“Evde hareketsiz oturmayın”

“Evde hareketsiz oturmayın”

Eski Başbakanlardan Dr. Sibel Siber, koronavirüs salgını nedeniyle evine kapanan vatandaşları hareketsiz kalmamaları konusunda uyararak, özellikle elli yaş üstünde olan bireylerin, şeker, tansiyon ve kalp hastası olanların mutlaka evlerinde en az yirmi dakika yürümeleri gerektiğini söyledi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
18 Mart 2020 - 03:00

Eski Başbakanlardan Dr. Sibel Siber, ülkemizde ve dünyada salgın olan koronavirüsü nedeniyle evde hareketsiz bir şekilde kalan kişileri başka tehlikelerin beklediğini, bunun önüne geçmek için mutlaka ev içinde de olsa hareket etmek gerektiğinin altını çizdi


Siber, hareketsizliğin sebep olabileceği hastalıklar olduğuna vurgu yaparak, kan akışının yavaşlayacağını, bunun da pıhtılaşma, damar tıkanıklığı ve emboli denilen pıhtı atması gibi hastalıkların söz konusu olabileceğini belirterek, ev içinde en az 20 dakika yürüyüş yapılması gerektiğini, bunun yanında bol bol su içilmesi gerektiğini kaydetti


Siber, bu son günlerde nezle gibi soğuk algınlığı salgınının da söz konusu olduğunu ifade ederek, bu durumun vatandaşlara korona endişesi yarattığını, böyle bir durumda hekimlere telefonla ulaşılmasını ve kesinlikle panik yapılmamasını önerdi


Şükrü IRKIM


Eski Başbakanlardan Dr. Sibel Siber, koronavirüs salgını nedeniyle evine kapanan vatandaşları hareketsiz kalmamaları konusunda uyararak, sağlık için mutlaka yürüyüş yapılmsı gerektiğinin altı çizdi. 

Sibel, özellikle elli yaş üstünde olan bireylerin, şeker, tansiyon ve kalp hastası olanların mutlaka evlerinde en az yirmi dakika yürümeleri gerektiğini söyledi. Siber, “Hareketsiz bir şekilde evde oturmayın” diyerek, hareketsizliğin çok büyük bir tehlike olduğuna vurgu yaptı.

Siber, hareketsizliğe sebep olabilecek hastalıklar olduğuna vurgu yaparak, kan akışının yavaşlayacağını, pıhtılaşma, damar tıkanıklığı ve emboli denilen pıhtı atması gibi hastalıkların söz konusu olabileceğini kaydetti. Siber, bu hastalıklarla karşılaşmamak için hareketsiz olmamak gerektiğini belirterek, bunun yanında bol bol su içilmesi  gerektiğini de ekledi. 


“Zorunlu kalmadıkça evden çıkmayın”

Siber, sırf kontrol ve test için sağlık kurumlarına, hastanelere ve polikliniklere gidilmemesi konusunda uyarıda bulunarak, “biz ülke olarak küçük bir ülkeyiz ve bu avantajdan dolayı herkesin belirli bir doktoru var.

Doktorunuzu telefondan arayıp istişarede bulunabilirsiniz. Biz doktorlar olarak bu zor günlerde halkın evden çıkması yerine bize telefondan ulaşmalarını öneriyoruz” dedi. Siber, bu son günlerde nezle gibi soğuk algınlığı salgınının da söz konusu olduğunu ifade ederek, bu durumun vatandaşlara korona endişesi yarattığını, böyle bir durumda hekimlere telefonla ulaşılmasını ve kesinlikle panik yapılmamasını önerdi.

 Siber, “Hekimlerimize burdan bir çağrıda bulunmak istiyorum, tüm hekimlerimiz sosyal medyalarından telefon numaralarını paylaşsınlar ve halkımız rahat bir şekilde kendilerine ulaşabilsinler” dedi.


“Hükümetin aldığı tedbirlerden memnunum”

Siber, sağlık bakanlığıyla istişare içinde olduğunu, solunum yolları enfeksiyonu olan ya da ateşi olan vatandaşların yirmi dört saat açık olan tren yolu polikliniğine gitmelerini önerdiğini belirterek, orasının enfeksiyon merkezi olarak hizmet vermeye başladığını kaydetti. Siber, hükümetin aldığı tedbirlerden memnun olduğunu fakat hükümetten ve uzmanlardan tek ses olarak halkı panik içerisine sokmadan açıklama yapmaları ve tedbirleri belirtmeleri gerektiğini söyledi. 


“Tedbirlere ve koruyucu kurallara uyalım”

Siber, hükümetin ve uzmanların koyduğu kurallara ve koruyucu tedbirlere kesinlikle uyulması gerektiğini belirterek, “sevdiklerimizi önemsiyorsak bu kurallara ve koruyucu tedbirlere uymak zorundayız” dedi. Siber, yurt dışından gelen öğrencilerin izole tutulması ve on dört kuralının çok önemli olduğunu ifade ederek, bu konuda ailelere büyük görev düştüğünü söyledi. 

Siber, içinde bulunulan durumun toplumsal sağlık krizi olduğunu ama sağlığın yanında birçok sektöre yansımasının söz konusu olduğunu belirterek, “bu durum birçok sektörün krizidir” dedi.


“Bütün sektörler birlik olsun”

Siber, “Farklı sektörlerde insan kaynaklarımızın ve uzmanlarımızın gruplar oluşturarak bir araya gelerek teknolojinin verdiği olanaklarla sosyal medyada bir grup kurarak birleşsinler ve orada hep beraber bir öneri ve görüşlerini tartışarak kısa ve uzun vadede yapılabileceklerle ilgili çalışmaya başlasınlar.

 Ben eminim ki bu zor günleri de atlatacağız. Ancak birlik olmamız gerekiyor, bunun için tek ses olalım ve birlik beraberlikle bu zor günleri atlatalım” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“3 kurumun maaş kesintileri gelecek hafta iade edilecek”
“3 kurumun maaş kesintileri gelecek hafta iade edilecek”
“Bu süreçte 2 temel  düşman var”
“Bu süreçte 2 temel düşman var”