HÜSEYİN AĞLAMAZ’LA “OKUYORUM VE DOKUYORUM”

HÜSEYİN AĞLAMAZ’LA “OKUYORUM VE DOKUYORUM”

“OKUMUYORSAN HERŞEYİ BİLİYORSUN. OKUYORSAN SADECE GERÇEĞİ BİLİYORSUN”

Editor: YeniBakış Editör
22 Şubat 2022 - 12:21
Reklam

 

SANAT VE ARZU…  ULUS BAKER….

2013 Yılında iletişim yayınlarında çıkan Ulus Baker’in kitabı “SANAT VE ARZU”, sanata dair düşüncelerin nasıl oluştuğu ve sanat eserine dönüştüğünü inceliyor. Düşünceyi oluşturan entelekyanın gerekliliğine vurgu yapan Baker, sanat eserinin hangi arzular çerçevesinde de şekillendiğini inceliyor. Fakat olmazsa olmazları arasında, bir sanat eserinin ancak ve ancak sağlam bir entelekyanın ürünü olacağını vurguluyor. Bu da sanat eserini arzulayıp üretmeden önce sağlam bir entelekyanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

 

Sanat ve Arzu, sosyal bilimler eleştirisi ile yeni bir sosyal bilim önerisini birlikte geliştiren Ulus Baker'in ODTÜ Görsel-İşitsel Sistemler Araştırma ve Üretim Merkezi'nde 1998 yılında verdiği seminer dizisinin kitaplaştırılmış hali. Ulus Baker 17. Yüzyıldan başlayıp Kant'la devam eden temel modern özneleşme süreçlerini Deleuze'ün kılavuzluğunda ele alıyor. Spinoza, Descartes, Leibniz, Kant felsefelerine hep sanatla bağıntısını da gözeterek, bunlardan bir estetik çıkartılabilir mi diye bakıyor. Sonra, resimde 19. yüzyıl sonunda başlayan dönüşümleri ele alıyor; imge üretimi bakımından sinemaya eğiliyor; sinemanın anlam üretme tarzlarına odaklanıyor. Sanat ve Arzu seminerini baştan sona kat eden affect (duygulanım) kavramı aracılığıyla, resim ve film dünyalarına, esinlendirici örneklerle dolu bir keşif gezisi bizi bekliyor. Bilirsiniz düşünceler insanların elinden çok kolay çıkar, kullanıma açık nesnelerdir, bedavadırlar her şeyden önce. Satılan düşünceyle bakış açısı falan oluşturulamaz. Düşüncenin pazarlandığını da hepimiz biliyoruz. Artık günümüzde reklamcılar 'konsept' yaratıyorlar, Deleuze'ün söylediği gibi. Onların elinden bunu nasıl alacağız, mesele o. Bir sanatçı sanat eserini reklam olmaktan nasıl çıkaracaktır? Ya da gazete köşe yazısı düzeyinde yürütülen bazı etik ve politik tartışmaların elinden siyaset alanları nasıl kurtarılacak ve nasıl yeniden inşa edilecektir? Ya da düşüncenin kurtarılması nasıl yeniden inşa edilecektir bu ortamın içerisinde?

 

Ulus Baker

Türk sosyolog, yazar, çevirmen ve öğretim üyesi olan Ulus Baker, 14 Temmuz 1960 yılında Kıbrıs Türkü bir ailenin çocuğu olarak Ankara'da doğmuştur.

Babası Sedat Baker ruh hastalıkları hekimi, annesi Pembe Marmara ise şair ve öğretmendi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun olan Baker Gilles Deleuze ve Baruch Spinoza çevirileri yapmış makaleler yazmıştır.

ODTÜ, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Özgür Üniversitesinde sinema tarihi ve sosyoloji dersleri vermiş, sinema, kitle iletişi araçları ve siyasi teori alanlarında çalışmıştır.

Körotonumedya topluluğu tarafından 2008 yılında 11-14 Temmuz tarihleri arasında, Ankara'da "Ulus Baker Buluşması" adlı bir konferans düzenleyen Ulus Baker, böbrek ve kalp yetmezliğinden dolayı 12 Temmuz 2007 yılında İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

 
YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
28 yaşındaki Haydar Mumcu hayatını kaybetti
28 yaşındaki Haydar Mumcu hayatını kaybetti
Cezaevine gönderildiler
Cezaevine gönderildiler