Hükümet kimseyi kaale almıyor

Hükümet kimseyi kaale almıyor

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı Yeni Bakış Web TV’de katıldığı programda güncel konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
31 Mayıs 2020 - 05:00

Tunalı ekonomide izlenecek olan yolda, kişilerin değil tüm toplumun faydasına olan adımların atılması gerektiğini bunun yapılmaması durumunda ise ülkede felaket yaşanabileceğini belirtti.


Tunalı: “Dünyada bu sıkıntılı süreci yaşayan ülkeler, ilgili bütün temsilcileri bir araya getirerek çare üretiyor, ama bizde 5 tane bakan ve 5 tane müsteşar oturuyor ve ülkenin kaderini belirleyici kararlar alıyorlar” dedi


Tunalı: “İnsanlarımız öncelikle sağlıkları ile ilgili kısmı düşünüyor, ardından ise nasıl geçineceğini, nasıl  hayatını idame ettireceğini düşünüyor. Yani vatandaşlarımızın şu anda siyaset düşünecek halleri yoktur. Bu nedenle pandemi süresince hükümetin ısrarla siyaset yapma isteği çoğu zaman vatandaşların tepkileri sonucu ters tepmiştir” dedi.Şükrü IrkımDP Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, ülkenin çok zor günlerden geçtiğini belirterek, bugüne kadar memleketi yönetenlerin KKTC’yi bu duruma soktuğunu söyledi. Tunalı, bu süreçte ülkeye 1 ay dayanamayan bir ekonomi yarattıklarını söyledi. Tunalı, Yıllardır devlet yapısının zayıflatıldığını ifade ederek, toplumun değil kişilerin güçlenmesine ve zenginleşmesine neden oldular” dedi.


“Son zamanlarda çıkan yangınlar tesadüf değil”

Tunalı, Durum gösteriyor ki ülkede çıkan yangınların aynı günde aynı bölgede çıkması tesadüf olmadığını ve Corona nedeniyle eğitim, turizm, ekonomi etkilenirken şimdi tek ayakta kalmaya çalışan ve ülkemizin can damarı olan Tarım ve Hayvancılık sektörünün de bu şekilde yok edilmeye çalışıldığını söyledi. Tunalı, bu konuda hükümetin hemen, çok acil olarak yerel yönetimler ve muhtarlıklara bir araya gelerek önlem almalarının kaçınılmaz olduğunu ve devriye sistemi düşünülüp polisin de ülkenin her bölgesinde devriye yapması gerektiğini söyledi. Tunalı, “Ayrıca hız kameraları hız yerine tüm geçişleri kameraya almalı, belli noktalar barikatlar dahi kurulup giriş çıkışlar kontrol edilebilir” şeklinde konuştu. Tunalı, ”Görülüyor ki KKTC üzerinde oyunlar oynanıyor” dedi. Gaziköy yangını ile ilgili olarak da “önce Gaziköy’de yangın çıkıyor sonra Paşaköy’de çıkıyor, bunlar bana hiç tesadüf gibi gelmiyor. Ayrıca hava alanından Gaziköy’e itfaiyenin 55 dakikada gittiğini öğrendik, bu durumun da mutlaka soruşturulması gerekir” şeklinde konuştu. Tunalı ülkede birçok konuda soru işaretleri olan birçok vakanın meydana geldiğini bu nedenle de Kıbrıs Türkünün gözünün açılması gerektiğini vurguladı. 


“Ekonomik paketler halkın yarasına merhem olmadı”

“ilk önce sağlıklı bir şekilde bu süreci tamamıyla, yüzde yüz bir şekilde tamamladıktan sonra ekonomiye bakmamız gerekir” diyen Tunalı, ardından ekonomide bundan sonraki süreçte izlenecek yolun belirlenmesi gerektiğini söyledi. Tunalı ekonomide izlenecek olan yolda kişilerin değil tüm toplumun faydasına olan adımların atılması gerektiğini bunun yapılmaması durumunda ise ülkede felaket yaşanabileceğini belirtti.  Tunalı hükümetin açıkladığı ekonomik pakete bakıldığında açıklanan önlemlerin herhangi bir yaraya merhem olamayacağının açıkça görüldüğünü de sözlerine ekledi. Tunalı, “bu kadar küçük ülkede sağlık açısından atılacak olan adımları atmaktan dahi geri durursak bundan sonra ekonomi anlamında konuşma gereğimiz olmayacak gibi gözüküyor” dedi.


“Bu süreçte Kimseye danışılmadan hareket edildi”

Tunalı, “ekonomi sağlıklı yaşayan insanlara lazım olan bir şey, ekonomik hayatımız içindeki önceliklerimizi belirleyerek, lokomotif sektörler olan turizm, yükseköğretim ve inşaat sektörü ve diğer kobilerin eski güçlerine kavuşabilmeleri bir an önce gerekli adımların ve planlamaların yapılması lazımdır” dedi. Tunalı, pandemi sürecinin başlaması ile birlikte hükümete birçok kez işbirliği konusunda çağrı yapmalarına rağmen cevap alamadıklarından da şikayet ederek, “dünyada bu sıkıntılı süreci yaşayan ülkeler, ilgili bütün temsilcileri bir araya getirerek çare üretiyor, ama bizde 5 tane bakan ve 5 tane müsteşar oturuyor ve ülkenin kaderini belirleyici kararlar alıyorlar” dedi. Tunalı, kimseye sorulmadan ve kimseye danışmadan çözümün mümkün olamayacağını belirterek, “40 senedir bu böyle, kimseye sorulmadan, danışılmadan hareket ediliyor ve bundan dolayı şuan ülkenin geldiği durum ortadadır” şeklinde konuştu.


“Bu süreçte gerginlik siyaseti yapıldı”

Tunalı, bu gibi zor dönemlerde devletin özel sektör çalışanlarına katkı yapılmasının devletin çalışanlarına karşı sorumluluğu olduğunu belirterek, “alım gücünün ve pahalılığın bu kadar çok arttığı bir dönemde verilen katkının asgari ücretin yarısı bile olmaması gerçekten çok üzücü bir durumdur” dedi. Tunalı, insanların şu anki önceliğinin siyaset değil sağlıkla ilgili olduğunu vurgulayarak, “insanlarımız şu anda önce sağlıkları ile ilgili kısmı düşünüyor, ardından ise nasıl geçineceğini, nasıl hayatını idame ettireceğini düşünüyor. Yani vatandaşlarımızın şu anda siyaset düşünecek halleri yoktur. Bu nedenle pandemi süresince hükümetin ısrarla siyaset yapma isteği çoğu zaman vatandaşların tepkileri sonucu ters tepmiştir” dedi. 

Tunalı, ülke olarak ortaya Milli bir politika koymamız gerektiğini vurgulayarak, “bu süreçte bir hastalıktan yararlanmaya çalışmak, bunu kullanmak ve devleti yöneten pozisyonda olan kişiler veya kurumların birbiriyle zıtlaşması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi. “yaptıkları çok yanlıştır ve kendilerine hiçbir siyasi avantaj sağlamaz” diye konuşan DP Genel Başkan Yardımcısı “gerginlik siyaseti Kıbrıs Türk toplumuna hiçbir şey kazandırmaz, bu siyaset türünü kim yaratırsa yaratsın bizi İleriye taşımaz ve toplumu kutuplaştırarak ülkedeki iç barışı tehlikeye atar” dedi. 

Tunalı eğer gerginlik siyaseti devam edecekse bunun zararını görecek olanın Kıbrıs Türk halkı olacağını da sözlerine ekledi. Tunalı, hükümet birçok konuda yetersiz kaldığı ortadadır diye belirterek, “hiçbir muhalefet partisini ve sivil toplum örgütünü kaale almıyorlar ve kendi bildiklerini yapıyorlar, ama yaptıkları hatalıdır ve bu hatalarının bedelini vatandaşlarımız ödeyecektir” dedi.


“Uçuşların başlaması zaman alacak”

Tunalı, Dünya genelinde havalimanlarının açılması ile Ercan’a uçuşların başlaması benim kanaatimce yaz aylarının sonunu bulur diye belirterek, Güney sınır kapılarının açılması bence daha da uzar diye düşündüğünü ve bunun başlıca sebebinin ise ekonomik olduğunu belirtti. 

Tunalı, sağlık sorunları normale dönse dahi GKRY sağlık sebeplerini bahane edip sınır kapılarını açmayacağını söyleyerek, dövizin yani Euro’nun TL karşısındaki değeri belli ki uzunca bir süre değer kazanacağını ve bunun da farkında olan GKRY sırf nakit akışı kendi toplumundan bizim tarafımıza gelmesin diye sağlık sorunlarını bahane edip bu kapıları açmayacağını söyledi. 

Tunalı, ortak akılla siyaset, çözümler ve fikirler üretmemiz gerektiğini belirterek, “birlikte ve güçlü durduğumuz sürece hiçbir zorluğun Kıbrıs Türkü’nü yıkamayacağının bilincindeyiz” dedi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz