UTANIN

Lefkoşa'da Kermiya bölgesinde 500 dönüm arazi içine, 586 milyon TL maliyetle bütçelenen Külliye’nin inşaatı için başlayan çalışmalar tartışmalara neden olurken, devlet okullarındaki görüntüler ülkeyi yönettiğini iddia edenlerde en ufak bir rahatsızlık yaratmıyor


UTANIN

Bu fotoğraflar, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi, Şehit Zeka Çorba Ortaokulu ve Lapta Yavuzlar Lisesi’ne ait. Harabeye dönen okul binalarında öğrenciler ders yapıyor

Yeni eğitim yılı 13 Eylül’de başladı, ancak yıkılmaya ramak kalan okullar için koca yaz tatilinde tek bir çivi dahi çakılmadı. Okullardaki alt yapı eksiklikleri bir kenara, binalar tehlike saçıyor

Ülkenin özellikle okula ihtiyacı varken, mevcut okulların dahi bütçe yetersiz denilerek tadilatının yapılmaması ortada dururken, külliye için 586 milyon TL maliyet harcanacak olması toplumda huzursuzluk yarattı

 

Yeni Bakış

Lefkoşa'daki Kermiya bölgesinde 500 dönüm arazi içine, 586 milyon TL maliyetle bütçelenen ‘Külliye’nin inşaatı için başlayan çalışmalar tartışmaları da beraberinde getirdi. Ülkenin özellikle okula ihtiyacı varken, mevcut okulların dahi bütçe yetersiz denilerek tadilatının yapılmaması ortada dururken, külliye için 586 milyon TL maliyet harcanacak olması toplumda huzursuzluk yarattı.

 

48 yıldır bir tek çivi dahi çakılmayan okullar için Eğitim Bakanlığı hala kılını kıpırdatmıyor

Yeni eğitim yılı 13 Eylül’de başladı, ancak yıkılmaya ramak kalan okullar için koca yaz tatilinde tek bir çivi dahi çakılmadı. Okullardaki fiziki ve diğer tüm eksiklikler okul idarelerinin, öğretmenlerin ve okul aile birliklerinin çabalarıyla giderilmeye çalışılırken, hükümet edenler eğitime maddi kaynak ayırmamakta ısrarcı. “Ülkeyi yönettiğini iddia edenler, bazı okulların yıkılmak üzere olmasından dolayı, oluşabilecek can ve mal kaybının sorumluluğunu üzerine alacak mı?” sorusunu soran vatandaş, son günlerde 586 milyon TL maliyetle bütçelenen Külliye’nin inşaatı için başlayan çalışmaları hayretle izliyor.

 

Yeterli bütçe yok(muş)!

“Yeterli bütçe yok” diyenler atamalarını sürdürüyor, dış temsilciliklere milyonlarca lira akıtıyor. Ancak bir ülkede olmazsa olmaz eğitim tıpkı sağlık gibi hep en arka planda tutuluyor. 

Okullar dökülüyor!

Devlet okullarında öğrenci sayısı arttı, nüfus var olan okullarda sınıfların kalabalıklaşmasına neden oldu. Ülkemizde okul ihtiyacı günden güne artarken, Eğitim Bakanlığının değil okul yapmak var olan okulların eksiklikleriyle de ilgilenmemesi dikkatlerden kaçmıyor. Birçok devlet okulu her geçen gün dökülüyor, yıkılıyor. Özellikle Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi, Şehit Zeka Çorba Ortaokulu, Lapta Yavuzlar Lisesi ve 20 Temmuz Fen Lisesi ciddi tadilat isteyen okullar arasında yer alıyor.

Uyarıları dikkate alan yok!

Öğretmen sendikaları birçok kez Eğitim Bakanlığını uyarmış, okulların altyapı eksikliklerini iletmiş olsa da dikkate alan olmadı. Her yıl yeni eğitim yılı birçok dilek ve temennilerle açılıyor, ancak birçok eksiklik ve sorundan kaynaklı olumsuz etkilenen çocuklar oluyor.

Okul yerine Külliye yapılacak olmasına tepki yağıyor

Okul, hastane gibi yatırımlara ülkenin ihtiyacı varken, büyük bir alana milyonlar değerinde külliye yatırımı yapılacak olmasına sosyal medyadan tepkiler yükselirken, geçtiğimiz gün Külliye projesine ‘hayır’ diyen sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler “Hediye değil, İRADE” sloganıyla şok eylem gerçekleştirildi.