“İhmalden ölüyoruz”

“İhmalden ölüyoruz”

Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, sivil toplum örgütleri ve derneklerin sağlık adına devletin yapmadığını yaptığını belirterek, “nereye kadar?” diye sordu

Editor: Süperadmin
22 Eylül 2021 - 10:36
Reklam

Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, “İlaç eczacılık dairesine gidiyorsunuz para yok deniliyor. Sağlık bakanlığına gidiyorsunuz, maliye kesti deniliyor. İhmalden ölüyoruz, iyi tedavi olamıyoruz. Denetlemede sıkıntılarımız var” diyerek, “sağlığı maliyeci gözüyle yönetiyorlar” dedi

İmge, her derneğin kendi alanında mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, “bakım evleri, ruh sağlığı ile ilgili güncel bir yasa yoktur. Birçok yasa mecliste çalışmaya başlandı, ancak yarım kaldı. Büyük bir ironidir. Komite içinde sağlıkçı olmasına rağmen gereken verimlilik mecliste de yoktur” diye konuştu

Sivil toplum örgütlerinin devletin yapmadığı işleri yaptığına vurgu yapan İmge, “kanser hastası olan çocuklar var, diyaliz hastası olanlar var.  İlgili dernekler elinden geleni yapıyor. Ama nereye kadar? Bu katkılar ekonomide görülmüyor. Siyasiler halka hizmet için buradadır. Bu nedenle sivil toplum örgütleriyle devlet diyalog içinde olmalıdır. Sağlıkta bu kadar çok kaosun olması ciddi olumsuzluk veriyor” dedi

 

Yeni Bakış

Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Vizyon programında ülkedeki sağlık sorunlarını irdeledi. İmge, pandemiyle birlikte yaşadığımız sorunların uzun sürdüğünü belirterek, sağlık hizmetlerine erişimin zaten problemi olduğunu,  yeterli bir sağlık hizmeti olmadığını söyledi. Özellikle ilaç meselesinin sınırlı olduğunu aktaran İmge, çoğu ilacın vatandaş tarafından kendi cebinden eczanelerden karşılanmakta olduğunu kaydetti. İstatistik kurumunun dün yaptığı açıklaman düşündürücü olduğunu ifade eden İmge, kişi başına düşen gelirin 10 bin dolara düştüğünü söyledi. İmge, “Biz yoksullaştık” diyerek, “tabağımızdan lokmamızı çaldılar. Zaten sağlık ya problemli bir ülkeyken pandemiyle birlikte daha da kötü duruma geldik. Eksi büyüme söz konusuysa işini kaybeden birçok insan olmuşken sağlık konusunda cepten harcamak giderek büyümektedir. Öyle şeyler var ki paranız olsa dair alamıyorsunuz. Devletten alınan malzemeler vardır, ancak bulamıyorsunuz, eczanelerde de bulunmuyor. Hem yokluk çekiyoruz hem de devlet görevlerini yapmıyor” diye konuştu. İmge, sağlığın mazeretinin pandemi olamayacağını belirterek, “sağlık beklemez ötelenemez. Bu ülkede kıtlık varsa tam da şimdi kamu sağlığını güçlendirmenin zamanıdır. Ama böyle bir niyet de yok” dedi.

“Yeniden sosyal politikalar üretilmeli”

İmge, ekonomide küçülmenin her yerde olduğunu belirterek, hükümetlerin kaynaklarını yeniden sosyal politikalar üreterek birçok kesime destek olduğunu, ancak bunun bizim ülkemiz için geçerli olmadığını kaydetti. İmge, kaynakların israf edilmemesi gerektiğini,

bir lokma ekmek varsa bunun iyi paylaşılması gerektiğini söyledi.

“İhmalden ölüyoruz, iyi tedavi olamıyoruz”

Emete İmge, şöyle devam etti, “İlaç eczacılık dairesine gidiyorsunuz para yok deniliyor. Sağlık bakanlığına gidiyorsunuz, maliye kesti deniliyor. İhmalden ölüyoruz, iyi tedavi olamıyoruz. Denetlemede sıkıntılarımız vardır. Bir yaşlı evinde hizmet alanların yarısı covid nedeniyle vefat etti. Burayı kim denetliyor, kim destek veriyor belli değil. İnsan faktörü orada var, aileler para veriyor ama yetmiyor. Yaşlıların koruma planında en öncelikli yerde yer almaları gerekir. Sanıyorum 7 yaşlı covid nedeniyle öldü. Bir de ani ölümler vardır. Veri yok. O  nedenle net konuşamayız. Veri toplansa ve araştırılsa bir şey söylenebilir. Ülkede veri toplama ve araştırma yapma kültürü yok. Adapass ile daha yeni adapte olduk. Her işimiz ülkede kaotik. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını yeterli bulmuyoruz. İnsanlara doğru bilgi aktarılmalıdır.”

“Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin adı bile duyulmuyor”

İmge, Astra Zeneca aşılarını tarihinin geçecek olması yüzünden  geri iade edileceğini belirterek, “demek ki bakanlık bu konuda yeterli görevi yerine getirmedi” dedi. İmge,

aşı konusunda önce bilimin sesinin duyurulması gerektiğini belirterek, kamuoyunun aydınlatılması yönünde açıklamalar yapanların bilim insanı olması gerektiğinin altını çizdi.

Ölümlerin ve yoğun bakımların  yüzde 50’sini aşısızların oluşturduğunu belirten İmge,

“aşıyı bilim bize olun diyorsa,  bakanlığın görevi halkı bilgilendirmektir” dedi.

İmge, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin kesinlikle güçlendirilmesi gerektiğini belirterek,   “Maalesef dairenin adını bile duymuyoruz. Bu alanda yeterli bütçe yok” dedi.

“Komiteler içinde sağlıkçı olmasına rağmen gereken verimlilik olmuyor”

Emete İmge, her derneğin kendi alanında mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, “bakım evleri, ruh sağlığıyla ilgili güncel bir yasa yoktur. Ruh sağlığı yasası mecliste çalışmaya başlandı, ancak yarım kaldı. Büyük bir ironidir. Komite içinde sağlıkçı olmasına rağmen gereken verimlilik mecliste de yoktur. Maalesef iyi yönetilemedik. Yönetenlerin sağlığı önemsediklerini gösteren hiçbir emare yoktur. Günü birlik vakalarla ilgili acil gelen durumlarla uğraşılıyor. Tümü beceriksiz değil elbette ama bu hizmeti götüremiyoruz. Yaklaşık 30 yıldır sivil toplum örgütlerindeyim. Eskiden 90’lı yıllarda bir mesele götürüldüğünde çözmek için uğraşılırdı. Ancak son dönemde bunlar yapılmıyor. Bir şikayet götürüldüğünde çözmesi gereken de sizinle birlikte ağlıyor. Sırf iktidarlar değiştiğinden olayın özüne yönelik karar alacak adımları da atamıyorlar. Bir kısır döngüdür gidiyor. Biz iyi yönetilmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sağlığı maliyeci gözüyle yönetiyorlar”

İmge, ülkede iki yüzlü politikaların söz konusu olduğunu belirterek, “Eylül’de yapılan eylemde de belirttik, sağlığı maliye bakanlığı yönetemez. Maliye bakanı bir sağlık ihalesini kesiyorum diyemez. Bu demektir ki sağlığı maliyeci gözüyle yönetiyorlar. Bunun arasındaki fark kesinlikle ahlakidir” dedi.

“Hükümetin bakışı da kör”

İmge, şöyle devam etti, “Hükümetin bakışı da kör. Bu kadar yeter diyor. Kaynaklarımız kıtsa ve yoksulsak, ekonominin yeniden düzenlenmesi ve kaynakların yeniden gözden geçirilmesi gerekir.  Bunu yapacak olan hükümettir. Ancak hükümetin başka hedefleri de vardır. Sağlık dernekleri platformu farkındalık yaratmaya çalışıyor. Ancak diyalog yoluyla yapılan girişimler sonuç vermiyor. Demokratik eylemlerden vazgeçecek değiliz ama anayasal hakkımız olan yasal hakkımız olan sağlık hakkımızı aramalıyız.”

“Dernekler nereye kadar…”

Sivil toplum örgütlerinin devletin yapmadığı işleri yaptığına vurgu yapan İmge, “kanser hastası olan çocuklar var, diyaliz hastalarıyla ilgili dernek elinden geleni yapıyor. Ama nereye kadar. Bu katkılar ekonomide görülmüyor. Siyasiler halka hizmet için buradadır. Bu nedenle sivil toplum örgütleriyle devlet diyalog içinde olmalıdır. Sağlıkta bu kadar çok kaosun olması ciddi olumsuzluk veriyor” dedi.

“Sokağa çıktık bir geri dönüş almadık”

İmge, ilgili makamlardan bir an önce randevu isteyerek taleplerini bir kez daha aktaracaklarını belirterek, “çözüm bekleyeceğiz. Devlet anayasal görevlerini yerine getirmiyor. Diyalog yolundan ayrılmak istemiyoruz. Sokağa çıktık bir geri dönüş almadık. Biz tekrardan denemek istiyoruz, ancak hiçbir şey olmayacaksa birlik ve beraberlik çerçevesinde ortak bir sesle daha çok ön planda olmak adına ve sesimizi duyurmak adına çalışacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tutuklu sayısı 5'e çıktı
Tutuklu sayısı 5'e çıktı
Bahar Saner boşanma haberini yalanladı
Bahar Saner boşanma haberini yalanladı