İlaç fiyatları tavan yaptı!

İlaç fiyatları tavan yaptı!

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, son günlerde özellikle Avrupa’dan gelen ilaçların fiyatlarının yüksek olmasının sebebinin döviz kurlarının gün geçtikçe yükselmesinden kaynaklı olduğunu belirterek, vergi gibi maaliyetlerin de eklenmesiyle ilaç fiyatlarının yükseldiğini söyledi

Editor: Süperadmin
07 Ağustos 2020 - 11:54

Öksüz, eczacılar olarak en büyük sorunlarının devletteki yetersiz eczacı istidhamı olduğunu belirterek, ülkede 28 adet sağlık ocağı bulunduğunu fakat 28 sağlık ocağından sadece bir tanesinde eczacı bulunduğunu belirtti.

Öksüz, devletin ecza deposu olan ilaç ve eczanecilik dairesinde ise 4 tane eczacı olduğunu belirterek, bunun yetersiz  olduğunu belirtti. Öksüz, “Bunların yetersizliğini günün sonunda vatandaş çekiyor”diye konuştu.

 

Şükrü IRKIM

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, son günlerde Avrupa’dan gelen ilaçlarının fiyatlarının yüksek olmasının sebebinindöviz kurlarının gün geçtikçe yükselmesinden dolayı olduğunu söyledi.Öksüz, “Her ülkede kullanılan döviz cinsinin farklı olmasından ve buna ekstra olarak ülkeye girerken  prosedürde olan vergi gibi maaliyetlerin de eklenmesiyle ilaç fiyatlarının  normal olarak arttığını belirtti. Öksüz, bununla ilgili durumu  sürekli olarak sağlık bakanlığına ilettiklerini söyledi.

 

“Eczanelerde maske, jel ve kolonya gibi ürünlerde herhangi bir sıkıntı yok”

Öksüz,  şuan eczanede satılan ilaçların pandemiden dolayı eczanelere gelmesiyle alakalı herhangi bir sıkıntının olmadığını dile getirerek,  eczanelerin tam donanımlı olarak ilaç hizmetine devam ettiğinidile getirdi. Öksüz, maske, jel ve kolonya gibi hiçbir üründe şuan için bir sıkıntının olmadığını ifade ederek, fiyatların pandemi sürecinin başladığı güne oranla  daha düşük olduğunu ifade etti. Öksüz, eczacıların genel anlamda yaşadığı birçok sıkıntının olduğunu söyleyerek, nöbetlerdeki güvenlik sorunu ve pandemi dönemindeki sağlık sorununun eczacıların başlıca sorunlarından biri olduğunu söyledi.

 

“Toplum hastaneye gitmekten korktuğun için eczanelere geliyor “

 Öksüz, toplumun pandemiden dolayı hastaneye gitmeye korktuğunu,  bundan dolayı hastaneye gitmek yerine ilk önce eczanelere geldiklerini ifade etti. Öksüz, kovid-19’un ilk üç semptomu olan ateş,öksürük ve nefes darlığı çeken her bir hastanın ilk uğrak yerinin eczaneler olduğunu vurguladı. Öksüz, “Eczaneler olarak gerekli önlemleri alarak ada genelinde tüm eczanelerimizde hızlı test ve PCR testlerimizi pandemi sürecinde yapmaya başladık ve tek bir poizitif sonuç çıkmadı”diye konuştu. Öksüz, “Eczanelerde yapılan testlerde poizitif vakaya rastlanmamasının sebebi pandemi başladığında çalışanların görevini toplumsal sağlığını korumak adına yaptığının ispatıdır”şeklinde konuştu.

 

“Daha iyi hizmet için oluşturulan meslek yasasının bir an önce Meclis’e gönderilmesini istiyoruz”

Öksüz, meslek yasasının meclise gönderilmek üzere olduğunu söyleyerek, “geçtiğimiz ay meclis önünde eylem gerçekleştirdik ve eczacıların yeri sokak değil, eczaneleridir dedik. Yasanın da meclise gönderilmesini istiyoruz.Bu yasa, eczanelerin vatandaşa daha iyi nasıl hizmet sunabilir adı altında çözümlerin bulunduğu bir yasadır”diye konuştu.

 

“Ülkenin her bölgesinde komiteler kurarak bütün eczaneleri denetlemeye başlayacağız”

Öksüz, bölgelerde komitelerin kurulmaya başlandığını belirterek, “örnek olarak mesaryada yaşayan bir vatandaşın ilaç sorununa artık o bölgedeki komite yetkili olacaktır”ifadelerini kullandı. Öksüz, ülkenin hangi bölgesinde olursa olsun eczanelerimiz nöbet çalışma saatlerine uyuyorlar mı ve açma kapatma saatlerine uyuyorlar mı gibi sıkıntıları artık kurulan komitelerin bire bir denetleyeceğini söyledi.

 

“Yetersiz eczacı istihdamı en büyük sorunumuzdur”

Öksüz, eczacılar olarak en büyük sorunlarının devletteki yetersiz eczacı istidhamı olduğunu belirterek, ülkede 28 adet sağlık ocağı bulunduğunu fakat 28 sağlık ocağından sadece bir tanesinde eczacı bulunduğunu belirtti. Öksüz, “İlaç eczacılık dairesinin ilaç zehirler yasasının fasıl 254. yasasında denildiği üzere vatandaşa ilacı eczacı dışında birinin ulaştırması kesinlikle yasaktır”dedi. Öksüz, vatandaşın ilacı eczanecinin elinden almak zorunda olduğunu kaydetti. Öksüz, bugün ülkenin en büyük ikinci devlet hastanesi olan Mağusa Devlet Hastanesinde ve Girne Akçiçek hastanesinde bir  tane bile eczacının olmadığını vurguladı. Öksüz, sosyal sigortalar dairesinde her ay yaklaşık 10 bin reçeteyi karşılayan sadece iki tane eczacının olduğunu söyledi. Öksüz, devletin ecza deposu olan ilaç ve eczanecilik dairesinde ise 4 tane eczacı olduğunu belirterek, bunun yetersiz  olduğunu belirtti. Öksüz, “Bunların yetersizliğini günün sonunda vatandaş çekiyor”diye konuştu.

 

“Eczacılar pandemi sürecinde hastayla doktor arasındaki köprü oldu”

 Öksüz, eczacıların pandemi sürecinde hastayla doktor arasındaki köprü olduğunu vurguladı. Öksüz, vatandaşın pandemi sürecinde nasıl korunmasına yönelik  bilgi almak için tek geldiği yerin eczaneler olduğunu söyledi. Öksüz, “İlaçları sadece raftan alıp satmak değil o ilacı verirken herşeyini anlatarak ve bilgilendirerek veriyoruz”diye konuştu. Öksüz, eczanelere verilen önemin ve değerin yeterli olmadığını, hükümetin eczaneler için elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kesim  Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine Bildirimde Bulunacak
Kesim Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine...
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve Yardımcılarına Ücretsiz PCR Testleri Başladı
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve...