“89 hedef imha edildi, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi”


“89 hedef imha edildi, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki çeşitli hedeflere hava saldırıları düzenlendiğini açıkladı. Suriye sınırında Kobanê'den Derik'e kadar olan hat boyunca hava saldırıları düzenlendiği belirtilirken, Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahasının kullanıldığının aktarılması dikkat çekti. Saldırılarda, Tel Abyad'ın doğusunda Şam yönetiminin kontrolündeki bazı noktaların vurulduğu da iddia edildi.

 


TC Milli Savunma Bakanlığından "Pençe-Kılıç Hava Harekatı"na ilişkin açıklama: 89 hedef imha edildi, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

 

Öte yandan, Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, terörü kaynağında yok etme stratejisi kapsamında, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak amacıyla Pençe-Kılıç Hava Harekatı'nın başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine Pençe-Kılıç Hava Harekatı başarıyla icra edilmiştir. ​Pençe-Kilit Hava Harekatı ile ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargah ve eğitim kamplarından oluşan ilk aşamada 81, bu sabah 8 olmak üzere toplam 89 hedef imha edilmiş, çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Hava harekatı ile etkisiz hale getirilen teröristlerin arasında terör örgütünün sözde yöneticileri de bulunmaktadır. Büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanılan harekat sonrası tüm uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüştür. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir."

 

MSB'den üç ayrı paylaşım

Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) resmi Twitter hesabından yapılan ilk paylaşımda, "Hesap zamanı. Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" denildi. Bakanlık, bir F-16 savaş uçağının fotoğrafını paylaştı. İkinci paylaşımda ise "Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor" mesajıyla, hava saldırılarındaki hedefleri gösterdiği belirtilen bir video yer aldı.

Bakanlık üçüncü bir paylaşımda da, 'Pençe Kılıç Hava Harekâtı' adı verilen saldırıların, "Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleştirildiği" açıklaması yaptı.

Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla;

Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI icra edilmiştir."

Akar'dan açıklama

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ise sabah saatlerinde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi. Bunları yakından takip ettik. Terör örgütünün sözde karargâhları da tam isabetle vuruldu, tahrip edildi. Sadece ve sadece teröristler ve teröristlere ait yapılar hedef alındı. Teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları başlarına yıkıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin pençesi bir kez daha teröristlerin tepesindeydi. 40 yıldan beri ülkemizin, milletimizin başına musallat olan terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta azimli, kararlı ve buna muktediriz. Şehitlerimizin, masum insanların kanını hiçbir zaman yerde bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız! Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kast edenlerden yaptıklarının hesabını bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz."

BM Şartı'nın 51'inci maddesi nedir?

TSK'nin açıklamasında, saldırının hukuki dayanağı olarak gösterilen BM Şartı'nın 51'inci maddesi şöyle:

"Bu Antlaşmanın hiçbir hükmü Birleşmiş Milletler üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması halinde, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek, bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunma hakkına halel getirmez.

Üyelerin bu meşru savunma hakkını kullanırken aldıkları önlemler hemen Güvenlik Konseyiíne bildirilir ve Konsey'in işbu Antlaşma gereğince uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için gerekli göreceği biçimde her an hareket etme yetki ve görevini hiçbir biçimde etkilemez."

 

AA: Uçaklar Diyarbakır'dan havalandı

Anadolu Ajansı'nın paylaştığı görüntülere göre, saldırılar sırasında Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan savaş uçakları havalandı. Malatya'dan da F-16'ların havalandığı, Batman’dan kalkan SİHA’ların da kullanıldığı belirtildi.

'Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahası da kullanılıyor'

NTV'nin haberinde, TSK'nin Suriye hava sahasını da kullandığı belirtildi. Bu bilgi, Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahasının yıllar sonra ilk kez Türk savaş uçaklarına açılması anlamına geliyor.

Hava saldırılarında, Suriye sınırında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kobanê'den Derik'e kadar olan hattın hedef alındığı, Irak'ın kuzeyinde ise Şengal ve başka noktaların vurulduğu belirtiliyor.

'Afrin'de yerinden olanların yaşadığı köyler vuruldu'

Saldırıların ardından SDG'den yapılan açıklamada, Tel Abyad'ın doğusundaki Kazali'de, Tel Rıfat'ta ve Zarkan'da Suriye hükümet güçlerinin de hedef alındığı, ölenler ve yaralananlar olduğu savunuldu. Türkiye'nin Afrin harekâtı sonrası yerinden olan çok sayıda kişinin yaşadığı iki köyün de vurulduğu öne sürüldü.

Suriyeli muhaliflere yakın olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Türkiye'nin Halep, El Rak ve El Haseke'de düzenlediği 25'e yakın hava saldırısında 12 SDG üyesi ve Suriye askerinin öldüğünü öne sürdü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstiklal Caddesi'nde altı kişinin öldüğü bombalı saldırıdan PKK'yi sorumlu tutmuş, son olarak cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada "PKK’nın sivilleri hedef alan tipik saldırısıdır" demişti.

PKK ise saldırıyla ilişkisi olmadığına dair bir açıklama yayınlamıştı. Saldırıyı üstlenen bir örgüt olmamıştı.

ABD'nin Erbil Başkonsolosluğu'ndan uyarı gelmişti

ABD'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil kentinde bulunan Başkonsolosluğu cuma akşamı, "Türkiye'nin gelecek günlerde Suriye veya Irak'ın kuzeyine bir askeri hamle yapabileceğine dair açık kaynaklardaki iddiaları takip ettiklerini" belirtmişti.