İkinci dalgaya hazır değiliz

İkinci dalgaya hazır değiliz

Eski Sağlık Bakanlarından Filiz Besim tüm vatandaşlara seslenerek kendilerini korumaya alması çağrısında bulundu

Editor: Süperadmin
05 Temmuz 2020 - 11:59

Besim, “Kurulan Mağusa yoğun bakımı bile hemşire eksikliği nedeniyle tam kapasite çalışamıyor. Pandemi hastanesi sanırım bir hayaldi. Bitirilmesi planlanan hastaneler var ki; doğru karardır ancak bunların da 2. Dalgaya yetişmesi imkansızdır”

Besim, “Her an değişen, bir türlü uygulanmayan kararlarla insanları endişeye sevk ettiler. Toplumun sağlığını, ülkenin geleceğini tehlikeye attılar. Üstelik almış oldukları kararları bile uygulamayı beceremediler”

Besim, “Biz bu virüsün artık dünyada bizimle birlikte var olacağını ve bir aşı bulunup aşılanarak bağışıklanmadığımız sürece virüsle karşılaşan her birimizin enfekte olacağını biliyoruz”

Besim, “Aylarca bu hazırlıklar tamamlansın diye işsiz kalanlar, maaşları düşenler, iş yerlerini kapatanlar, gelirlerini kaybedenler ve evlerine hapsolanlar oldu, ama bugün görüyoruz ki vatandaşlar bu fedakarlıkları boşuna yapmış”

Şükrü Irkım

Eski Sağlık Bakanı Filiz Besim, her gün binin üzerinde vaka tesbiti olan Türkiye Cumhuriyeti’nden ve birçok diğer ülkeden aynı uçakta gelecek yolcuları sadece PCR testi ile ülkeye alarak hükümetin tüm toplumu çok büyük bir riske attığını söyledi.Besim, “Dışarıdan gelecek olanlara Devlet karantinası şarttır”dedi.Besim, Covid-19’da ikinci dalgaya altyapı olarak hazır olmadığımızı söyledi. Besim, salgın sürecinde açılmaya yönelik personel sayısının yetersiz olduğunu, bağış alınan makinelerin depoda durduğunu, yoğun bakım şartları olmadığını belirtti.

“PCR Testleri yeterli değil”

Besim, PCR testlerinin de çok az sayıda yapıldığını ifade etti. Besim “İlk dalgayı radikal bir kapanma ve bilinçli toplum sayesinde az kayıpla atlattık. Peki ama şimdi açılma kriterlerimizi belirledik mi? Yeterli testimiz var mı? Toplumun önüne 30.000 civarı yapılmış test koyuyoruz ama biliyoruz ki bu testlerin 25 bin civarı hızlı test. Güvenilirliği yok. PCR ki bu virüste esas tanıdır maalesef çok az sayıda yaptık ve elimizde ne kadar sayıda var bilmiyoruz. Eliza bağışıklık testlerinin ülkeye gelmiş olması güzel ama sadece eliza ile olmaz. Bulaşıcı Hastalıklar yasasında mevcut olan laboratuvar komitemiz hala kurulmadı. Yoğun bakım yatak sayımızda anlamlı bir artış yok. Çoğu bağış alınan 49 ventilatör depoda duruyor ve kurulmadı. Kurulacakları planlanan yerler sadece bir oda. Yoğun bakım şartları yok. Yani hastalık sırasında en kötü senaryoda solunum cihazları kurulup hastalar bağlanabilir ama bu durum yoğun bakım şartları değildir”şeklinde konuştu.Besim,İkinci dalgaya hazırız açıklamasının üzerinden daha iki gün geçti. Bugün Sn. Bakan'ın açıklamasına göre elimizdeki test kitleri bizi yalnızca Pazartesi'ye kadar idare edebilir. Günlerdir söylediğimiz ve hızla giderilmesi mümkün olmayan eksiklikler yanında bu belki kısa sürede giderilebilir bir eksikliktir. Ama 1 Temmuz kararının verilmesinin ardından hızla yapılması gereken planlama ve organizasyon konusunda hangi noktada olduğumuzu gösteren bir örnekle daha karşı karşıyayız”dedi.

“Sağlık Çalışanı eksikliği var”

Besim, En önemlisi ciddi personel sıkıntısı olduğunu belirterek,“Kurulan Mağusa yoğun bakımı bile hemşire eksikliği nedeniyle tam kapasite çalışamıyor. Pandemi hastanesi sanırım bir hayaldi. Bitirilmesi planlanan hastaneler var ki; doğru karardır ancak bunların da 2. Dalgaya yetişmesi imkansızdır. Kısacası biz 2. Dalga Covid-19’a hazır falan değiliz. Önerim bireysel olarak kendinizi koruyun”diye konuştu.Besim, Halkımızın büyük özverisiyle atlatılan birinci dalga sırasında ve sonrasında hükümet her zamanki gibi sağlığa olması gereken şekilde yatırımlar yapmamış ve önümüzdeki Covid-19 süreciyle ilgili gereken hazırlıkları tamamlamamıştır”dedi.

“Uzayan kapanma sürecinden dolayı toplumda ciddi bir ekonomik sıkıntı meydana geldi”

Besim, uzayan kapanma sürecinde toplum da ciddi bir ekonomik sıkıntının baş gösterdiğini ve insanların neredeyse açlığa mahkum edildiğini belirterek,  “Hükümet bu süreçte sağlık sisteminde yapması gereken düzenlemeleri ve gidermesi gereken eksiklikleri neden hala daha yapmadığının açıklamasını yapmak zorundadır”diye konuştu.Besim, Hükümetin 1 Temmuz’dan itibaren yüksek riskli ülkelerden Kıbrıs’a gelişlerde karantinasız girişlere olanak sağlayacak kararın, bilimsel gerçeklikten son derece uzak olduğunu belirterek, “Hükümetin 1 Temmuz’da planladığı açılışla ilgili bu kararı bilimsel verileri dışlayarak aldığı siyasi bir karardır”ifadelerini kullandı.Besim, “Ülkeye girişte talep edilmesi planlanan, son 3 gün içinde yapılmış PCR testleri ise, bir takım fikirler vermekle birlikte bilimsel olarak bir kişide virüsün olmadığını göstermemektedir”dedi.

“Ülkenin güvenli bir şekilde yurt dışına açılabilmesinin temel şartı kamu sağlık hizmetlerinin yeterli hale gelmesidir”

Besim, Ülkenin güvenli bir şekilde yurt dışına açılabilmesinin temel şartı, Covid-19 ve Covid-19 dışındaki hastalar için kamu sağlık hizmetlerinin yeterli hale getirilmesi olduğunu söyledi.Besim, bundan sonrası için alınması gereken tedbirler olduğunu belirterek, “Yoğun bakımlar hazır hale getirilmeli, hizmet verecek sağlık personeli eğitilmeli ve izlenecek yol haritası planlanmalıdır. Tanı ve tarama amaçlı test kapasitesi artırılmalı, gerekli olacak bilgisayarlı tomografi, bronkoskopi gibi cihazlar, ilaç, malzeme ve kişisel koruyucu ekipman ihtiyaca uygun şekilde stoklanmalıdır”şeklinde konuştu.Besim, endişeli olduğunu ve bunun bir risk olduğunu kaydetti.Besim, halkın bireysel tedbirleri bırakmaması gerektiğini, ülkenin tekrardan risk içerisinde olduğunu,sosayal mesafeye uyulması gerektiğini ve maske takılması gerektiğini söyledi.Besim, Bu yöntemin kişinin yurt dışından gelip 14 gün karantina da kalması kadar güvenli olmadığını belirtti.Besim, Hastalığın düşük görüldüğü yerlerde PCR uygulamasını yapabileceklerini söyleyerek, fakat bu şekilde hastalığın aktif göründüğü ülkeler için bu yöntemin uygun olmadığını belirtti.

“Bir süre daha dikkatli olmalıyız”

Besim, “Biz bu virüsün artık dünyada bizimle birlikte var olacağını ve bir aşı bulunup aşılanarak bağışıklanmadığımız sürece virüsle karşılaşan her birimizin enfekte olacağını biliyoruz”dedi.Besim,”Bir süre daha dikkatli olmalıyız,izolasyona dikkat edelim,sıkıntı henüz geçmedi.Bundan sonraki süreçte de dünyayı takip ederek bilimin dışına çıkmadan hareket etmek zorundayız”dedi.Besim, Önce ülkelerin risk durumunu görmezden gelerek tek PCR+ karantinasız giriş kararı aldılar.Sonra kararlarını çift PCR uygulamasını genişletme yönünde değiştirdiler. Hükümet kit sıkıntımız yoktur, personel sıkıntımız da yoktur, cihazlarımız yeterlidir dedi her seferinde. Rakamlar havada uçuştu. Sn. Tatar günlük PCR kapasitesimiz 300’dür dedi, Sn. Pilli 800-900 yapabiliriz, her an 5000 PCR test kapasiteli laboratuvar kurabiliriz dedi. 5000 adet test kitimiz olduğunu söylediler. PCR sonucu çıkana kadar insanlar nerede bekleyecek?,gittikleri yerde nasıl denetlenecek?. Bugün dördüncü gün yine döndüler ve PCR sonucu çıkana kadar karantina kararı aldılar. Her an değişen, bir türlü uygulanmayan kararlarla insanları endişeye sevk ettiler. Toplumun sağlığını, ülkenin geleceğini tehlikeye attılar. Üstelik almış oldukları kararları bile uygulamayı beceremediler” şeklinde konuştu.

“Toplum olarak endişeliyiz”

Besim, Bu sabah itibariyle dördüncü vakanın çıktığını belirterek, "Yeni normal vakalı dönemdir. Şaşılacak bir şey yok. Biz buna hazırlandık zaten. Endişeye mahal yok" demeyi çok isterdik”ifadelerini kullandı.Besim, “Bunu diyebilmek için de Mart'tan beri pandemi hastanesi yapılsın, para yoksa borçlanılıp yapılsın, hazırlıklar tamamlansın dedik. Ama bugün hala hastane için yılsonu işaret ediliyor. Hazırlıkların ve organizasyonun hali ortada. Bir süreç nasıl yönetilemez? İnsanların güveni nasıl yok edilir?”diye konuştu.Besim, “Yeni normal denilen dönem de sıfır vakanın değil, gerekli tüm sağlık hizmetlerini sunabileceğiniz alt yapı, teçhizat ve personelle ve temaslı takibi dahil her yönüyle düşünülmüş bir organizasyonla, bulaşın baskılandığı, mümkün olan en az vakanın ve mümkün olduğunca sıfır kaybın hedeflendiği bir dönemdir”diye konuştu.Besim, “Aylarca bu hazırlıklar tamamlansın diye işsiz kalanlar, maaşları düşenler, iş yerlerini kapatanlar, gelirlerini kaybedenler ve evlerine hapsolanlar oldu, ama bugün görüyoruz ki vatandaşlar bu fedakarlıkları boşuna yapmış”dedi.

“Hükümetin söyledikleri birbirini tutmuyor”

Besim, Hükümetin söylediklerinin birbirini tutmadığını vurguladı.Besim, “hükümetin herşeyden önce alması gereken karar hayatı ucuzlatmaktır” diye konuştu.Besim, “hayatı ucuzlattıktan sonra o çarkın yavaş yavaş dönmesi belki giderleri bir miktar olsun karşılayabilirdi”dedi.Besim, hiçkimsenin önümüzdeki krizi dikkate alarak adım atmadığını da sözlerine ekledi.

“Artık koruyucu tedbirleri uygulayarak ve öğrenerek yaşamamız gerekiyor”

Besim, ülkede koruyucu tedbirleri uygulayarak ve öğrenerek yaşamamız gerektiğini belirtti.Besim, en büyük problemlerden birinin herşeyin birbiriyle çelişkili olmasından dolayı olduğunu kaydetti.Besim, “Dünyadan izole edilmiş Kıbrıs Türkü olarak bizlere de düşecek olan görev, yaşamakta olduğumuz bu zor günleri bir uyarı kabul etmek suretiyle, hayatımızı ve geleceğimizi yeniden şekillendireceğimiz döneme ulaştığımızda, geçmişin yanlışlarından arınarak yolumuza devam etmek olacaktır”şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güney'de 13 yeni vaka
Güney'de 13 yeni vaka
"Toprağın altındayım ama nefes alıyorum"