“SİYASAL DAYATMA”

CTP Milletvekili Devrim Barçın, Külliyenin, Türkiye Büyük Elçisinin talimatı ile yapıldığını herkesin bilmekte olduğunu belirterek, “UBP’ye bu konuda destek verin diye” telkinde bulunulduğunu söyledi


“SİYASAL DAYATMA”

CTP Milletvekili Devrim Barçın, hükümette bir yıpranmışlığın ve toplum tarafından ciddi bir tepkinin olduğunun görüldüğünü ifade ederek, ustalarından aldıkları talimatlarla sözleri bittiği için bir karşıtlık politikası üzerinden kendi taraflarını belirlemek istediklerini belirtti

 

Barçın, muhalefeti külliyeye karşı çıkarak, “Bunlar Türkiyelileri sevmez, bunlar Türkiye düşmanıdır, Türkiye’nin yardımlarını da istemezler” gibi gerçeklikten yoksun, tamamen seçime yönelik bir tavır içinde olduklarını söyledi

 

Devrim Barçın, Türkiye’deki gibi bir mimari yapının buraya konulmasına karşı çıkıldığını ifade ederek, “ülkede ekonomik kalkınma planı ortaya konur, kendi kaynaklarınızı nasıl revize edeceğinizi de ortaya koyarsınız, her ülke dış kaynak ihtiyacı duyar. Ama biz Türkiye ile dayatan dayatılan değil, plan programla dış kaynak noktasında bir ihtiyaç varsa hareket edilmesinden yanayız” diye konuştu

 

İfade özgürlüğünü savunan bir birey olarak bu konuda haddini aşanların da olduğunu belirten Barçın, “Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin özel kalem müdürü gibi. Babası milletvekili iken oraya 24 yaşında torpille atanmış. Hiçbir nitelik ve vasfı olmayan hatta dokunulmazlığı kaldırılıp mahkum edilen babasına UBP’nin borcunu ödemesi adına oraya atandığını herkes biliyor. Yalan yanlış bilgilerle muhalefete saldırması hadsizlik” şeklinde konuştu

 

 

Yeni Bakış

 

CTP Milletvekili Devrim Barçın, Mayıs TV’de Meltem Sakin ile Gazete Sohbetlerine konuk oldu. Barçın, içeriğinden bağımsız halkın kendi sözünü demokratik bir şekilde farklı görüşlerin ifade edilmesi noktasında geçtiğimiz akşam Kızılbaş Parkında külliyeye karşı yapılan toplantıyı önemli bulduğunu söyledi. Barçın, yeni bir meclis ya da külliye binasına karşıtlık üzerinden değil bunun bir siyasal dayatma üzerinden karşıtlığı tespiti yapılıyorsa diğer ilçelerde de vatandaşlara anlatılması gerektiğini söyledi. Barçın, Lefkoşa’nın dün ilk olduğunu, örgütlerin bunu daha da yaygınlaştıracağını ifade ederek, bu konunun sadece 8 parti ya da örgütün karşı duracağı bir konu olmadığını kaydetti. Barçın, tüm halkın külliye yapımına ciddi anlamda bir tepkisi olduğunu ifade ederek, “halkın tepkisi yeni meclis binası yapılmasına değildir. Yeni cumhurbaşkanlığı binası yapılmasına da değildir. Halkın tepkisi bir siyasal dayatma çerçevesinde bunun yapılacak olmasıdır” dedi.  Barçın, “Yüce, yüce dedikleri bu mecliste biz halkın temsilcileriysek böyle bir ihtiyacın olması noktasını bu halkın temsilcilerinin kendileri karar vermesi gerekir” diye konuştu.

 

“Referandum ile karar verilmeli”

Barçın, burada ihtiyaç olmayan bir alana Türkiye halklarının cebinden ödediği vergilerle bir yatırımın yapılmasının değil, hastane, okul gibi ihtiyaçların Türkiye halklarına hizmet olarak sunulması gerektiğini kaydetti. Barçın, “Siyasal iradenin yansıdığı cumhuriyet meclisinin bir bina ihtiyacı olacaksa buna meclisin kendi bütçe olanakları çerçevesinde karar verir” dedi. Barçın,  bunu yapma noktasına geldiğimizde ise öncelikli başka hususların ortaya çıktığını belirterek, bir ülkenin siyasal iradesinin temsil edildiği binaların bir ihtiyaç noktasında tarif edilecekse bunu o  ülkenin seçilmişlerinin ve halkının referandumuyla karar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

“Dış kaynak noktasında bir ihtiyaç varsa hareket edilmelidir”

Devrim Barçın, aynı Türkiye’deki gibi bir mimari yapının buraya konulmasına karşı çıkıldığını ifade ederek, “ülkede ekonomik kalkınma planı ortaya konur, kendi kaynaklarınızı nasıl revize edeceğinizi de ortaya korsunuz, her ülke dış kaynak ihtiyacı duyar. Ama ben Türkiye ile dayatan dayatan dayatılan değil, plan programla dış kaynak noktasında bir ihtiyaç varsa hareket edilmelidir” diye konuştu.

 

“Biz Türkiye ile ilişkileri koparalım anlamında bir söylem geliştirmiyoruz”

Barçın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kaynağıyla yapılması noktasında, Türkiye’nin ilk önce bu kaynakları kendi halkı için kullanması gerektiğini ifade ederek, ciddi anlamda bir ekonomik krizin ortada olduğunu söyledi. Barçın, “Biz Türkiye ile ilişkileri koparalım anlamında bir söylem geliştirmiyoruz, dayatma yapılan ilişkinin şu anda mevcut siyasal iktidarın kurduğu politika maalesef bunu doğuruyor” dedi.

 

“Seçime yönelik bir tavır içindeler”

Barçın, hükümette bir yıpranmışlığın ve ciddi bir tepkinin olduğunun görüldüğünü ifade ederek, burada tam da ustalarından aldıkları talimatlarla sözleri bittiği için bir karşıtlık politikası üzerinden kendi taraflarını belirlemek istediklerini kaydetti. Barçın, muhalefeti bu külliyeye karşı çıkarak “Bunlar Türkiyelileri sevmez, bunlar Türkiye düşmanıdır, Türkiye’nin yardımlarını da istemezler” gibi gerçeklikten yoksun tamamen seçime yönelik bir tavır içinde olduklarını kaydetti.

 

“Aynı eleştiriyi güneye de yapmamız gerekir”

Barçın, ülkede bir barış örgütlenecekse halkların birlikte yaşam alanlarının açılmasıyla olacağını belirterek, sorunun halklar arasında olmadığını söyledi. Barçın, sorunun egemenler arasında olduğunu belirterek, aynı eleştirileri Rum tarafı için de yaptığını söyledi. Barçın, AB toprağı olmuş bu ülkede Rumların ABD ambargosunun kalkması üzerine silahlanmalarını şiddetle eleştirdiğini söyleyerek, “Türkiye’nin bu ülkede silahlanmasının yaşamımızda sıkıntı yaratacağını yıllardır ortaya koymuşsak aynı eleştiriyi güneye de yapmamız gerekir” diye konuştu.

 

“Türkiye Büyük Elçisinin talimatı ile UBP destek veriyor”

Barçın, Külliyenin, Türkiye Büyük Elçisinin talimatı ile bu işin yapıldığını herkesin bilmekte olduğunu belirterek, “UBP’ye bu konuda destek verin diye” telkinde bulunulduğunu kaydetti. İfade özgürlüğünü savunan bir birey olarak bu konuda haddini aşanların da olduğunu belirten Barçın, “Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin özel kalem müdürü gibi. Babası milletvekili iken oraya 24 yaşında torpille atanmış hiçbir nitelik ve vasfı olmayan hatta dokunulmazlığı kaldırılıp mahkum edilen babasına UBP’nin borcunu ödemesi adına oraya atandığını herkes biliyor” diye konuştu. Devrim Barçın, özel kalem müdürünün yalan yanlış bilgilerle muhalefete saldırmasının hadsizlik olduğunu söyledi.

 

“Karşı çıktıklarına yok diyemeyecek noktaya geldiler”

Barçın, basiretsiz bir hükümet tarafından yönetilmekte olduğumuzu belirterek, kendilerinin bile karşı çıktıklarına yok diyemeyecek noktaya geldiklerini söyledi. Barçın, ülkede sermaye yapısının büyüdüğünü bu olayın UBP’yi bile aşmakta olduğunu söyledi. Barçın, Gazinolar Yasasında bir değişiklik yasa tasarısının hazırlandığını hatırlatarak, meclise sunulduğunu, apar topar sosyal medyada yapılan eleştiriler üzerine iki gün sonra geri çekildiğini kaydetti. Barçın, şöyle devam etti, “Gazinoda biri para kazandığında KKTC’de faaliyet gösteren banka çeki ya da nakit ile ödeme yapılır. Bu yasa tasarısı ile ilgili gazinonun denetime tabii olamayan bankalardaki hesaplardan da yani Kanarya Adaları gibi bu ülkenin gazinolarında para kazananlara ödeme yapılması öngörülüyordu. Hedefleri milyar dolarları yani kara parayı aklamaktı. O nedenle TC ile ilişki ağı her geçen gün bozuluyor.”

 

“İktidarda biz olmalıyız”

Barçın, buradaki kara paranın aklanması noktasındaki yapının mevcut siyasal iktidar tarafından o çevrelere ağzına kadar açıldığını söyledi. Devrim Barçın, “O nedenle biz CTP olarak bizim iktidarda ya da mecliste olmadığımız bir yapıda gazinolar konusunda verdiğimiz örnek gibi ve daha önce engellediğimiz birçok yasa gibi alanlar açılacaktır ve bu ülke daha yaşanmaz bir hale gelecektir”  şeklinde konuştu.