Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı başladı


Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı başladı

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından 'Tahıl sevkiyatı' anlaşmasının imzalanmasının ardından ilk gemi yola çıktı. Odessa’dan hareket eden geminin yarın İstanbul’da olması bekleniyor.

Türkiye'nin girişimleri sonucu 22 Temmuz'da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından 'Tahıl sevkiyatı' anlaşması İstanbul'da imzalanmıştı.

Anlaşmanın ardından ilk tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı.

RAZONİ İsimli gemi Lübnan’ın Tripoli Limanına gitmek üzere Odesa’dan hareket etti. Geminin yarın İstanbul’da olması bekleniyor. Gemi İstanbul’da yapılacak denetimi müteakip varış limanına devam edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri sonucu İstanbul'da Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından 'Tahıl sevkiyatı' anlaşması imzalandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri sonucu İstanbul'da Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından 'Tahıl sevkiyatı' anlaşması imzalandı.

 

20 MİLYON TON TAHIL

İstanbul'da imzalanan anlaşma ile 20 milyon ton tahılın Ukrayna'nın Odessa, Pivdennyi ve -Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesi bekleniyor. Tahliye ile birlikte küresel gıda fiyatları da düşecek.

 

TAHIL YÜKLÜ OLMAYAN GEMİLERE İZİN YOK

Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına izin verilmeyecek.

Koridorun kontrolü Milli Savunma Üniversitesi'nde yer alan Müşterek Koordinasyon Merkezi'de olacak. Koridorun kontrolü Milli Savunma Üniversitesi'nde yer alan Müşterek Koordinasyon Merkezi'de olacak.

 

İSTANBUL'DAKİ MERKEZDEN KONTROL EDİLECEK

20 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün kontrolü İstanbul'da kurulacak merkezde gerçekleştirilecek. Küresel gıda fiyatlarını düşürecek koridorun etkin şekilde çalışması için önlemler alındı.

Buna göre gemilerin takibi uydudan ve İHA'larla yapılacak. Kontroller varış limanında gerçekleştirilecek. Sinyalini kapatan, liman uğrak noktaları konusunda şeffaf bilgi vermeyen gemiler Türk karasularına alınmayacak. Rusya da tahıl ve gübre ihracatı yapabilecek.Sevkiyatın yönetileceği merkez de İstanbul'da. 27 Temmuz'da açılan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri yer alıyor.