“Hükümet cesur ve gözü kara davrandı”

“Hükümet cesur ve gözü kara davrandı”

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, vaka sayısının azalmasıyla herşeyin iyiye gittiği yönündeki algının doğru olmadını söyleyerek, “Şu anda amacımız sıfır vaka bulmak değil. Virüs kontrol edilerek sağlık sistemine fazla yüklenmeyecek bir şekilde insanlara enfekte olması ve bağışıklık kazanılmasıdır” dedi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
16 Mayıs 2020 - 03:55

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, hükümetin açılımın ilk günü gözü kara ve cesur davrandığını belirterek, olası bir vaka patlaması ve toplumun yeniden eve kapanması durumunda travmanın  çok daha büyük olacağını söyledi.


Gürkut, açılımın geniş kapsamlı değil, kademeli yapılması gerektiğini belirterek, her yer açılsa bile maske,eldiven,sosyal mesafe gibi gerekli tedbirleri almaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 


Gürkut, önlemleri gevşetmek için herkese tarama yapılsın gibi bir düşüncenin doğru olmadığını belirterek, “Antikor testlerinde amaç bağışıklık durumunun görülmek istenmesidir. Bizde maalesef son hastayı bulana kadar test yapılsın görüşü mevcut. Bu yaklaşım doğru değil” dedi. Şükrü IRKIM


Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Bakanlar Kurulu’nun koronavirüs salgını önlemlerini hafifletme çerçevesinde aldığı yeni kararları değerlendirdi. Gürkut, açılım tarihinin doğru olduğunu düşündüğünü, ancak açılımın kademeleriyle ilgili birkaç sıkıntının olduğunu ifade etti.Gürkut, bakanlar kurulunun ilk açılım kararıyla ilgili itirazlarının olduğunu söyleyerek, ilk açıklanan açılımın geniş kapsamda olduğu ve biraz daha kademeli olması gerektiğini belirtti.Gürkut, heryer açılsa bile koruyucu önlemlere,maskeye,eldivene,sosyal mesafeye ve el hijyenine, her yer açılsa bile devam etmemiz gerektiğini ifade etti.Gürkut, risk grubunun hala korunması gerektiğini belirterek, yurt dışından gelenlerin izole edilip 14 günlük karantinada tutulmasına  devam edilmesi gerektiğini söyledi. 


“Hükümet cesur ve gözü kara davrandı”

Gürkut, “Hükümetin ilk açılımıyla ilgili cesur davrandığını, Dünya Sağlık Örgütü’nün de dediği gibi kademeli bir şekilde açılmamız gerekiyordu” diyerek, Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olduğunu ve bu gibi salgınlarda, ada ülkesi olmanın avantajlı olduğunu söyledi. Gürkut, adanın her iki yanında sınırların kapatılmış olmasının da salgının kontrolünü kolaylaştırdığını belirterek, “10 gün arayla biz 400 bin kişiyi sokağa bırakıyoruz. Sürecin en başında radikal ve erken tedbirler alınması ile başarıya ulaştığımızla övünürken açılmada bu kadar gözü kara ve cesur olunması toplumda şaşkınlık yaratmıştır. Hükümetin bu kararları hangi bilimsel veriler ışığında ve hangi kurullar ile istişare ederek aldığı açıklanmamıştır”dedi.Gürkut, Hastalığın çok hızlı yayıldığını önlemlerle sağlık sistemini boğmadan salgının kontrol altında tutulduğunu, ancak vaka sayısının azalmasıyla herşeyin iyiye gittiği yönündeki algının doğru olmadını söyleyen Gürkut, “şu anda amacımız sıfır vaka bulmak değil. Virüs kontrol edilerek sağlık sistemine fazla yüklenmeyecek bir şekilde insanlara enfekte olması ve bağışıklık kazanılması” dedi.


“Okullar için aceleye gerek yok”

Gürkut, 4 Mayıs’ta  gerçekleşen açılmayla birlikte sürecin takip edilmesi gerektiğini ve iki hafta sonra yeni bir değerlendirme yapabileceklerini belirterek, “Okullar için tarih verebilmemiz ancak iki hafta sonra mümkün olur”dedi.Gürkut, okullarda gerekli hijyen önlemlerinin alınması gerektiğini söyleyerek, önlemleri gevşetmek için herkese tarama yapılsın gibi bir düşüncenin de doğru olmadığını kaydetti.  “Antikor testlerinde amaç bağışıklık durumunun görülmek istenmesidir. Bizde maalesef son hastayı bulana kadar test yapılsın görüşü mevcut. Bu yaklaşım doğru değil.” dedi.


“Denetimlerin aksamadan yapılması ve temkinli olmamız lazım”

Gürkut, yapılacak değerlendirmelerden sonra yeni önerileri bilim kuruluna sunacaklarını söyleyerek, önemli olanın kontrolü kaybetmeden sağlık potansiyelini aşmadan ihtiyacı olan kerkesi tedavi edebilmek olduğunu söyledi.Gürkut, “Biz bu virüsün artık dünyada bizimle birlikte var olacağını ve bir aşı bulunup aşılanarak bağışıklanmadığımız sürece virüsle karşılaşan her birimizin enfekte olacağını biliyoruz”dedi.Gürkut, şöyle devam etti, “Yaşananlar uzun vadeye yayıldığında önümüzdeki süreçte de kriterler uygulanmayacak,denetim konusunda organizasyon yapılmadı,doğru yerde doğru grupların olması gerekir, aksi taktirde denetim olayları bitmeyecek. Bir süre daha dikkatli olmalıyız,izolasyona dikkat edelim,sıkıntı henüz geçmedi.Bundan sonraki süreçte de dünyayı takip ederek bilimin dışına çıkmadan hareket etmek zorundayız. Risk grubunda olan 60 yaş ve üzerleri için hiçbir açıklama yapılmadı. Aşı çıkana kadar korunulması gerektiğini ve bu süreçte hastaneye  bir yatağın dahi eklenmediğini biliyoruz. Bu konuda da  hiç kimse bilgi vermedi.”


“Vakaların tekrarlanması durumunda halk bir travma daha kaldıramaz”

Gürkut, açılımın dışında sokağa çıkma yasağının halen neden sürdüğünü söyleyerek, “Binlerce iş yerinin yeniden bir seferde açılma kararı sonrası ilçeler arası yasağın kaldırıldığını ve  Yine ayni kararlar arasında risk grubundaki kesimi korumaya yönelik hiçbir tedbir alınmamış olduğu da görülmektedir. 4 Mayıs itibarı ile ülkede yaşayan herkesin sokağa çıkmasında hiçbir sakınca görmeyen hükümetin geceleri saat 22’den sabah 06’ya kadar ve pazar günleri sokağa çıkma yasağı ile toplumu niye evlerinden çıkarmayacağı ise anlaşılamamıştır”dedi.

Gürkut,Eğer sokağa çıkmamızda bir risk varsa niye cumartesi yok da pazar günleri vardır diye belirterek, “ Eğer bir risk var ise ve önümüzdeki haftalarda vaka patlaması yaşanırsa toplumu yine aynı şekilde kapattığınız takdirde toplumdaki travma daha fazla olmayacak mı?”dedi. Gürkut, açılımlarla ilgili en çarpıcı gelişmenin ortak görüşme yapılmadan bir takım kararlar alındığını belirtti.Gürkut, ülkemizde koruyucu tedbirleri uygulayarak ve öğrenerek yaşamamız gerektiğini belirtti.Gürkut, Toplumun koruma eşiği dediğimiz bir bağışıklık düzeyi olduğunu söyleyerek, toplumun %67’si bağışık haline gelmesi halinde eskisi gibi rahat olabileceğimizi belirtti.Gürkut, temennim en kısa sürede ülke olarak gerekli önlemleri ve tedbirleri alarak daha iyi hareket edip yaşayabilmektir diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu