verilecekse şöyle deniliyor, “borcunuz varsa gidip önce onu yapılandırınız ve öyle geliniz”. Örneğin 100 lira borcunuz varsa 50 lirasını peşin ödeyiniz geriye kalan 50 lirayı da yapılandırınız deniliyor. Kısacası tam bir kapitalist sistem uygulanıyor.”

“Ekonomik paket hiçbir işe yaramıyor”

“Açıklanan Ekonomik Paket bize göre hiçbir işe yaramayan bir pakettir. Burada esas amaç sistemin kilitlenmemesi için kredi alarak sigorta ihtiyat sandığı ve devlete olan vergi borçlarını ödemektir. Geriye kalan para ile de daha önceden aldığınız kredi borçlarını bir kısmını ödeyiniz ki sizleri mahkemeye vermeyiniz mantığı güdülüyor. Böylece mevcut sistemin kilitlenmesi bu şekilde bir 6 ay daha ötelenmiş olur. Yani açıklanan pakette, şu adımları atarak gelirlerinizi artıracağız, şu katkıları yapacağız, elektrik maliyetlerini esnaf için aşağıya çekeceğiz veya şu kadar hibe yapıyoruz ve sizlere nefes aldıracağız şeklinde ne bir plan ne de bir program vardır. Durum böyle olunca da bu ekonomik paketin bizler için herhangi bir anlamı yoktur. Zaten yıllardan beridir herhangi bir ekonomik veri olmadan inşallah maşallahla bu günlere geldik.”

“Yeni bir planmış gibi sürekli önümüze konuluyor”

“Ülkede sürekli olarak başbakanlar, bakanlar değişiyor ve her yeni gelen de sanki da yeni bir şeymiş gibi ayni şeyleri önümüze koyup masallar anlatarak, sanki da daha önce denenmiş bu yöntemlerden farklı bir sonuç alınacağının umudunu pompalıyorlar. Ama bu süreç kesinlikle tamamlanamayacak. 5 binin üzerinde işletmenin kapandığı, Türkiye’ye tersine göçün başladığı, binlerce insanın güneyde çalışmaya başladığı ve ülkeden dünyanın farklı yerlerine göçün hızla devam ettiği gerçeğinden yola çıkarsak, şu anda dayatılan politikaların çok kısa bir süre sonra duvara toslaması da kaçınılmazdır. Bugün 50-60 yıllık işletme sahipleri tüm birikimlerini kaybederek üstelik de çocukları ve torunlarına borç bırakarak batıp gitti ve bunlardan yüzlercesi var. Siz tüm bu gerçekleri bile görüp değerlendirmekten aciz bir şekilde kalkıp da ayni yöntemleri önümüze koyuyorsanız, sizlerde bir sorun vardır demektir.”

“Pakete sevinenler yandaşlardır”

“Açıklanan paket birçok kesim için gerçekten anlamsızdır. Ancak bazı kesimler bu paketi büyük bir sevinç içerisinde karşıladı. Çünkü ülkede borcunu hiçbir zaman ödemeyen bir kesim vardır. Devamlı kredi alıp aldığı kredilerle bir önceki borcunu ödeyerek yaşayanlar var ve bunlar sevinçlidirler. Tabi bu tarz düşünenlerin çoğunluğu sistemden beslenen yandaşlardır. Bu nedenle her kredi paketini büyük bir sevinçle karşılıyorlar. Nasıl ki arazileri ganimetlediler, nasıl ki her yeni hükümet dönemi sanayi arsası alıp sonra da satarak yolunu buldular, nasıl ki şehit arsalarını ucuza alıp pahalıya sattılar, işte bu grup sevinen kişilerle ayni kişilerdir. Kısacası açıklanan bu kredileri kullanacak olanların büyük bir kısmı da bunlar olacak. Çünkü bizler ödeyemeyeceğimiz bir parayı gidip alırsak daha da dibe batarız.”

“Gerçek anlamda kayıt dışılığı kontrol önemli”

“Pandemi başladıktan sonra batan işletmelerin sayısı 5 binin çok üzerine çıkmıştır. Ancak bir yandan işletmeler batarken diğer yandan da yenileri açıldığı için bu pek de göze batmıyor. Yine bu dönemde batan veya batmak üzere olan birçok işletmeyi varlıklı insanlar yok pahasına satın alarak, isimlerini de değiştirerek işletmeye devam ediyor, bu durum son dönemlerde oldukça fazla önümüze çıkmıştır. Aslında şu anda inşaatlar devam ediyor ve bu inşaatları satın alabiliyorlar. Yine bu dönemde bazı işletmeler hızla büyüyor ve istihdam yapıyorlar. Bu noktada ülkedeki gerçek anlamdaki kayıt dışılığa dikkat çekmek istiyorum. Küçük işletmeler açılıp kapanıyor, gelirleri belli giderleri belli ve kayıt altına almak çok zor da değil. Esas mesele ülkede gerçek anlamda kayıt dışı iş yapanların kayıt altına alınabilmesidir. Tabi bunu yapabilmek için de hem irade hem de temiz siyasetçiler gerekir.”

“Ülke el değiştiriyor”

Son protokolde gördüğünüz gibi artık yurt dışından gelenler rahatlıkla iş yeri açabilecekler. Berber dükkanı, demirci, manav, kısacası her işi yapabilecekler. Tabi ülkede bahsettiğim onca borçla onca sorunla boğuşan yerel işletmeler gelecek rekabet karşısında ne kadar dayanabilecek sorusu önemlidir. Bana göre yerli işletmelerin büyük kısmı mevcut şartlarda rekabet demeyerek batacaktır. Bunun hesap edilmemesi çok önemli ve düşündürücü bir husustur. Aslında buna bakarak şunu diyebiliriz, “Bir yandan ülke el değiştirirken diğer yandan esnafa 150 bin liralık kredi imkanı sağlamanın hiçbir anlamı yoktur””.

“Asla karşı çıkmayız”