İKİSİNİ DE KAPATINIZ!

İKİSİNİ DE KAPATINIZ!

KKTC Sayıştay Başkanlığı ve Ombudsman tarafından hazırlanan raporların dikkate alınmaması, her iki kurumun varlığı konusunda akıllarda soru işaretlerine neden oluyor

Editor: YeniBakış Editör
20 Haziran 2021 - 10:27
Reklam

Ülkemizde vatandaşlar tarafından büyük güven duyulan KKTC Sayıştay Başkanlığı ve Ombudsman tarafından hazırlanan raporların sonuçlandırılmaması, kamuda yıllardan beridir süregelen gayrı yasal işlerin devamı anlamına gelmektedir.

 

Kamu hizmetlerinin yürütülüşündeki adaletsizlikler hakkında, konudan etkilenenlerden şikayetleri almak, bu konularda araştırmalar yapmak ve sorunları çözmekle görevlendirilmiş, bağımsız bir kamu otoritesi olan Ombudsman tarafından hazırlanan raporların ve yapılan uyarıların dikkate alınmaması oldukça düşündürücü bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

 

Geçmiş yıllarda Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanan Vakıflar Örgütü, Elektrik Kurumu, Spor Dairesi, çeşitli kooperatifler, bazı bakanlıklar, bazı belediyelere ait dosyaların işleme konulmadığı ve akıbetlerinin belli olmadığı biliniyor

 

Daha önce basına da sızan bilgilerde Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından denetimi yapılan 23 kurumdan 19’unda usulsüzlük tespit edildiği ancak tespit edilen bu usulsüzlükler ile ilgili herhangi bir adımın atılmadığı ve bu raporların da Ombudsman ve Sayıştay raporları gibi tozlu raflara kaldırıldığı gerçeği önümüzde duruyor.

 

 

 

Yeni Bakış

Ülkemizde geçmişte de var olan ancak özellikle son dönemlerde patlama yaşanan kamu içerisindeki şaibeli ve gayrı yasal işlemlerle ilgili görüş bildiren ve araştırma yaparak rapor hazırlayan iki çok önemli kurumumuzun hazırladıkları dosyaların nerdeyse tamamı sümen altı edilmeye devam ediyor. Gerek iş insanları gerekse ülkedeki vatandaşlar arasındaki “kamuda gayri yasal işler yapılıyor” görüşünün yüzde 85 oranında olması ve bu durumda bile araştırmalar yaparak birçok konuyu ortaya çıkaran bu iki kurumun raporlarının işleme konmaması akıllardaki soru işaretlerinin artmasına neden oluyor. Ülkemizde vatandaşlar tarafından büyük güven duyulan KKTC Sayıştay Başkanlığı ve Ombudsman tarafından hazırlanan raporların sonuçlandırılmaması, kamuda yıllardan beridir süregelen gayrı yasal işlerin devamı anlamına gelmektedir.


Ombudsman dikkate alınmıyor

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) tarafından son dönemlerde yapılan şikayetler değerlendirilerek, birçok konuda gayri yasal işlem yapılmış olabilir, incelenmelidir, denilmesine rağmen bu açıklamaların ve hazırlanan raporların nerdeyse hiçbirisi dikkate alınmadı. Kamu hizmetlerinin yürütülüşündeki adaletsizlikler hakkında, konudan etkilenenlerden şikayetleri almak, bu konularda araştırmalar yapmak ve sorunları çözmekle görevlendirilmiş, bağımsız bir kamu otoritesi olan Ombudsman tarafından hazırlanan raporların ve yapılan uyarıların dikkate alınmaması oldukça düşündürücü bir durum olarak karşımıza çıkıyor.


2020 yılında 101 başvuru

Geçtiğimiz yıl içerisinde Ombudsman’a yapılan toplam başvuru sahibi 101 iken en fazla başvurunun da İçişleri Bakanlığı ile olduğu görülüyor. Bu yıl içerisinde ise yine çok sayıdaki vatandaşın sorunları nedeniyle Ombudman’a başvurduğu ve sorunlarına çare aradığı dikkat çekiyor. Ombudsman son olarak Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda Personelin hak, ödev ve sorumluluklarını belirleyen bazı konularda usulsüzlükler yapıldığına ilişkin almış olduğumuz duyumlar neticesinde bir soruşturma başlatmıştır. Yine “Çam Kese Böceği İçin Havadan Biyolojik İlaçlama İhalesi” ile ilgili görüşünü açıklamıştır. Son olarak da KKTC Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Spor Dairesi Müdürlüğü Piyangolar Biriminin Kazı Kazan Tombala adı altında oynattığı şans oyunlarında şans kartlarının özel bölümlerinin kazınmadan kazanacak olan kartların anlaşıldığını ve bu nedenle şans oyunlarında hile ve/veya şaibe olduğunu iddia ederek konunun araştırma raporunu açıklamıştır.
Tombala işi ne olacak?

Ombudsman tarafından yapılan son açıklama Piyangolar Birimi tarafından oynatılan tombala şan oyunu ile ilgili olmuştur. Ombudsman tarafından hazırlanan yazılı raporda “Piyangolar Birimi Hemen Kazan Tombala şans oyunu kuponlarında kazanan bireyleri ödeyebilmek için kazanan kişilerden Kimlik Kartı fotokopisi, ikamet adresi, telefon bilgilerinin bulunduğu bir form doldurulması suretiyle çekle ödeme yapıldığını, Hemen Kazan Tombala şans oyunu biletlerinin 2,000,000 adet basıldığını, bunların 945,897 adetinin satıldığını, 1,054,103 adetinin toplanıp tutanak tutulduktan sonra Sayıştay denetimine sunulacağını, ikramiyelerin % 95’nin kazanıldığını ve tüm kazanan kuponlarının kaydının ve arşivinin tutulduğu belirtilmiştir.” şeklinde oldu.
KKTC Sayıştay Başkanlığı raporları nerede?

Vizyonumu, Kamu kaynaklarının gözcüsü ve koruyucusu olmak. Misyonu ise Kamu parasının doğru yönetilmesine yardımcı olmak, Hükümetin mali yönetiminin yasallığı, etkinliği ve devlet bütçesi ile uygunluğunu temin etmek, Hazırlanacak raporlarla Parlementoyu, Hükümeti ve Kamuoyunu aydınlatmak, bilgilendirmek, Kamu yönetiminde hesap verilebilirlik ve saydamlığın gelişmesine yardımcı olmak, olan KKTC Sayıştay Başkanlığının yaptığı birçok araştırma sonrası hazırladığı raporların birçoğunun bekletildiği, birkaç tanesinin ise görüşülüp araştırılırmış gibi yapıldığı gerçeği önümüze çıkıyor. Sayıştaylık tarafından yapılan denetimlerde kamuda birçok gayrı yasal işlemin yapıldığı açıkça ortaya konmasına rağmen bir türlü sonuca bağlanmaması ve gerekli adımların atılmaması, bundan sonra da kamuda gayrı yasal işlerin yapılmasına açıkça davetiye çıkarmaktadır.


Dosyaların akıbeti meçhul

Geçmiş yıllarda Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanan Vakıflar Örgütü, Elektrik Kurumu, Spor Dairesi, çeşitli kooperatifler, bazı bakanlıklar, bazı belediyelere ait dosyaların işleme konulmadığı ve akıbetlerinin belli olmadığı biliniyor. Aralarında hem devleti hem de vatandaşları büyük zarara sokan gayrı yasal işlemlerin yapıldığı iddialarının yer aldığı Sayıştay raporlarının niye işleme sokulmadığı ise bu güne kadar açıklanmayan bir sır olarak önümüzde duruyor.


Başbakanlık Denetleme Kurulu

Bu arada geçmiş yıllarda Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından yapılan birçok denetimde çeşitli kurumlarda usulsüzlükler tespit edildiği biliniyor. Daha önce basına da sızan bilgilerde denetimi yapılan 23 kurumdan 19’unda usulsüzlük tespit edildiği ancak tespit edilen bu usulsüzlükler ile ilgili herhangi bir adımın atılmadığı ve bu raporların da Ombudsman ve Sayıştay raporları gibi tozlu raflara kaldırıldığı gerçeği önümüzde duruyor.
Hükümet halinden memnun

Son dönemlerde ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnameler ile yöneten ve hem Anayasayı hem de yasaları dikkate almayan azınlık hükümeti döneminde gerek Ombudsman tarafından hazırlanan raporların gerekse Sayıştay Başkanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonrasında hazırlanan raporların saptadığı gayrı yasal işlemlerin üzerine gidilerek aydınlatılması son derece zayıf bir ihtimal olarak görülmektedir. Yine yaşadığımız bu dönemde muhalefet görevi yapan partilerin de bu konularda yetersiz kaldığı ve belirlenen gayrı yasal konuların aydınlığa kavuşması konusunda yeterli baskıyı yapamadıkları da görülmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
4 adet keklik yakaladı ve  tutuklandı
4 adet keklik yakaladı ve tutuklandı