Her mevsim evinizde bulunması gereken 5 şifalı besin

Her mevsim evinizde bulunması gereken 5 şifalı besin

Doğal ürünlerin değer kazanmaya başladığı şu günlerde insanlarda hastalıklardan korunmak için şifayı doğal ve bitkisel ürünlerde aramaya başladılar. Peki, nedir bu şifalı besinler?

Editor: Kerem Yağmur
11 Ağustos 2019 - 10:20
Reklam

Hastalıklara şifanın doğal ürünlerde aranmaya başladığı günümüz çağlarında bağışıklık sistemimizi düzeltmek ve hasta olmamak için her mevsim evinizde bulundurmanız gereken doğal ve şifa dolu besinleri sizler için araştırıp bir araya getirdik.

En bilineninden adını belki de hiç duymadıklarınıza dek, mutlaka tanışmanız gereken şifalı besinlerin hangileri olduğunu, faydalarını ve nasıl tüketmeniz gerektiğini açıklayacağız.


Zencefilin tazesi de tozu da şifa deposu

Eski çağlarda tıpta ilaç olarak kullanılan zencefil günümüzde tüm dünya tarafından faydaları bilinen ve oldukça şifalı bir besin.

Tıpkı bitki çayları gibi zencefilin tozu da tazesi de yaz kış evinizde bulundurmanız gereken besinler arasında yer almalıdır. 

Zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirip grip ve nezleyle mücadelemizde yanımızda yer alıyor.  Özellikle de boğaz ağrılarının daha hızlı iyileşmesine destek oluyor. Bal ile birlikte tüketildiğinde bu etkisi daha da ortaya çıkıyor.


Geçmişte ölümsüzlük iksiri olarak bilinen; çörek otu:

Çörek otu, antioksidan özelliği göstermesi sayesinde vücudu toksinlerden arındırıyor, olası birçok hastalığın önüne geçiyor. Çörek otu antioksidan özelliği ile en çok da karaciğer ve böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor, zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırdığından bu organlarımızın kanı temizlemek için fazla mesai yapmasının önüne geçmiş oluyor.

Çörek otunu yoğurdun içerisine ve salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz.


Efsane lezzet; keçiboynuzu:

Keçiboynuzunun, Demir eksikliğini hızlı bir şekilde tedavi etmesinin yanında birçok sağlık sorunuyla da baş ettiği bir gerçek…

Antioksidan özellikler gösterdiğinden hem cildi hem de organlarımızı temizliyor, daha ışıl ışıl ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Keçiboynuzunu hem taze olarak hem de toz halinde alarak çayını yapıp tüketebilirsiniz.


En az bildiğimiz alıç meyvesi:

Şimdiye kadar saymış olduğumuz besinlerin faydalarını belki de az çok biliyordunuz. Ancak alıcın sağlık açısından faydaları henüz pek fazla bilinmiyor.

Alıç meyvesi en doğal idrar söktürücü bir besindir. 

Aynı zamanda alıç, 

sindirim sistemine destek olarak gaz sancısı ve mide ağrısı ve hazımsızlık gibi sorunların elinden geldiğince hızlı bir şekilde geçmesini sağlıyor.

Alıcın tazesini bulamayanlar aktarlardan kurutulmuş olanlarını da alıp tüketebilirler. Tazesini veya kurutulmuşunu günde bir avuç tüketebilirsiniz.


En kudretli nar, kudret narı:

Kudret narı adından da anlaşılacağı üzere oldukça faydalı bir besin kaynağı.  Bir çok hastalığa şifa olarak kullanılan kudret narının özellikle meme kanseri, gırtlak ve bağırsak kanserini engellediği belirtiliyor.

Kudret narı, genel olarak zeytinyağı ya da bal ile bir araya getirilerek kavanozlara konuluyor ve bu karışımdan günde 1 yemek kaşığı kadar tüketiliyor. Aynı zamanda kabukları taze olarak da tüketilebiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinsiz kazı yaptı, eski eser buldu
İzinsiz kazı yaptı, eski eser buldu
16 Aylık Bebek Boğazına Takılan Ekmek Parçası Nedeniyle Boğularak Hayatını Kaybetti
16 Aylık Bebek Boğazına Takılan Ekmek Parçası Nedeniyle...