“Haklarımız gasp ediliyor”

“Haklarımız gasp ediliyor”

Editor: Süperadmin
13 Ocak 2021 - 08:54
Reklam

TDP Gençlik Kolları Üyesi Ali Çakmak, yetkililerin vatandaşın sorunlarına karşı tepkisiz kaldığını belirterek, bazı kişilerin saraya atanmak için kendi partililerine ve topluma zarar verdiğini söyledi.  Ülkede birçok çarpık sorunlar olmasına rağmen bu sorunların görmezden gelindiğini ifade eden Çakmak, bir şekilde olaylara çanak tutanların vicdanlarının rahat olup olmadığını sordu. Mücadele için sokaklara inmenin vaktinin gediğine işaret eden Çakmak, güç birliğinden kaçınılmaması gerektiğini anlatarak barış ve demokrasi için, müdahalenin değil irade için emekçiler ve demokrasi için güç birliği yapılması gerektiğine dikkat çekti

Ülkedeki nüfusun son zamanlarda giderek arttığına işaret eden Çakmak, ülkedeki artan nüfusa karşı yetkili kişilerin bir yerde bu artışa ‘Dur!’ demeleri gerektiğini söyledi. Çakmak, “Bu ülke bizim ülkemizdir. Bu ülke AK Parti iktidarının değildir” ifadelerini kulandı.

Hali hazırda olan bu yapı ile mücadele edebilmenin tek yolunun güç birliğinin sağlanması durumunda gerçekleşebileceğini belirten Çakmak, güç birliği içerisinde seçime gidilmesinin son derece önem teşkil ettiğini savunarak güç birliği çerçevesinde ciddi bir zafer elde edilebileceği görüşünde olduğunu kaydetti.

Mecliste bir işgalin olduğunu anlatan Çakmak, mecliste tam anlamı ile bir temsiliyet olmadığına işaret etti. Meclisin daha fazla aydın kesimlerden oluşan milletvekili sayısının çoğunlukta olması gerektiğini vurguladı.

 

Esengül AYKAÇ

Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Kazım Denizci’nin hazırlayıp sunduğu Yaşamın İçinden programına katılan TDP Gençlik Kolları Üyesi Ali Çakmak gündemi değerlendirdi. Ülkedeki en büyük sorunların eğitim ve işsizlik olduğunu belirten TDP Gençlik Kolları Üyesi Ali Çakmak, yükseköğretim de bazı üniversitelerin yüz yüze eğitim verirken bazı üniversitelerin ise online eğitim verdiğinden söz etti. Online eğitimin verimli olmadığından bahseden Ali Çakmak, bazı derslerin uygulama olduğundan ötürü online dersler sayesinde verimlilik elde etme kısmında sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Yükseköğretim gören öğrencilerin verimliliğini arttırmak için uygulama dersi olan öğrencilerin sayılarını yarı yarıya indirerek eğitim verilebileceğini ifade eden Çakmak, Covid-19’un yerel vakalarda ciddi artış gösterdiğini dile getirerek ülkenin salgın konusunda ciddi alarm verdiğini kaydetti.

“Gasp edildi”

Covid-19’dan dolayı öğrencilerin eğitimlerinin ciddi bir şekilde engellendiğini savunan Çakmak, eğitimin engellenmesinin sebebi olarak gazino işletmelerinin, otel sahiplerinin ve büyük patronlar tarafından ülkedeki vakaların ithal edildiğini kaydetti. Çakmak, yerel vakaların artması ile gençlerin yüz yüze eğitimde verimlilik elde etmesi gerekirken gençlerin eğitim haklarının gasp edildiğine dikkat çekti.

“Dur!”

Ülkedeki nüfusun son zamanlarda giderek arttığına işaret eden Çakmak, ülkedeki artan nüfusa karşı yetkili kişilerin bir yerde bu artışa ‘Dur!’ demeleri gerektiğini vurgulayarak “Bu ülke bizim ülkemizdir. Bu ülke AK Parti iktidarının değildir” ifadelerini kullanarak nüfusun ardı arkasının kesilmediğini söyledi. Yetkililerin vatandaşın sorunlarına karşı tepkisiz kaldıklarını anımsatan Çakmak, bazı kişilerin saraya atanmak için kendi partililerine ve toplumuna zarar verdiklerinden söz etti. Ülke birçok çarpık sorunlar olmasına rağmen bu sorunları görmezden gelerek bir şekilde olaylara çanak tutanların vicdanlarının rahat olup olmadığını sorgulayan Çakmak, Cumhurbaşkanı olan Ersin Tatar’ın savunduğu iki devletli çözümü dair bir bilgisinin olmadığını söyledi. Ülkede Güney ve Kuzey Kıbrıs’ın olmadığından söz eden Çakmak, ülkenin Kıbrıs Cumhuriyet’i olduğunu savundu. Çakmak, Ada’da olan kişilerin Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak anıldığını söyledi.

“Özgürlük mutlak derecede önem taşıyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi altında mücadele içerisinde olduğunu söyleyen Çakmak, memleketin güzel günlerinin yakın olduğu sinyalini vererek 18 Ekim’de seçim kaybı yaşadıklarının altını çizdi fakat seçimden sonra sol için, federasyon için mücadele eden çok değerli gençlerin olduğunu anlattı. Gençlerin gözlerini açması için çağrıda bulunan Çakmak, gençlerin siyasetten korkmamaları gerektiğini savunarak siyasetin toplumun her alanında olduğunu söyleyerek siyasetin önemini vurguladı. Mücadele içerisinde olurken özgürlüğün mutlak derecede önemli olduğunu savunan Çakmak, toplumun özgürlüğünü kısıtlayacak hamlelerden kaçınılması gerektiğinden söz etti.

“Haklar gasp ediliyor”

Mücadele için sokaklara inmenin vaktinin gediğine işaret eden Çakmak, güç birliğinden kaçınılmaması gerektiğini anlatarak barış ve demokrasi için, müdahalenin değil irade için emekçiler ve demokrasi için güç birliği yapılması gerektiğine dikkat çekti. Emekçinin haklarının gasp edildiğini vurgulayan Çakmak, hem Güney emekçilerinin hem de Kuzey emekçilerinin haklarının gasp edilerek Güney tarafına geçerek çalışma haklarının ellerinden alındığını bunun yanında Kuzey emekçilerinin ise kapanma döneminden bu yana sektörel bazda birçok kayıpların yaşandığının altını çizdi.  Birçok esnafın diken üstünde yaşar gibi panik havasında her an kapanma korkusu ile yaşadığını belirten Çakmak, esnafın kapanmaktan korkmadığını ancak yetkililerden vatandaş için gereken desteği göremedikleri için korktuklarını ifade etti.

“Güç birliği şart”

Hali hazırda olan bu yapı ile mücadele edebilmenin tek yolunun güç birliğinin sağlanması durumunda gerçekleşebileceğini belirten Çakmak, güç birliği içerisinde seçime gidilmesinin son derece önem teşkil ettiğini savunarak güç birliği çerçevesinde ciddi bir zafer elde edilebileceği görüşünde olduğunu kaydetti.

“Müdahalelere karşı iyi bir mücadele verdi”

Mecliste bir işgalin olduğunu anlatan Çakmak, mecliste tam anlamı ile bir temsiliyet olmadığına işaret etti. Meclisin daha fazla aydın kesimlerden oluşan milletvekili sayısının çoğunlukta olması gerektiğini vurguladı. Ülkenin haklarının mecliste savunulacağı bir yapının sağlanması gerektiğine dikkat çeken Çakmak, Sayın Akıncı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Dışişleri Bakanı olan Mevlut Çavuşoğlu’nun müdahalelerine karşı seçim sürecinde çok iyi bir mücadele verdiğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bir kez daha hatırlatıyoruz üst kurulun kararlarına uyun"
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!