“HALKA ZAMLAR İLE BEDEL ÖDETİLİYOR”

“HALKA ZAMLAR İLE BEDEL ÖDETİLİYOR”

Editor: YeniBakış Editör
03 Mayıs 2021 - 09:33
Reklam

Ekonomik yönde alınan kararların ekonomiye katkısının ne kadar olacağı yönünde bir yol haritası oluşturulmadığını anlatan Devrim Barçın, hesapsız kitapsız vatandaştan vergiler alınıp belli başlı sermaye kesimlerine devletin kendi kaynaklarından kaynak üretircesine vatandaşın cebinden bağış yaptığını söyledi.

 

Türkiye’den gönderdiği paranın maaş ödemesi için değil Türkiye’nin burada yönettiği askeri harcamalar için harcandığını söyleyen Devrim Barçın, “Tüm gelen paraların nereye gideceği belli iken insanlara söylenen sözün ‘Türkiye olmazsa bu ülkede maaş ödenmez’ mesajı ve algısı yaratılmaya çalışılıyor. Rakamlar ile bu algının ve mesajın yalan olduğunu gönderilen paranın tamamen askeri harcamalar için olduğunu bize göstermektedir” dedi. 

 

Esengül AYKAÇ

Ülke içerisindeki en büyük sıkıntının üretilen kararların ileride herhangi bir olumlu veya olumsuz etkisinin ne olacağının planlanmaması olduğuna dikkat çeken Ekonomist Devrim Barçın, kararların planlanmadan üretildiğine dikkat çekti. Hükümetin geçen ay ansızın vatandaşın alışveriş yaparken devlete ödediği katma değer vergisinin alışveriş yaptığı yeri zamanında yatırdığı noktada %5’ini ilgili şirkete hibe verme yönünde bir karar ürettiğini anımsatan Devrim Barçın, devletin vatandaşın ödediği KDV’yi süreçte daha zengin olan market zenginlerine kendi gelirinden %5 iade ettiğini kaydetti.

“Hesapsız kitapsız vatandaştan vergi alınıyor”

Ekonomik yönde alınan kararların ekonomiye katkısının ne kadar olacağı yönünde bir yol haritası oluşturulmadığını anlatan Devrim Barçın, hesapsız kitapsız vatandaştan vergiler alınıp belli başlı sermaye kesimlerine devletin kendi kaynaklarından kaynak üretircesine vatandaşın cebinden bağış yaptığını söyledi.

“Halka ve küçük esnafa zamlar ile bedel ödetiliyor”

Gelirlerin azaldığı bir dönemde yeniden plan ve program yapılmadan Ercan Havalimanı’ndan alacağı ciro paylaşımını 1 yıl boyunca ertelediğini anlatan Devrim Barçın, hükümetin 1 yıl boyunca Ercan Havalimanı’ndan gelir elde edilmeyeceği yönünde açıklama yaparak ilgili şirketin tek başına nemalanacağı Bakanlar Kurulu kararı ürettiğinden söz etti. Bakanlar Kurulu kararına göre 1 yıl boyunca Ercan Havalimanı’ndan alınacak gelirlerin kapanması yönünde olan bu kararın geçen gelirin 65 Milyon TL olduğunu ifade eden Devrim Barçın, diğer taraftan Ercan Havalimanı’nın ilgili şirketin aylık yolcu sayısı 100 Bin oluncaya kadar ilgili şirketin ithal ettiği üründen hiçbir vergi alınmayacağı yönünde karar üretildiğini belirtti.  Elektriğe zam yaparak gerek halkın gerekse küçük esnafı daha da zor duruma sokacak kararların üretildiğini anlatan Devrim Barçın, hükümetin bir taraftan belli sermaye kesimlerine kendi gelirlerinden mutlu azınlığa para aktarırken mutsuz çoğunluk olan halka ve küçük esnafa ise zamlar ile bedel ödettiğini kaydetti.

“Ülkeye gelen paralar doğrudan askeri harcamalara gidiyor”

Ülkede elde edilen gelirlerin adaletli ve hakkaniyetli dağıtımı yönünde hükümetin seçmiş olduğu ekonomik politikalarında ciddi sıkıntılar olduğundan söz eden Devrim Barçın, diğer taraftan Türkiye’den maaş ödemesi için geldiği söylenen paranın maaş ödemeleri için geldiği söylenirken aslının gelen paranın kamuflaj edildiğine dikkat çekti. Başbakan Ersan Saner’in 330 Milyon TL’sini askeri harcamalara giderken 100 Milyon TL’nin ise bütçe giderleri olan maaş ödemesi için olduğunu ifade ettiğini kaydetti. Türkiye’nin taahhüt ettiği askeri harcamaları, giderlerini karşılamak için iç borçlanma yaptığımızı anımsatan Devrim Barçın, “Bu çerçevede 6 Nisan’da 57 milyon 500 Bin TL iç borç ödemesi yaptık. 5 Mayıs Çarşamba günü de 37 Mayıs 37 Milyonluk iç borç ödemesi yapacağız” şeklinde konuştuğunu söyledi.

“Ekonomik planlar sermayeyi daha da mutlu ediyor”

Türkiye’den gönderdiği paranın maaş ödemesi için değil Türkiye’nin burada yönettiği askeri harcamalar için harcandığını söyleyen Devrim Barçın, “Tüm gelen paraların nereye gideceği belli iken insanlara söylenen sözün ‘Türkiye olmazsa bu ülkede maaş ödenmez’ mesajı ve algısı yaratılmaya çalışılıyor. Rakamlar ile bu algının ve mesajın yalan olduğunu gönderilen paranın tamamen askeri harcamalar için olduğunu bize göstermektedir” dedi.  Devrim Barçın, hükümetin ekonomik anlamdaki siyasi tercihi ve uyguladığı ekonomik politikaların karşılığı olan mutlu azınlık olan iki, üç sermayeyi daha da mutlu ettiğini, mutsuz olan halkın da mutsuzluğunun devamlılığı yönünde olduğunu söyledi.

“Ulusal Birlik Partisi çanak tutmaktadır”

Devrim Barçın, ülkedeki kayıt dışılığın önlenmesi ve gazinoların gerçek ciroları üzerinden piyasaya uygun vergilendirilmesi ile ülkenin Türkiye’den bir kuruş almadan kendi kendisini idame ettirebileceği düşüncesinde olduğunu ifade etti. Türkiye ile mali protokoller imzalandığını anlatan Devrim Barçın, Türkiye ile imzalanan mali protokolün amacının ülkedeki örgütlü mücadeleyi bölmek adına budanmasına yönelik maddelerin olmaması gerektiğinden söz etti. Ülke ekonomisinin ayaklanması adına önerilerde bulunan Devrim Barçın, “Bir kalkınma planınız olur 3-4 yıllık ve o planı gerçekleştirmek ve ekonomik anlamda kaynak üretmek adına protokoller imzalanır. Bizim hükümetin imzaladığı protokollerdeki kaynak akışının bağlandığı taahhütler ülkedeki Kıbrıslı Türklerin gerek kendi kurumlarını gerekse kendi kendisini yönetme noktasındaki tüm alanların ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Türkiye ile imzalanan protokol maddelerinin ekonomik anlamda ileriye doğru gitmemizin ön görüldüğü protokol maddeleri değildir. Türkiye ile şu anda imzalanan protokolün ülkeye kaynak akışı üzerine kurgulanmış bir protokol değil, bu ülkede Türkiye hükümetinin tahakkümünü daha da geliştirmeye yönelik protokol maddeleridir. Buna karşın kendi halkına ihanet edercesine protokolü imzalayarak Ulusal Birlik Partisi çanak tutmaktadır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı