Her yıl yenileri geliyor

Her yıl yenileri geliyor

Denizlerimizde hızla artan kirlilik ve deniz suyunun ısınması nedeniyle yabancı tür deniz canlılarının istilasına uğradı

Editor: Süperadmin
05 Temmuz 2020 - 11:57

Bora Boran

Genellikle Kızıldeniz üzerinden Akdeniz’e ulaşan ve son yıllarda kıyılarımızı istila eden deniz canlılarına bu yıl yenileri eklendi. Özellikle denizlerimizde serbestçe boşaltılan atık sular ve diğer nedenlerle meydana gelen aşırı ve hızlı kirlenme bu tür istilacı deniz canlılarının hızla çoğalmasına neden oluyor. Okyanuslarda yaşayan bu balıkların Akdeniz’i mesken tutmalarının bir diğer nedeni ise okyanus sularının hızla ısınması olarak gösteriliyor.

Balon balıkları her yerde

Önceleri sadece Karpaz kıyılarında görülen ve oldukça istilacı bir tür olan balon balıkları bu yıl artık Girne sahillerinde de bol bol görülmeye başlandı. Yerli tür balıklara yaşama şansı vermeyen balon balıklarının kıyılarımızda hızla çoğalması ve boyutlarının da her geçen yıl artması tehlikenin hızla büyüdüğüne işaret. Girne ve Mağusa bölgesinde vatandaşların denize girdikleri plajlarda kıyıya kadar gelen balon balıklarının çok keskin diş yapısına sahip olması olası gelen bir tehlikeyi de ortaya koyuyor.

Binlerce denizanası

Ülkemiz denizlerinde geçtiğimiz yıllarda da denizanası görülmüştü. Ancak bu yıl ayni anda binlercesinin bir arada yüzmesi ve temas ettikleri kişilerin hastanelik olması bir diğer tehlike idi. Özellikle kirli suları seven ve buralarda hızla üreyebilen denizanaları Nisan ayından itibaren kıyılarımızı mesken tutmuş durumda. Her geçen yıl artan denizanası popülasyonu kıyılarımız için artı bir tehlike olarak görülüyor.

Aslan balıkları çoğalıyor

Balon balıklarının ardından kıyılarımızda görülmeye başlayan diğer bir istilacı balık türü olan aslan balıklarının da hızla çoğaldığı belirtiyor. Özellikle dalış sporu ile uğraşanlar ve zıpkınla balık avlamayı sevenlerin verdiği bilgiler oldukça ürkütücü. Ayni bölgede yıllarca dalış yapan ya da zıpkınla balık avlayan vatandaşlar aslan balıklarının inanılmaz bir hızla çoğaldığını ve birkaç yıl içerisinde balon balıklarının sayısına ulaşacaklarını belirtiyorlar. Üzerlerinde taşıdıkları dikenlerin zehirli olması nedeniyle oldukça tehlikeli bir tür olan aslan balıklarının tehlikesi artık kıyılarımızın her yerinde yaşanıyor.

Yenileri geliyor

Geçtiğimiz yıllarda çok nadir veya hiç görülmeyen ve istilacı balık olarak adlandırılan güneş levreği ve papağan balıkları da bu yıl amatör balıkçıların kancalarına takılmaya başladı. Özellikle güneş levreğinin üzerinde bulunan dikenlerinin zehirli olduğu ve temas edenleri hastanelik edebileceği belirtiliyor. Hem güneş levreği hem de papağan balığı okyanuslarda yaşayan balık türleri olarak bilinmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güney'de 13 yeni vaka
Güney'de 13 yeni vaka
"Toprağın altındayım ama nefes alıyorum"