“Yargıda aksamalar olabilir”

“Yargıda aksamalar olabilir”

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, mahkemelerin idari tatil nedeniyle kapalı olduğunu ifade ederek, sadece teminat ve tutukluluk işlemleri için bir nöbetçi yargıcın çalışmakta olduğunu söyledi. Esendağlı,bu durumun uzamasının idari tatile bağlı olarak kuvvetle muhtemel olduğunu ifade ederek, Nisan ayının da bu şekilde geçeceğini düşündüğünü belirtti

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
21 Mart 2020 - 05:00

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, mahkemelerde yoğun şekilde insan sirkülasyonu, etkileşimi ve teması olduğu için, virüsün yayılması açısından en riskli kamusal alanların başında geldiğini belirterek, “bu sebeple gereken tedbirler alınmıştır. Ancak bu şekilde giderse yargıda aksamalar olacaktır. Bence adli yıl  bu yıl itibariyle tüm iş verimliliğini kaybetmiş durumdadır”diye konuştu.


Esendağlı, “Bu süreç içerisindesuç oranları normal zamanlara göre düşük” diyerek, “Umut ediyorum ki her açıdan bu yılı kurtarabiliriz ve herşeyi yoluna koyarız”dedi. 


Şükrü IRKIM


Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, mahkemelerin idari tatil nedeniyle kapalı olduğunu ifade ederek, sadece teminat ve tutukluluk işlemleri için bir nöbetçi yargıcın çalışmaktya olduğunu söyledi. Esendağlı, ülke genelinde ortaya çıkan tutukluluk ve teminat işlemlerinin tümünün Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Salonunda ele alınmakta olduğunu belirterek, bu durumun uzamasının  idari tatile bağlı olarak kuvvetle muhtemel olduğunu kaydetti. Esendağlı, 

Nisan ayının da bu şekilde geçeceğini düşündüğünü belirterek, mahkemelerde yoğun şekilde insan sirkülasyonu, etkileşimi ve teması olduğu için virüsün yayılması açısından en riskli kamusal alanların başında geldiğine dikkat çekti. 

Esendağlı, bu sebeple gereken tedbirlerin alındığını, ancak bu şekilde devam etmesi durumunda yargıda aksamalar olabileceğini söyledi. Esendağlı,

“Bence  adli yıl tüm iş verimliliğini kaybetmiş durumdadır ama bu kesinlikle sağlıktan daha önemli değildir” diye konuştu.


“Zaman dayanışma zamanıdır”

Esendağlı, hükümetin aldığı tedbilerle ilgili olarak ülkenin bir Çin gibi olmadığının bilindiğini, buna rağmen genel anlamda çabalarını iyi niyetli ve devlet olanakları ile orantılı olduğunu düşündüğünü söyledi. Esendağlı, “Zaman suçlama ve beğenmeme zamanı değil” diyerek, “ halk olarak el ele vererek yapmamız gereken dayanışmadır. zaman dayanışma zamanıdır” dedi. Esendağlı, “Karantina altındaki herhangi birinin mahkemelik bir durumu olursa teminat veya tutukluluk gerektiren bir durum ortaya çıkarsa mahkemeye çıkması gerekebilir diye belirtti. Ama karantinada olduğu için bence istisnai bir durum olarak, gıyabında tutukluluk kararı verilerek karantinada polis gözleminde tutulması en sağlıklı yol olur” dedi.Esendağlı, “Umarım böyle bir duruma gerek kalmaz”diye konuştu. 


“Bu dönemde suç oranları düştü”

Esendağlı, “Şu sıralar bu süreç içerisinde, idari tatil döneminde suç oranları normal zamanlara göre düşük” diyerek, “Umut ediyorum ki her açıdan bu yılı kurtarabiliriz ve herşeyi yoluna koyarız”dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması