“İç piyasaya müdahale şart”

“İç piyasaya müdahale şart”

Kapanmakta olan işletme sayısının her geçen gün artmakta olduğunu ifade eden Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, “ülkedeki genel sağlık politikalarının da yetersizliğinden dolayı ne turist ne de öğrenci gelemiyor” dedi. Mağusa özelinde konuşulan öğrencilerin Doğu Akdeniz Üniversitesi üzerinden değerlendirilmesini doğru bulmadığını belirten Kanber, genel yükseköğretim politikasının hükümet tarafından iyi bir şekilde organize edilemediğini kaydetti

Editor: Süperadmin
29 Eylül 2020 - 11:57

Kanber, “Koşulların yerine getirilmediği bir ortamda üniversitelerin ve bilim kurumlarının da bunlara dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum” diyerek, öğrenci gelmemesinin ülkeye ve esnafa zarar verdiğinin net bir şekilde ortada olduğunu vurguladı.

Kanber, yüksek öğretimdeki öğrenci kapasitesinin oldukça yüksek olduğunu düşünürsek ülkeye en azından 30 bin öğrencinin bile gelmesi durumunda hangi karantina koşullarında ülkeye giriş sağlayacakları ve bunun ekonomik kaynağının nasıl olacağı ile ilgili gerekçeleri ortaya koyacak olanın hükümet olduğunu kaydetti.

Kanber, esnafın kendi ticaretini ve yaşamsal faaliyetini sürdürmek için kazanca ihtiyacı olduğunu ve bunun Mağusa, Girne, Lefke ya da Lefkoşa esnafı diye ayırmak yerine tüm esnafın ülkedeki zorlu ekonomik koşullardan biraz olsun nefes alabilmesi için ülkeye kontrollü girişlerin sağlanabilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Şükrü IRKIM

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, öncelikle ülkede turizm ve yükseköğretim gibi iki tane en önemli lokomotif sektörlerin olduğunu söyleyerek, “hükümetlerin pandemi döneminde yaptıkları ile gördük ki bu lokomotif sektörleri iyi bir şekilde planlanamadılar ve ülke ekonomisindeki etkisini de sağlayamadılar” diye konuştu.

 

“Sorunların çözümü üniversiteler değil hükümetlerdir”

Kanber, “Ülkedeki genel sağlık politikalarının da yetersizliğinden dolayı doğal olarak ülkeye ne turist ne de öğrenci gelemiyor” diyerek, Mağusa özelinde konuşulan öğrencilerin Doğu Akdeniz Üniversitesi üzerinden değerlendirilmesini doğru bulmadığını belirtti. Kanber, ülkedeki genel yükseköğretim politikasının bu süreçte hükümet tarafından aslında iyi bir şekilde organize edilemediği gerçeğinin söz konusu olduğunu belirterek, ülkeye gelecek olan bu kadar öğrencinin sağlık koşullarının ülkede yetersiz olduğu bir zaman diliminde hangi koşullarda ve nerede barınacakları, nerede izole edilecekleri, karantinaya alınıp alınmayacakları gibi sorunların çözümünün üniversiteler olmadığını bunun çözümünün hükümetler olduğunu belirtti. Kanber, “Dolayısıyla bu çözümleri sağlayamadıktan sonra ve sağlık uzmanlarının güvenli sağlık politikalarını ortaya koyamadıkları durumunda ülkeye giriş ve çıkışların olabileceğini düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı. Kanber, yüksek öğretimdeki öğrenci kapasitesinin oldukça yüksek olduğunu düşünürsek ülkeye en azından 30 bin öğrencinin bile gelmesi durumunda hangi karantina koşullarında ülkeye giriş sağlayacakları ve bunun ekonomik kaynağının nasıl olacağı ile ilgili gerekçeleri ortaya koyacak olanın hükümet olduğunu kaydetti. Kanber, “Bunların ortaya konulamadığı bir yerde Doğu Akdeniz’i suçlamak ya da üniversite üzerinden yükseköğretimi online eğitim yapıyor ve ülkeye öğrenci getirmiyor demek haksızlıktır” şeklinde konuştu.

 

“Esnafın yaptığı eylem yaşamsal faaliyetini sürdürmek istediklerinden dolayı yaptıkları bir eylemdir”

Kanber, “Koşulların yerine getirilmediği bir ortamda üniversitelerin ve bilim kurumlarının da bunlara dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum” diyerek, öğrenci gelmemesinin ülkeye ve esnafa zarar verdiğinin net bir şekilde ortada olduğunu vurguladı. Kanber, ancak bu tür yapılan eylemlerin esnafın kendi ticaretini ve yaşamsal faaliyetini sürdürmek için kazanca ihtiyacı olduğunu ve bunun Mağusa, Girne, Lefke ya da Lefkoşa esnafı diye ayırmak yerine tüm esnafın ülkedeki zorlu ekonomik koşullardan biraz olsun nefes alabilmesi için ülkeye kontrollü girişlerin sağlanabilmesi gerektiğini vurguladı.

 

“Bu şekilde devam ederse işletmeler kapanmaya devam edecek”

Kanber, pandemi sürecinde işyerlerini kapatan esnaf sayısının kat kat arttığını belirterek, şu anda bine yakın işletmenin doğrudan kapandığını 8 bine yakın büyük ve küçük işletmelerin de işyeri faaliyetlerini dondurduğunu belirtti. Kanber, bu sayıların her gün geçtikçe daha çok çoğaldığını söyleyerek, “çünkü ülkede ekonomi çarklarının dönmediğini ve sıcak paranın ise sadece kamu tarafından iç piyasadan çekildiğini görüyoruz” şeklinde konuştu. Kanber, ülkedeki ekonomide hükümetin iç piyasaya doğrudan müdahale etme yerine toplumu borçlandırdığı sürece bu durumun esnafa hiçbir fayda sağlamayacağını söyleyerek, bu şekilde devam ettiği sürece işletmeler esnaflar dükkanlarını kapatmaya ve iş faaliyetlerini dondurmaya devam edecekler” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Gürültü Kirliliği, İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından Önemli Bir Tehlike”
“Gürültü Kirliliği, İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından...
Bir Grup Kadının Kurduğu KÖDER, Kadın Öykülerini Belgesele Taşıyacak
Bir Grup Kadının Kurduğu KÖDER, Kadın Öykülerini Belgesele...