HER YER KARANLIK

KIB-TEK ülke genelinde üretim yetersizliğinden kaynaklı günde bir saat yaptığı elektrik kesintilerini iki saate çıkardı. Gelmeyecek yakıt için protokol imzalayan hükümet, daha pahalıya yakıt alımı için karar aldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı


HER YER KARANLIK

Bakanlar Kurulu, Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile yakıt stokunun, 01.07.2022 tarihi itibariyle üç gün içerisinde tükenmek üzere olması nedeniyle, ülkenin acil ve ivedi şekilde doğan akaryakıt ihtiyacının, İçkale ile Alkagesta isimli şirketlerden temin edilmesine karar verdi

Sorumsuzca zamanında yakıt almayan hükümet, geçtiğimiz ay Turkish Petroleum International Anonim Şirketi (TPIC) ile protokol imzalamış, protokole imza atan Bakan Sunat Atun, “ihalesiz akaryakıtı TIPIC getirecek” demişti

 

 

Gemi ve yakıt yok, protokol imzalandı

Gemi ve yakıt yok iken protokol imzalayanlar, yakıt gelmemesi üzerine daha sonra “üç günlük yakıt kaldı” gerekçesiyle başka bir şirketten daha pahalıya yakıt temini için Bakanlar Kurulu’nda karar üretti. İhale ile taşımacılık 33 dolar iken, doğrudan alım ile 165 dolara ülkeye akaryakıt tedarik edilecek

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin gönderdiği 2 adet 25 megawat gücündeki jeneratör geçtiğimiz gün ülkeye geldiğinde, “2 jeneratörün devreye girmesiyle KIB-TEK’in üretim kapasitesi 50 megawat artarken, KKTC’nin enerji arz güvenliği de yükselecek” diyen hükümet yetkilileri halkı oyalamaktan ve kandırmaktan öteye gitmiyor

 

Daha pahalıya yakıt alınıyor

2021 yılında KIB-TEK’in akaryakıt temin ve taşıma ihalesinde, ihaleyi kazanan firmanın vermiş olduğu teklif: Fuel Oil 1%, FOB Mediterranean Cargo (Borsa Fiyatı) + 33.23$/mton

Bakanlar Kurulunun dün almış olduğu kararda ise, KIB-TEK’in Akaryakıt Temin ve Taşıma İşini üstlenen firmaların teklifleri ise:

Fuel Oil 1%, FOB Mediterranean Cargo (Borsa Fiyatı) + 165.00$/mton ‘dur. (13,000mton)

Fuel Oil 1%, FOB Mediterranean Cargo (Borsa Fiyatı) + 150.00$/mton ‘dur. (3,000mton)

 

Yeni Bakış

KKTC’ye Türkiye tarafından iki tane jeneratör hibe edildi. Jeneratörler geçtiğimiz gün Gazimağusa Limanı'nda teslim alındı. Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Maliye Bakanı Sunat Atun, Türkiye tarafından hibe edilen jeneratörlerin teslim alımı için limana ziyarette bulundu. Türkiye tarafından hibe edilen jeneratöreler için herhangi bir ücret ödenmediğini söyleyen Üstel, “Türkiye her zaman yanımızda” dedi.
Yakıt sorununu da tamamen halkın gündeminden kaldıracaklarını ifade eden Üstel, Kıbrıs Türk Halkının İhtiyaç duyduğu her anda Türkiye’nin yanında olduğunu kaydetti.
Maliye Bakanı Sunat Atun da, Başbakan Ünal Üstel liderliğinde hükümetin enerjiye büyük önem verdiğini ve Türkiye’nin de KKTC’ye jeneratörleri bedelsiz verdiğini söyledi.
Atun, enerjide üretim yetersizliği, akaryakıt sıkıntısı ve Kıb-Tek’teki finansal sorunlar olmak üzere üç ana sorun olduğunu ifade ederek, kararlılıkla bu sorunlara kalıcı çözümler getirmek için çalıştıklarını ve bu yıl bu sorunlardan kurtulacaklarını vurguladı. Atun, ayrıca “Şunu belirtmeliyim ki bazı çevrelerin tüm karalama çabalarına rağmen 2 jeneratörün önümüzdeki dönemde monte edilmesi ve devreye girmesiyle o bizim gözden çıkardığımız iddia edilen stratejik kurumuz KIBTEK’in öz üretim kapasitesi 50 Megawat daha artmış, KIBTEK daha da güçlenmiş olacaktır. Bu iki jeneratör motorinle çalışacağı için yakıt kullanma çeşitliliğimiz ve enerji arz güvenliğimizi de artırmış olacağız” dedi.

Tek kuruş yatırım bilinçli olarak yapılmadı

Siyasiler belli dönemlerde yıllardır ülkenin elektrik sorununun ortadan kalkacağını dile getirseler de bu sorun 38 yıldır devam ediyor. Bilinçli politikalarla ülke AKSA’ya mahkum edilsin diye elektrik kurumu güçlendirilmedi, tek bir kuruş yatırım yapılmadı.

Faturalar vatandaşa gelmeye devam ediyor

Vatandaş ise sosyal medyadan bu duruma isyan ediyor. Hep pahalı elektrik kullanan hem de bu sıcak yaz günlerinde kesinti yaşayan vatandaşa faturalar ise düzenli gelmeye devam ediyor.

Bunu da beceremedik

Ankara’ya Haziran ayında giden ve Turkish Petroleum International Anonim Şirketi (TPIC) ile protokol imzalayan Bakan Atun, “ihalesiz akaryakıtı TIPIC getirecek” demişti. Atun’un yaptığı açıklama şöyle; “Yaptığımız mevzuat değişikliği sonucu artık Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı devlet kuruluşu olan TPIC’den devletten devlete yöntemiyle fuel oil alınacak. Bu şekilde hem arz güvenliğimiz sağlanacak hem de elektrik fiyatında istikrar imkanı oluşacaktır. Üretim arz güvenliğimiz için 20 yıllık bir projeksiyon ve planlama dahilinde hareket edeceğiz ve elektrik sorunu bir süre sonra tarihe karışacaktır.” Ancak gelinen aşamada, anlaşma dahilindeki yakıtın gelmemesi nedeniyle KIB-TEK ülke genelinde üretim yetersizliğinden kaynaklı günde bir saat yaptığı elektrik kesintilerini iki saate çıkardı.

Gemi ve yakıt yok, protokol imzalandı

Ankara’ya Haziran ayında giden ve Turkish Petroleum International Anonim Şirketi (TPIC) ile gemi ve yakıt yok iken protokol imzalayan Bakan Atun, “ihalesiz akaryakıtı TIPIC getirecek” demişti.

Daha pahalıya yakıt alınıyor

2021 yılında KIB-TEK’in akaryakıt temin ve taşıma ihalesinde, ihaleyi kazanan firmanın vermiş olduğu teklif: Fuel Oil 1%, FOB Mediterranean Cargo (Borsa Fiyatı) + 33.23$/mton

Bakanlar Kurulunun dün almış olduğu kararda ise KIB-TEK’in Akaryakıt Temin ve Taşıma İşini üstlenen firmaların teklifleri ise:

Fuel Oil 1%, FOB Mediterranean Cargo (Borsa Fiyatı) + 165.00$/mton ‘dur. (13,000mton)

Fuel Oil 1%, FOB Mediterranean Cargo (Borsa Fiyatı) + 150.00$/mton ‘dur. (3,000mton)

 

CTP Milletvekili Şahiner:

Birileri KIB-TEK'i ihalesiz soyabilsin diye mi halk temmuz sıcağında karanlıkta?

“KIB-TEK’in ihtiyaç duyduğu akaryakıtı temin etmek için şeffaf ve yasal bir ihaleye çıkmak yerine; Sunat Atun’un TPIC sevdası, şeffaflık yerine şaibeli yöntemleri tercih etmesi yüzünden ülke yine karanlıkta” diyen CTP Milletvekili Salahi Şahiner, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Kötü kaliteli ve fahiş fiyata yakıt yine yolda. İhale ile taşımacılık 33 dolar iken, doğrudan alım ile 165 dolara ülkeye akaryakıt tedarik edilmek isteniyor. Üstelik bu akşamdan sabaha alınan kararlarla yapılıyor. 3 Temmuz 2022 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yine adrese teslim, pis kokuların geldiği bir doğrudan alım kararı yayınlanıyor. Sunat Atun’un güvenilir bir devlet kurumudur dediği, her yıl tonlarca akaryakıt ticareti yaptığını ve büyük gemi havuzlarına erişiminin olduğunu iddia ettiği TPIC denilen şirket; ne gemi, ne yakıt bulabildi. Durum ortada: Temmuz sıcağında ülke şu anda elektriksiz ve karanlıkta. Sizin şaibeli işleriniz ve sorumsuzluğunuz yüzünden, üreticisinden turizmcisine, yaşlısından hastasına kadar Kıbrıs Türk halkı mağdur...KIB-TEK, KIB-TEK olalı böyle vurgun, Kıbrıs Türk halkı ise böyle karanlık bir dönem görmedi, görmeyecek. Kapasitesi yetersiz olan KIB-TEK değil, ülkeyi yönetemeyen sizlersiniz...”

 

HP Başkanı Özersay:

Yargılanacaksınız

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, ise yaptığı açıklamada şunları belirtti,  “Zamanında yakıt alımı için bilerek ihaleye çıkmayın, sonra “acil yakıt lazım üç günlük yakıt kaldı” deyin, sonra kesintilerle insanlara ÖLÜMÜ GÖSTERİN, sonra da kurumu zarara uğratacak şekilde daha pahalıya yakıt alıp insanları SITMAYA RAZI EDİN!  Tam rezalet. Sayıştay ve polise başvurduk, anlaşılan bu iş mahkemede bitecek.”