“Seyyar Mutfak” çadırı kuruldu

“Seyyar Mutfak” çadırı kuruldu

Karantina altında bulunan Salamis Otel’de yaşanan yemek sıkıntısının giderilmesi için Sivil Savunma Başkanlığı otel girişine “Seyyar Mutfak” çadırı kurdu. Gözlem altındaki turistlere yemek takviyesi yapılıyor

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
17 Mart 2020 - 04:45

Turizm Bakanı Ünal Üstel, karantina altındaki Salamis Bay Conti Hotel’i ziyaret etti, görevlilerden bilgi aldı, basına açıklamalarda bulundu. Üstel, yaşanan süreçle ilgili olarak basına bilgi verirken, koronavirüsü (Covid-19) taşıyan hastaların tedavilerinin devam ettiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu, otelde konaklayan turistlerin ise pazar günü karantina süresinin dolmasının ardından kiralanacak charter uçaklarla ülkelerine gönderileceğini açıkladı


Esas sorunun mutfakta yaşanan sıkıntılar olduğunu ifade eden Üstel, bu yüzden iki gündür dışarıdaki yemek fabrikalarından takviye yapmalarını istediklerini ancak bunda bir takım ufak tefek sıkıntılar olduğu için Sivil Savunma tarafından otel girişine çadır kurulduğunu ve yemek takviye edilmek üzere çalışmalara başlandığını söyledi


Üstel, Sağlık Bakanlığının otelde sabah akşam ilaçlamalara devam ettiğini ifade ederek, Sağlık Bakanlığından geceleri de otele bir doktor ve hemşirenin takviye edilmesini isteyeceklerini belirtti


Gamze PİR BAYKUR

 

Turizm Bakanı Ünal Üstel, dün öğlen saatlerinde karantina altındaki Salamis Bay Conti Hotel’i ziyaret etti, görevlilerden oteldeki durum hakkında bilgi aldı. Ardından ise basına açıklamalarda bulundu. Bakan Üstel, yaşanan süreçle ilgili olarak basına bilgi verirken, koronavirüsü (Covid-19) taşıyan hastaların tedavilerinin devam ettiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu, otelde konaklayan turistlerin ise pazar günü karantina süresinin dolmasının ardından kiralanacak charter uçaklarla ülkelerine gönderileceğini açıkladı. Karantina altındaki otelde yaşanan yemek sıkıntısını giderebilmek amacıyla ise özel catering şirketlerinden destek alınmasının yanı sıra Sivil Savunma Başkanlığı otel girişine “Seyyar Mutfak” çadırı kurarak, gözlem altındaki turistlere yemek takviyesi yapıyor. 


Yemek takviyesi için çalışmalara başlandı

Turizm Bakanı Ünal Üstel basına açıklamalarda bulundu. Üstel, Sağlık Bakanlığı temsilcisinden otel içerisinde sağlıkla ilgili olarak neler yapıldığı hakkında, otelin idari sorumlusundan ise otelin idari bölümünde neler yaşandığı hakkında bilgiler aldıklarını belirtti. Esas sorunun mutfakta yaşanan sıkıntılar olduğunu ifade eden Üstel, bu yüzden iki gündür dışarıdaki yemek fabrikalarından takviye yapmalarını istediklerini ancak bunda bir takım ufak tefek sıkıntılar olduğu için Sivil Savunma tarafından otel girişine çadır kurulduğunu ve yemek takviye edilmek üzere çalışmalara başlandığını açıkladı. Üstel, otelin veya burada yaşayan turistlerin mağduriyetini giderebilmek için hükümet olarak canla başla çalıştıklarını dile getirdi.


“Ülkeye girişler çıkışlar tamamen kontrol altına alındı”

 Turizm Bakanı Ünal Üstel, koronavirüsünün dünyada yaşanan bir salgın olduğunu anımsatarak, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre duyarlı davrandıklarını ve bu duyarlı hareketlerle birlikte 

6 günden beridir Bakanlar Kurulu’nun sürekli tedbirler aldığını kaydetti. Bu tedbirlerle birlikte ülkeye giriş ve çıkışların tamamen kontrol altına alındığını kaydeden Üstel, “şu anda yurt dışından bir tek gelen vatandaşlarımız bile dahi olsa 14 günlük gözetim altına alınıyor. Ve yine hükümetin tespit ettiği ikinci bir merkezde de bunları toplatıyoruz. Çünkü baktık ki evlerinde karantina altında olan insanımız kurallara tam riayet etmiyor. 

Bu yüzden polisle de görüşüldü ve emir verildi ki bu tip insanların dışarıda dolaştığını görürse insan sağlığını tehlikeye soktuğundan dolayı nezarete alınsın ve nezaret altında 14 günlük gözlem süresini tamamlasın” şeklinde konuştu. Ülkemizde bulunan gerek Alman olsun, gerek değişik ülkelerden gelen turistler olsun misafirler olduklarını dile getiren Üstel, bu misafirlere en iyi şekilde bakmakla mükellef olduklarını belirtti. 


“Turistler kiralanacak olan charter uçaklarla ülkelerine gönderilecek”

Bakan Ünal Üstel, bu hastalığın Avrupa’da iyice yayılmaya başlamasından sonra ve adaya gelen turistlerden de ilk bir tanesinde ateşin ve öksürüğün baş göstermesiyle hastaneye alınıp tetkikleri yapılmasından sonra otelin Sağlık Bakanlığı tarafından gözetim altına aldığını anımsattı. Bu gözetim süresinin önümüzdeki pazar günü dolacağını ifade eden Üstel, burada kalan turistlerin bütün ihtiyaçlarının en iyi bir şekilde karşılama gayreti içerisinde olduklarını kaydetti. Üstel, burada kalan turistlere de bu kalan 6 gün içerisinde en iyi şekilde tüm misafirperverliğimizi ortaya koyup turistleri pazar günü kiralanacak olan charter uçaklarla kendi ülkelerine dönmelerini sağlayacaklarını kaydetti.


“Vaka sayısında artış yok, her gün tetkikler yapılıyor”

Bakan Ünal Üstel, Sağlık Bakanlığının otelde sabah akşam ilaçlamalara devam ettiğini ifade ederek, Sağlık Bakanlığından geceleri de otele bir doktor ve hemşirenin takviye edilmesini isteyeceklerini açıkladı. Ülkemizde yaşanan vaka sayısında bir artış olmadığını vurgulayan Üstel, gözetim altında olan yaklaşık bine yakın turistin de her gün kontrolleri ve tetkiklerinin yapıldığını ve tetkikler neticesinde şu ana kadar herhangi bir bulguya rastlanmadığını açıkladı. 

Üstel, KKTC halkına, hükümetin aldığı kararlara harfiyen uymalarını çağrısında bulundu. Koronavirüsü salgınının dünyada gittikçe büyüdüğünün altını çizen Üstel, “Biz kendi tedbirlerimizi aldıktan sonra bu salgının ülkemizde daha çok ileriye gideceğini zannetmiyorum. 

Bizim insanlarımız duyarlıdır, hassastır, hatta dıştan gelip de karantina altında olmayanları polise, Sağlık Bakanlığına ve bize ihbar etmeleriyle bu kişileri de gözetim altında tutacağız” ifadelerini kullandı.


“Tedavi gören 6 hastanın durumu çok iyi”

İlk Korona Virüsü tespit edilen Alman turistin taburcu olduğu yönündeki söylemlere de açıklık getiren Bakan Ünal Üstel, Alman turistin tam olarak taburcu olmadığını ve tam sürelerinin dolması için gözetim altında tutulduğunu açıkladı. 

Üstel, ayrıca koronavirüsü tespit edilen 6 hastanın sağlık durumumun çok iyi olduğunu da açıkladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“3 kurumun maaş kesintileri gelecek hafta iade edilecek”
“3 kurumun maaş kesintileri gelecek hafta iade edilecek”
“Bu süreçte 2 temel  düşman var”
“Bu süreçte 2 temel düşman var”