FATURALAR ÇILDIRTTI

İhalesiz yakıtı vatandaş ödeyecek. Elektrik faturalarına yüzde 178 artış!


FATURALAR  ÇILDIRTTI

İhalesiz yakıt alımının bedelini yine vatandaş ödüyor. Dün vatandaşa gelen elektrik faturaları yüzde 178 zamlı geldi. Gelen faturalar karşısında, vatandaş öfkeden çılgına döndü. Başta KIB-TEK olmak üzere hükümete de öfke büyüyor

 

Hayatın giderek pahalılaştığı ülkemizde vatandaş, kara kara elektrik faturalarını nasıl karşılayacağını ve bu kavurucu sıcaklarında nasıl serinleyeceğini düşünür oldu

 

Oğuz Köse: KIB-TEK’e pahalı yakıt alımında zarar 140 milyon TL. Bu zararın hesabı sorulacak demiştiniz sayın Başbakan’ım. Şu ana kadar yolsuzlukların tek faturasını halk ödüyor, bunum mantıklı bir anlatımı veya izahı var mı?

 

Özay Özaydın: Milletvekili alır 60 bin -70 bin TL. Umurunda mı dünya. Geçen ay ödedim 1570 TL,  bu ay Allah bilir. Fatura da göndermediler. Ne çıkarsa bahtıma. Sanki da fabrikadır. Alt tarafı 100 metre kare sosyal konut”

 

Mehmetali Bıyıkoğlu: KIBTEK yönetim kurulu, ihale ile yakıtı almayan yetkili (!)yetkisizler hepiniz suçlusunuz. Bir söz da özelleştirme isteyenlere; tüm dünyada en son Fransa’da daha önceden özelleştirilen elektrik şirketlerini devlet aşırı faturalardan dolayı nasıl tekrar devlet bünyesine alırım da halkım rahat etsin diyerek yeni kanun düzenlemesi yapıyor

 

Bir işletmeci: Tam 1 Ağustos ile ilgili tebrik yayınlayacaktım, elektrik faturası geldi. İşyerime tam 141 bin 544 lira fatura geldi. İçimden geçenleri yazarsam facebook hesabımı kapatır. Bana dava bile açarlar. O yüzden kurumlarımızı hortumlayan tüm hırsızların 1 Ağustos’unu en ulvi dileklerimle kutluyorum

 

Yeni Bakış

Temmuz ayı elektrik faturaları, vatandaşı çıldırttı. İhalesiz bir şekilde yakıt alınan ve sürekli zarara uğrayan KIB-TEK'te borç yükü vatandaşın sırtına yükleniyor.  Buna göre bir önceki ay, 200-300 TL gelen elektrik faturaları, bu ay 900-1000 TL civarında geldi. Gelen faturalar karşısında, vatandaş öfkeden çılgına döndü. Hayatın giderek pahalılaştığı ülkemizde vatandaşlar, kara kara temel tüketim maddesi olan elektrik faturalarını nasıl karşılayacağını ve bu kavurucu yaz sıcaklarında en uygun şekilde nasıl serinleyeceklerini düşünmeye başladı. Bu kapsamda başta KIB-TEK olmak üzere hükümete de öfke artıyor.

 

Vatandaş ne dedi?

Devrim Barçın:

İşleri güçleri yalan

Faturalara bir tepki de CTP Milletvekili Devrim Barçın'dan geldi. Barçın, bir önceki aya göre bu ay elektrikte yüzde 178 artış yaşandığını kaydetti. Barçın'ın sosyal medya paylaşımı şu şekilde: Ocak ayında 1.205 kws'ye 1.187 TL, Temmuz'da 962 kws'ye 3.300 TL elektrik faturası geldi.
Artış oranı %178
Peki 6 ayda hangi girdi maliyeti bu oranda arttı ki.
İhalesiz akaryakıt alan UBP-DP-YDP yetkililerinin, kurumu milyonlarca TL zarara uğratmasının bedelini, halk olarak biz ödüyoruz işte
Bir de çoklu tarifeye döneceğiz demişlerdi aylarca önce.
İşleri güçleri yalan.”

Tolga Atakan:

1 bardak soğuk su içiyorum. Bize müstehak

“Sürekliliği dahi olmayan elektriğe gelen fatura inanılmaz. Elektriğin neden bu kadar pahalı olduğunu, üretimden hanelerimize gelene kadar zincire eklenen halkaları saymakla bitiremeyiz sanırım. Bu pahalılığın baş müsebbibi olan tilkilerin, horozların, farelerin, gufilerin, gargaların, çakalların, guru gahramanların...deyip 1 bardak soğuk su içiyorum. Bize müstehak”

 

Oğuz Köse:

“Yolsuzlukların faturasını halk ödüyor”

“Yolsuzlukların Faturasını Halka mı Kesiyorsunuz! Yazıma başlamadan peşinen söyleyeyim Zamların nedeni maaş artışı yapıldı denmesin.

Birincisi zam dediğiniz son altı ayın %57 civarında olan hayat pahalılı farkı yani ocaktan hazirana kadar yapmış olduğunuz zammların bir kısmı yani yaşanan enflasyon yani anlamayanlar söyleyeyim alım gücümüzün düşmesi,

Maaşlara %46 olarak yansıyan farktır yani geçmiş 6 ayın..

Ki hissettiğimiz hayat pahalılığı

%100 üzerinde

Gelelim bizleri çıldırtan Temmuz ayı elektrik faturalarına,

Elektrik faturalarının yüksek gelme sebep ve sorumlusu Eski maliye Bakanı Sn.Sunat Atun olarak gösterilmişti

*Sn Maliye Bakanı Sunat Atun görevden gitti

*Elektirik kurumunun eski yönetimi görevden alındı yenisi Atandı,

*Elektirik Kurumu maliye bakanlığından alındı Başbakanımız Sn Dt Ünal Üstel Bağlandı,

Günlerce Sorunlar çözüldü resmi yazıldı çizildi …

Bizde mutlu Mesut izledik…

O zaman Sorarım

UBP’nin Sayın Genel Başkanı Dr. Faiz Sucuoğlu’na,

sadece ekonomi üç+ buzdolabı çalışan Eve nasıl oluyorda 240 TL fatura geliyor…

Kullandığım evi hiç söylemiyorum ki hadi onu kullanıyorum..

Kıb-TEK’e pahalı yakıt alımına sebep olanlara görünen zarar 140 milyon TL ki daha fazla olduğu söyleniyor bu zararın hesabı sorulacak demişti sayın Başbakan’ım ,

Şu ana kadar Yolsuzlukların tek faturasını biz halk ödüyoruz bunum mantıklı bir anlatımı ve veya izahı var mı ,

Biri çıksın anlatsın yahu ..

Bu nasıl bir anlayış

Bu nasıl bir düzen

Bu nasıl bir zihniyet

Bu nasıl bir icraat

Elinizi vicdanınıza koyun lütfen..

Yolsuzluk yapanın yanına kar,

Bedelini ise halka fatura olarak eze eze ödetiyorsunuz..

Vicdan biraz olsun vicdan.”

Doğuş Derya:

Egemenlik hamasetinin hırsızlığa perde olsun diye yapıldığını biliyoruz

“Yaptıkları şeyin adı elektriğe zam değil. Kıbrıslı Türklerin parasını ihalesiz yakıt aldıkları yabancı yerlere faturalarımız aracılığıyla transfer etmektir. Bunun için henüz kimin ne kadar "aracılık komisyonu " aldığını bilmesek de millet ve egemenlik hamasetinin hırsızlığa perde olsun diye yapıldığını biliyoruz.”

Cuma Akar:

Sesimiz çıkmazsa daha çok ödeyeceğiz

“Vatandaş sesini çıkarmazsa her ay yakıtları biz ödeyeceğiz milleti sömürenlerde elektrik faturası görmeyecek ömür boyu”

Özay Özaydın:

Milletvekilinin umurunda mı?

“Milletvekili alır 60 bin -70 bin TL. Umurunda mı dünya. Geçen ay ödedim1570 TL bu ay Allah bilir. Fatura da göndermediler. Ne çıkarsa bahtıma. Sanki da fabrikadır. Alt tarafı 100 metre kare sosyal konut.”

Havva Levent:

Vicdansızlar

“Onlar milyonları götürsün halk da ödesin vicdansızlar”

Mehmetali Bıyıkoğlu:

Yetkili (!)yetkisizler hepiniz suçlusunuz

“KIBTEK yönetim kurulu, ihale ile yakıtı almayan yetkili (!)yetkisizler hepiniz suçlusunuz. Bir söz da özelleştirme isteyenlere; tüm dünyada en son Fransa’da daha önceden özelleştirilen elektrik şirketlerini devlet aşırı faturalardan dolayı nasıl tekrar devlet bünyesine alırım da halkım rahat etsin diyerek yeni kanun düzenlemesi yapıyor.”

Sabit Köroğlu:

Ekmek parası bulamazlar inşallah

“Bugüne kadar 1800’ü geçmeyen faturam 3826 lira geldi. Allah Yedirmesin Kıbtek’e bu parayı inşallah en kısa zamanda özelleşir ya da Türkiye’den elektrik gelir de bunlarda avare avare evlerinde otururlar, ekmek parası bulamazlar inşallah”

 

İşletmeci:

İşyerime 141 bin 544 lira fatura geldi

“Tam 1 Ağustos ile ilgili tebrik yayınlayacaktım, elektrik faturası geldi. İşyerime tam 141 bin 544 lira fatura geldi. İçimden geçenleri yazarsam facebook hesabımı kapatır. Bana dava bile açarlar. O yüzden kurumlarımızı hortumlayan tüm hırsızların 1 Ağustos’unu en ulvi dileklerimle kutluyorum”