Halkın kendini rahat bıraktı

Halkın kendini rahat bıraktı

Lefkoşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Viroloji Profesörü ve bilim ekibi üyesi Petros Karayiannis, halkın dikkatli olmayı sürdürmesi ve koronavirüse karşı gereken tüm koruma tedbirlerini alması gerektiğini belirtti

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
16 Haziran 2020 - 04:00

Epidemiyolog halktan dikkatli olmaya devam etmeyi istedi, sorumsuz davranışları kınadı.   Hafta sonu birçok kişinin mekânlarda toplanmalarını kınayan, duyarlılığın sürekli olması gerektiğini hatırlatan Profesör Petros Karayiannis, bu tür davranışların olumsuz etki yaratabileceğinden endişeli olduğunu söyledi.

Profesör Karayiannis, “Umarım, hükümet, epidemiyologlar, polis ve yerel yetkililerin, bazı kişilerin bazı tedbirler gevşetilse de rahatlamamalı ve bugüne kadar elde ettiklerimizin boşa gitmemesi gerektiği anlaşır. Durum kontrol altında tutulmalıdır” şeklinde konuştu.

Toplumumuzu virüsten kurtardık gibi görünse de, enfekte olmuş kişiler Kıbrıs’a döndükleri için halkın dikkatli olmaya devam etmesi gerektiğine işaret eden Profesör Karayiannis, bu dönemde, havaalanları faaliyete geçtiği için daha fazla vaka açıklanması olasılığının mevcut olduğuna, dolayısıyla halk arasında bulaşma ile uğraşılacağına, dıştan gelen birkaç vakayla uğraşmanın daha iyi olacağına dikkat çekti.

Havaalanların hizmete girmesinin yeni vakalar beklenmesi anlamına mı geldiği sorulan Profesör Karayiannis, bunu kimsenin önceden öngöremeyeceğini, ilk turistlerin geldiği ülkelerin epidemiyolojik görünümlerinin Kıbrıs’tan iyi olduğunu, ancak kimsenin vakaların artıp artmayacağını bilemeyeceğini, dolayısıyla gelenlere rastgele test yapılması ve durumun izlenmesi gerektiğini vurguladı.

Durumun kötüleşmesi halinde eve kapanma olup olmayacağı sorusunu da Profesör Karayiannis, tecrit olmayabileceğini ancak katı tecrit veya gözetim altında karantina olabileceğini kaydetti.

Öte yandan; Rum polisinin, Europol’den gelen istihbarat üzerine, 44 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum’u çocuk pornosuyla ilgili bir soruşturma kapsamında geçtiğimiz gün tutukladığı haber verildi.

Europol’den, sosyal medyada iki hesabı bulunan bahse konu kullanıcının, bu hesaplar aracılığıyla bir video dosyası gönderdiği, bunun ise çocukların cinsel istismarıyla alakalı olduğu şeklinde bir bilgi geldiğini yazan Haravgi gazetesi, yapılan incelemelerin ardından Lefkoşa Rum kesiminde sakin 44 yaşındaki kişinin tutuklandığı kaydetti. Haberde, Elektronik Suçlarla Mücadele Ofisi’nin, konuyu araştırmakta olduğu belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kriz var hükümet yok!
Kriz var hükümet yok!
Narkotikten “Balyoz” operasyonu
Narkotikten “Balyoz” operasyonu