“HÜKÜMET DE BİLMİYOR”

“HÜKÜMET DE BİLMİYOR”

Bağımsız Milletvekili, İçişleri Eski Bakanı Ayşegül Baybars, “müjde” diye aktarılan, Derinya Bölgesi’ne yapılacağı açıklanan sosyal konut projesinin aslında 2018 yılında 4’lü hükümet döneminde bakanlar kuruluna sundukları bir önerge ile ayrılmış olan 140 dönümlük alan olduğunu söyledi

Editor: Süperadmin
21 Ocak 2023 - 10:21
Reklam

Bağımsız Milletvekili, İçişleri Eski Bakanı Ayşegül Baybars, Derinya Bölgesinde 140 dönümlük devlete ait sosyal konut yapımına uygun bir arazi bulduklarını belirterek, 4’lü hükümet döneminde bu araziyi sosyal konut yapımı için bakanlar kurulu kararı ile ayırdıklarını söyledi

Baybars, o dönem Maraş-Derinya projesiyle bir kentsel dönüşüm yaratarak yeni tip yaşam alanlarının yaratılmasında öncülük yapma hedefleri olduğunu ifade ederek, “Derinya projesiyle 4 bin 197 kişinin konut ihtiyacının karşılamaya yönelik binin üzerinde hane yapılacaktı” diye konuştu

Ayşegül Baybars, açıklamalarda TOKİ iş birliği ile bu projenin yapılacağının belirtildiğini söyleyerek, “TOKİ ehli bir kurum. Bu şekilde destek anlamında kalacaksa bir problem değil. Ancak TOKİ buraya gelecek ve tamamen TOKİ kontrolünde ve ihalesi yöntemi ile bu proje yapılacaksa bence bu son derece sakıncalı olur” dedi

“Çok enteresan. İçişleri Bakanı TOKİ’nin bu projeye nasıl dahil olacağını bilmediğini söylüyor. Hükümet böyle bir konuyu konuşmaya gidiyorsa ilgili bakanlığın bu konuda hem kendi projelerinin ne aşamada olduğunu sunması gerekir hem de buraya dönüşte bu iş birliğinin nasıl olacağı konusunda bilgi vermesi gerekir. Belli ki hükümet de bu konuyu bilmiyor” şeklinde konuştu

“Biz bu projenin üzerinde 2 yıl çalıştık. Bizim müteahhitlerimiz, mimarlarımız bu projeleri yapabilecek seviyeye sahiptir. Umarım bu müjde diye nitelendirdikleri proje bir hayal ya da Türkiye’deki seçimlere bir yatırım değildir. Umarım devletin devamlılığı gereği bizlerin başlattığı bu projeyi buradaki kaynaklarımızı kullanarak hayata geçirebilecek noktaya getiriler.”

 

Yeni Bakış

Bağımsız Milletvekili, İçişleri Eski Bakanı Ayşegül Baybars, Mayıs TV’de Meltem Sakin’in konuğu oldu. Baybars, ülkede ekonominin istikrara kavuşmamış olmasının uzun yıllardır devam etmekte olduğunu belirterek, en önemli sorunlardan bir tanesinin barınma ihtiyacı olduğunu söyledi. Baybars, 2018 yılında göreve geldiğinde sadece kırsal kesimde yaşayan gençlere değil kentlerde de yaşayan dar gelirli vatandaşların konut edinmesindeki sıkıntıları gözlemlediklerini söyledi. Baybars, bu bağlamda kentlerde sosyal konut projesi adı altında bir çalışma başlattıklarını ifade ederek, tüm bölgelerde ne yapılabilir noktasında bir çalışma başlattıklarını söyledi. Baybars, Mağusa bölgesinde o dönem imar planı çalışmaları olduğu için ihtiyaç analizleri ve hane halkı anketlerinin talepleri değerlendirme noktasında bir ihtiyacın olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

 

“Maraş halkına verilen “müjde” aslında 2018 yılında 4’lü hükümet döneminde bakanlar kuruluna sunduğumuz bir önerge ile ayrılmış olan alandır”

Baybars, Derinya Bölgesinde 140 dönümlük devlete ait sosyal konut yapımına uygun bir arazi bulduklarını belirterek, 4’lü hükümet döneminde bu araziyi sosyal konut yapımı için bakanlar kurulu kararı ile ayırdıklarını kaydetti. Baybars, Başbakan Ünal Üstel’in belediye seçimi öncesinde “biz bu yönde bir proje başlatıyoruz” diyerek, “Maraş halkına verdiği müjdenin aslında 2018 yılında 4’lü hükümet döneminde bizlerin bakanlar kuruluna sunduğu bir önerge ile ayrılmış olan alandır” diye konuştu. Baybars, geçtiğimiz gün hükümetin Ankara dönüşü yapmış olduğu açıklamadaki Derinya projesinin de 2018 yılında bakanlar kurulu kararı ile kendilerinin ayırmış olduğu 140 dönümlük alan olduğunu kaydetti.

 

“Yerli bir mimarımız şehir planlama dairesi ekipleri ile kapsamlı bir projeydi”

Baybars, o dönem bu proje ile birlikte ikinci bir projenin de devam edeceğini belirterek, Maraş-Derinya projesiyle bir kentsel dönüşüm yaratarak yeni tip yaşam alanlarının yaratılmasında da bir öncülük yapma hedefleri olduğunu söyledi. Ayşegül Baybars, amaçlarının sadece konut inşa etmek olmadığını, çağdaş bir yaşam alanı sunmak olduğunu ifade ederek, “Derinya projesiyle 4 bin 197 kişinin konut ihtiyacının karşılamaya yönelik binin üzerinde hane yapılacaktı. Yerli bir mimarımız şehir planlama dairesi ekipleri ile kapsamlı bir projeydi. İmarına uygun 5 kata kadar çıkabilecek bir kompleks proje çalışması yaptık. İlk etapta 376 konut vardı ve 3 etapta tamamlanacaktı” diye konuştu.

 

“TOKİ buraya gelecek ve tamamen TOKİ kontrolünde ve ihalesi yöntemi ile bu proje yapılacaksa son derece sakıncalı”

Baybars, 2020 yılında hükümetten ayrıldıktan sonra 2022 ve 2023 bütçe görüşmelerinde bu hazır projenin neden değerlendirilmediğini hep sorduğunu söyledi. Baybars, hükümetin uygun şartlar bulunursa değerlendireceklerini söylediklerini belirterek, bundan bir buçuk ay öncesine kadar bu projenin gündemde olmadığını kaydetti. Ayşegül Baybars, açıklamalarında TOKİ işbirliği ile bu projenin yapılacağının belirtildiğini söyleyerek, “TOKİ ehli bir kurum. Bu şekilde destek anlamında kalacaksa bir problem değil. Ancak TOKİ buraya gelecek ve tamamen TOKİ kontrolünde ve ihalesi yöntemi ile bu proje yapılacaksa bence bu son derece sakıncalı olur” dedi. Baybars, bu anlayış eski çalışmaların da çöpe atılması anlamına geleceğini söyleyerek, “biz bu ülkenin yaşam koşullarına uygun şekilde yerli mimarlarımızın ve plancılarımızın hazırladığı bir proje yaptık. Bu projeler ayrıca gayrı menkul sektörüyle rekabet etmemesi gerekir” diye konuştu.

 

“İçişleri bakanı da hala TOKİ’nin nasıl dahil olacağını bilmediğini söylüyor”

Ayşegül Baybars, şöyle devam etti, “Devlet müteahhit değildir. Devlet bu işi para kazanmak için yapmaz. Yerli mimar ve müteahhitlerin bu projeye katılmasını sağlamak, yerli mimar ve mühendislerden yararlanmak konusunda bir kapı aralanmalıdır.  TOKİ’de teknik bilgisi ile bunu buraya aktarmalıdır. Ancak umarım müjde diye nitelendirilen kısım tamamen buradaki sosyal konut biriminin devre dışı kalıp, buradaki mimar mühendis odalarının yine habersiz olacağı bir durum gelişmez. Bir tepki oluştu, ancak İçişleri bakanı da hala TOKİ’nin nasıl dahil olacağını bilmediğini söylüyor. Çok enteresan. Hükümet böyle bir konuyu konuşmaya gidiyorsa ilgili bakanlığın bu konuda hem kendi projelerinin ne aşamada olduğunu sunması gerekir hem de buraya dönüşte bu iş birliğinin nasıl olacağı konusunda bilgi vermesi gerekir. Biz bu projenin üzerinde 2 yıl çalıştık. Bizim müteahhitlerimiz, mimarlarımız bu projeleri yapabilecek seviyeye sahiptir. Umarım bu müjde diye nitelendirdikleri proje bir hayal ya da Türkiye’deki seçimlere bir yatırım değildir. Gerçekten devletin devamlılığı gereği bizlerin başlattığı bu projeyi buradaki kaynaklarımızı kullanarak hayata geçirebilecek noktaya getiriler.”

 

“Belli ki hükümet de bu konuyu bilmiyor”

Baybars, “Belli ki hükümet de bu konuyu bilmiyor. Bu konuyu başbakan mı ortaya attı, bu talebi yaparken nasıl bir bilgi aldı? Bu da önemli” diyerek, hazır olan projeyi direkt çöpe atıp oradan uygun olmayacak bir projeyi onaylamanın doğru olmayacağını kaydetti. Baybars, “Üstel, 3 aydır meclise uğramıyor. Pazartesi günü meclise yolu düşerse bu proje ile ilgili muhalefetin sorularına yanıt vermesini isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor