Hukuk ayaklar altında

Hukuk ayaklar altında

KKTC Mahkemelerinin “ara emri kararına” rağmen TPIC üzerinden ihalesiz olarak alınan yakıt Teknecik Elektrik Santraline ulaştı

Editor: Süperadmin
12 Eylül 2021 - 13:16
Reklam

Mahkemenin kararına rağmen hukuku tanımayacak şekilde yakıt alınması olayını değerlendirmesi için sorular sorduğumuz bazı hukuk insanları olayı çok vahim olarak değerlendirerek, “Devlet eliyle bizzat yapılan bu yasa dışı işler ülkenin Hukuk Devleti olup olmadığının sorgulanmasını gündeme taşıyor.” Yorumunu yaptılar.

 

“KKTC Yüksek İdare Mahkemesinin aldığı ara emri kararında daha önce alınan yakıtın, “Kamu İhale Yasasına aykırı olması, gelen yakıtın kirli ve kalitesiz olma olasılığı ve Devletler arası protokolün “İhalesiz Yakıt Alımına” imkan tanımaması” konularının kayıtlara geçmesine rağmen ayni yöntemle yakıt alınması ülke hukukunun tanınmadığı anlamına geliyor”

 

Yeni ithal izni için müracaatı yapılan İthal Birimi ve Çevre Dairesine sunulan evraklarda birçok eksikliğin olduğu iddia ediliyor. Teknecik Elektrik Santraline akaryakıt yükü ithal izni almak için sunulan evrakta isim dahi olmadığı ve alınan yakıt numunelerinin analizinin hangi firma tarafından yaptırıldığının da üzeri kapatılarak gizlendiği gelen iddialar arasında.

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda mahkeme kararına rağmen yasa dışı işler devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde KKTC İdare Mahkemesi tarafından verilen “ara emri” kararına rağmen Dörtyol’dan 10 Eylül günü yola çıkan akaryakıt tankeri dün Teknecik Elektrik Santraline ulaşarak yakıt boşaltmaya başladı. Bu konuyla ilgili olarak dün yapılan birçok eleştirinin odağını “KKTC söylendiği gibi bir HUKUK DEVLETİ mi?” sorusu oluşturdu

“Hiçbir ihale bitirilemedi”

Yaklaşık 10 ay önce azınlık hükümetinin iktidara gelmesiyle birlikte neredeyse her gün gündem olan Elektrik Kurumu, geçen bu kısa sürede birçok şaibeye açık işleme de imza atmayı başardı. Özellikle akaryakıt ihalelerinin bir türlü sonuçlandırılmaması ve ısrarla TPIC üzerinden yakıt alacağız söylemleri birçok soruyu da gündeme taşıdı. Üstelik ihalelerin bitmemesi sonrasında ihtiyaç duyulan akaryakıtın Bakanlar Kurulu kararları ile doğrudan alım yapılması şeklinde gerçekleşince, tüm Bakanlar Kurulu üyelerinin ortada dolaşan bu şaibelere ortak olduğu şeklinde yorumlanıyor.

“KKTC’de hukuk pas pas edildi”

KKTC Yüksek İdare Mahkemesinin aldığı ara emri kararında daha önce alınan yakıtın, “Kamu İhale Yasasına aykırı olması, gelen yakıtın kirli ve kalitesiz olma olasılığı ve Devletler arası protokolün “İhalesiz Yakıt Alımına” imkan tanımaması” konularının kayıtlara geçmesine rağmen ayni yöntemle yakıt alınması ülke hukukunun tanınmadığı anlamına geliyor. Özellikle azınlık hükümetinin iktidara gelmesi ile ülkede birçok konuda alınan hukuk dışı kararlar ve mahkeme kararlarını tanımama, Kıbrıs’ın Kuzeyinin hızla karanlık bir döneme doğru yol aldığı korkularını da beraberinde getiriyor.

“KKTC Hukuk Devleti mi?”

Mahkemenin kararına rağmen hukuku tanımayacak şekilde yakıt alınması olayını değerlendirmesi için sorular sorduğumuz bazı hukuk insanları olayı çok vahim olarak değerlendirerek, “Devlet eliyle bizzat yapılan bu yasa dışı işler ülkenin Hukuk Devleti olup olmadığının sorgulanmasını gündeme taşıyor. Maalesef özellikle son dönemlerde, neredeyse her gün bizzat devletin en üst makamları tarafından yapılan yasal olmayan işleri üzülerek takip ediyoruz. Üstelik bu yasa dışı işlerle ilgili mahkeme kararları da artık kabul görmüyor. Bu kararlar ülkedeki anayasal düzene de büyük zararlar veriyor. Eğer hukukun üstünlüğünü kabul etmiyorsak, zaten ülkede hukukun olmasına gerek de yoktur” cevabını verdiler.

“Normal vatandaş hapsi boylar”

Konuştuğumuz hukuk insanlarına, “normal bir vatandaş eğer alınmış bir mahkeme kararına uymazsa kendisine ne yapılır? sorusunu sorduk. Aldığımız cevaplar, “kişi hakkında mahkemece herhangi bir kısıtlama veya karar varsa ve bu kısıtlama veya kararlara aykırı hareket ediyorsa tutuklanır ve hakkında cezai işlem başlatılır” şeklinde oldu. Yasaların kişi, makam, etiket ayrımı gözetmeden herkese eşit şekilde uygulanması gerektiğini de vurgulayan hukukçular, “bazı ülke yöneticilerinin üzülerek kendilerini hukuktan üstün olarak gördüklerine şahit oluyoruz, bu kabul edilir bir durum değildir. Ama bu şekilde düşünenlere tavsiyemiz, herkesin bir gün tarafsız ve adil bir hukuk düzenine ihtiyacı olabilir” şeklinde konuştular.

“Yakıtın kalitesiz olduğu belgelendi”

Gerek Kara Tankerleri, gerekse akabinde gelen Gemilerle, alınan yakıtın, Yakıt Limit Değerlerinin dışında, kalitesiz, insan sağlığı ve çevreyi olumsuz etkileyecek nitelikte olduğu ortaya çıkmış ve bu konu Yüksek İdare Mahkemesi kararına da yansımıştır. Alınan kalitesiz yakıt nedeniyle Teknecik Elektrik Santralindeki cihazlara büyük zararlar verilirken, hem Teknecik Elektrik Santralinde çalışanlar hem de Teknecik santraline yakın yerlerde yaşayan tüm vatandaşlar yağan zehir nedeniyle kanser olma riski ile karşı karşıya getiriliyor.

 

“Usulsüz ithal izni belgedeki uygunsuzluğa rağmen yeniden verildi”

Daha önceden doğrudan alımı yapılan akaryakıtın hem kalitesiz oluşu hem de insan sağlığı için büyük riskler taşıdığının belgelerle kanıtlanmasına rağmen yeni yakıt alımına ithal izni verildi. Yakıt ithali için gerek Yakıt Birimi ve gerekse Çevre Dairesinden nasıl izin alındığı da sorulan sorular arasında. Özellikle Çevre Dairesinin gelen yakıtın kalitesiz olduğunu ve hem insan sağlığı hem de hava yolu ile tüm ülkeye taşınan zararlı partiküllerin varlığını bilmesine rağmen ithal iznine neden olur dediği bir diğer merak edilen soru olarak karşımıza çıkıyor.

“Analizin hangi firma tarafından yaptırıldığı belli değil”

Yeni ithal izni için müracaatı yapılan İthal Birimi ve Çevre dairesine sunulan evraklarda birçok eksikliğin olduğu da iddia ediliyor. Teknecik Elektrik Santraline akaryakıt yükü ithal izni almak için sunulan evrakta isim dahi olmadığı ve alınan yakıt numunelerinin analizinin hangi firma tarafından yaptırıldığının da üzeri kapatılarak gizlendiği gelen iddialar arasında. Her türlü şaibeye açık bir şeklide verilen bu ithal izni nedeniyle gelen bu yakıtın da kalitesiz ve insan sağlığına büyük zararı olduğu neredeyse kesin gibi.

“Avcıoğlu mahkemeye gidiyor” 

Eski Kıb-Tek Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Avcıoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla Elektrik Kurumunda yaşanan rezaletlere daha fazla kayıtsız kalamayacağını belirterek, Bakanlar Kurulu, Merkezi İhale Kurumu ve Kıb-Tek aleyhine dava dosyaladığını açıkladı. Avcıoğlu’nun açıklaması şöyle oldu;

“KIBTEK Yönetim Kurulunun TB/236/2021 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ve bu karara istinaden Bakanlar Kurulunun E.S.(K-I)1199-2021 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde, Merkezi İhale Komisyonunun açmış olduğu 264/2021 sayılı ihalede, İhale Şartnamesinde yapılan, "alınacak yakıtın limit değerlerini düşürerek", mevcut şartnameye kıyasla daha kalitesiz bir yakıt alımına olanak verilmiştir.

"Anayasa, Çevre Yasası, İyi İdare Yasası ve Kamu İhale Yasasının" çeşitli maddelerine aykırı olarak hareket edilerek, "Halk Sağlığını, Çevreyi ve hatta Santrali olumsuz etkileyecek" nitelikte değişiklikler yapılmıştır.

Basına da analiz sonuçları ile yansıdığı üzere;

Gerek Kara Tankerleri, gerekse akabinde gelen Gemilerle, alınan yakıtın, Yakıt Limit Değerlerinin dışında, kalitesiz, insan sağlığı ve çevreyi olumsuz etkileyecek nitelikte olduğu ortaya çıkmıştır.

Yapılan değişiklikler, özellikle Partiküler Madde (PM10 ve PM2.5) olarak bilinen, halk dilinde buna kül de diyebileceğimiz emisyonlar başta olmak üzere, yakıt alımında aranan limitlerin düşürülmesi ile birlikte daha da artacaktır. Bu emisyonlara en yoğun şekilde maruz kalan bölge halkı ve Kıb-Tek personeli başta olmak üzere, Akciğer Kanseri, KOAH, Kalp-Damar Hastalıkları gibi birçok hastalık riski de bu değişikliklerle beraber artacaktır.

Devletin ve Devletin Makamlarında oturanların görev ve sorumluluğu, mevcut şartları daha da kötüye götürmek değil, mevcudu korumak ve hatta iyileştirmektir.

Dolayısıyla elbette buna müsaade edecek değiliz!

Bu ülkeyi başıboş mu sandınız?

Bu çerçevede, insan sağlığı ve çevreyi olumsuz etkileyecek bu kararlara kayıtsız kalmayarak;

-Bakanlar Kurulu

-Merkezi İhale Komisyonu

-Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu

Aleyhinde Yüksek İdare Mahkemesinde dava dosyaladığımızı belirtmek isterim. Kamuoyunun bilgisine”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Figen Karahan yaşamını yitirdi
Figen Karahan yaşamını yitirdi
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ