İlk talep Lordos’tan

İlk talep Lordos'tan

Maraş’ın simge isimlerinden Lordos Ailesi dün 46 yıl aradan sonra Kapalı Maraş’taki taşınmaz mallarını ziyaret etti. 2015 yılında 88 yaşındayken hayatını kaybeden Andreas Lordos’un oğlu Dimitri Lordos, eşi, kızı, 2 oğlu ve geliniyle birlikte yıllar önce bırakıp kaçmak zorunda kaldığı 8 otelini ve evini gezerken duygu dolu anlar yaşandı

Editor: Süperadmin
14 Ekim 2020 - 11:59 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 23:48

 Taşınmaz Mal Komisyonuna başvuru yapan yaklaşık 300 Kıbrıslı Rum’dan biri olan Lordos Ailesi dün Kapalı Maraş’taki 8 otelini ve evini ziyaret etti. Aile, evlerinin önünde göz yaşlarını tutamadı.

Dimitri Lordos gezi sonrasında basına yaptığı açıklamada, “sadece malımızı mülkümüzü değil, anılarımızı ve hayallerimizi de bıraktık. Gelecekten umutluyum. Bu kente geri dönüp yaşayacağım” dedi.

Lordos Ailesi’nin mallarının iadesini talep ettiği belirtilirken, UBP Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ise “Lordos ailesi, Türk yönetimi altında yaşamayı kabul ediyor. Lordos Ailesi Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurdu. Lordos’un gelip yerleşmeye, otelini yapıp işletmeye hazır olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Hasipoğlu, “Yıllardır burasını bir gün çözüm olacak diye kapalı tuttuk. Artık Rum tarafının keyfini bekleyecek değiliz” dedi.

 

Gamze PİR BAYKUR

Maraş’ın simge isimlerinden olan Lordos ailesi 46 yılın ardından dün Kapalı Maraş’a girdi. 2015 yılında 88 yaşındayken hayatını kaybeden Andreas Lordos’un oğlu Dimitri Lordos, eşi, kızı, 2 oğlu ve geliniyle birlikte 46 yıl önce bırakıp kaçmak zorunda kaldığı 8 otelini ve evini ziyaret etti. Duygu dolu anların yaşandığı Kapalı Maraş gezisinde, Lordos ailesi evlerinin önünde gözyaşlarına hakim olamadı. Anderas Lordos’un oğlu Dimitri Lordos gezi sonrasında basına yaptığı açıklamada, “Gelecekten umutluyum. Bu kente geri dönüp yaşayacağım” ifadelerini kullandı. Taşınmaz Mal Komisyonuna başvuru yapan yaklaşık 300 Kıbrıslı Rum’dan biri olan Lordos Ailesi’nin mallarının iadesini talep ettiği belirtilirken, UBP Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ise “Lordos ailesi, Türk yönetimi altında yaşamayı kabul ediyor” yorumunda bulundu.

 

Lordos: “Umarım gelecekte bu kent Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler tarafından yeniden yapılır”

Kapalı Maraş’taki otellerini ve evlerini ziyaret eden Dimitris Lordos, Kapalı Maraş gezisinin ardından basına açıklamalarda bulundu. 19 yaşındayken ailesi ile Maraş’ı terk etmek zorunda kalan Dimitri Lordos, 46 yıl sonra evini görebildiği için çok duygulandığını dile getirdi. Lordos, “Burayı terk ettiğimde çok gençtim. Bugün burada aklıma annem ve babam geldi ama artık onlar hayatta değil” dedi. Lordos, gelecekten umutlu olduğunu ifade ederek, “Umarım gelecekte bu kent Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler tarafından yeniden yapılır, geliştirilir. Umarım gelecekte bu kentte birlikte mutlu bir şekilde yaşanılabilir” ifadelerini kullandı.

 

“Bu kente geri dönüp yaşayacağım”

Duygusal anlar yaşayan Dimitri Lordos, Maraş’ta çok anıları ve özellikle çocukluk anıları olduğunu dile getirerek, karışık duygular içerisinde olduğunu söyledi. “Açılırsa bu kente geri dönüp yaşayacağım. Bu kentten ayrıldığımda 19 yaşındaydım. O zamanlar geleceğimizi bu kentte görüyordum. Ancak kenti terk ettiğimizde sadece malımızı mülkümüzü değil, anılarımızı ve hayallerimizi de bıraktık. Ailem çok çalışarak bu taşınmazları edindi” şeklinde konuştu.

 

Hasipoğlu: “Lordos ailesi Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurdu”

UBP Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Yeni Bakış’a yaptığı açıklamada, Lordos ailesinin Kapalı Maraş ziyaretini değerlendirdi. Hasipoğlu, Başbakan Ersin Tatar’ın açıklamasıyla birlikte Kapalı Maraş’ın ilk aşamasının açıldığını anımsatarak, sadece KKTC vatandaşlarının değil, Kıbrıslı Rumlar ve yabancıların da gidip Kapalı Maraş’ı görebildiklerini kaydetti. Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruda bulunan Kıbrıslı Rumlar olduğunu ifade eden Hasipoğlu, başvuru yapan Kıbrıslı Rumlar arasında Lordos ailesinin de bulunduğunu açıkladı. Hasipoğlu, kişilerin Kıbrıs Türk yönetimine ve idaresine dönecek olmalarının, Kıbrıs Türk idaresinde yaşamayı tercih etmeleri halinde ise Kıbrıs Türk yönetimine vergilerini ödeyecek olmalarının önemli olduğunu açıkladı. Hasipoğlu, “Çünkü Taşınmaz Mal Komisyonu’nda mülklerin iade edildiği zaman komisyon, mal sahipliğini gösteren bir tapu verecek. Ama o yaşayacakları yerdeki kuralları bizim devletimiz koyacak. Dolayısıyla bizim yönetimimizde yaşayacak olmaları önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

 “Gerek yerli gerek yabancı yatırımcıya kapımız her zaman açıktır”

Oğuzhan Hasipoğlu, hedefin öncelikle Maraş’ı açarak ülkenin ekonomisine ve turizmine katkı sağlamak olduğunu ifade ederek, “Gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıya kapımız her zaman açıktır. Bu konuna herhangi bir ayrımcılık ve kısıtlama yapmayı düşünmüyoruz” şeklinde konuştu. Bunun bir de siyasi sonucu olduğunu belirten Hasipoğlu, “Yıllardır burasını bir gün çözüm olacak diye kapalı tuttuk. Ama artık Rum tarafının keyfini bekleyeceğiz diye, Rum tarafı bir gün bizimle çözüme ulaşacak diye daha fazla Kapalı Maraş’ın kapalı kalmasına müsaade edemezdik. Bu cesur karar sonucunda Kapalı Maraş’ın geçtiğimiz hafta açılmış  olması artık bir şeylerin izahata dönüştüğünün göstergesidir. Bunun sonucunda da buraya yatırımcıların ve Kıbrıslı Rumların gelecek olmaları önemlidir. İnsanlık adına önemlidir, ülkemiz adına önemlidir” şeklinde konuştu.

 

 “Lordos Ailesi bizim yönetimimize gelmeye hazırdır”

Hasipoğlu, ileriki zamanlarda Maraş’ın diğer kısımlarının da açılacağını kaydederek, aynı anda da Taşınmaz Mal Komisyonu’nun daha da işler hale geleceğini belirtti. Taşınmaz Mal Komisyonuna 300’e yakın Kıbrıslı Rum’un başvuruda bulunduğunu belirten Hasipoğlu, bunlardan birinin de Lordos Ailesi olduğunu vurguladı. Hasipoğlu, Taşınmaz Mal Komisyonuna başvuruda bulunan 300 Kıbrıslı Rum’dan yaklaşık 200 tanesinin mallarının iadesini istediğini, yaklaşık 100’ünün ise mallarını satmak istediğini ifade etti. Lordos Ailesi’nin başvurusunun içeriğinin ne olduğunu bilmediğini ama Dimitri Lordos’un “Gelip yerleşmeye, otelimi yapıp işletmeye hazırım” dediğini ifade eden Hasipoğlu, “Bu da demek ki bizim yönetimimize gelmeye hazırdır” şeklinde konuştu. Hasipoğlu, “Artık Kıbrıs meselesinde yeni bir dönem başlıyor. Çünkü Maraş, kapsamlı müzakerelerin bir parçasıydı. Buraya açmakla artık Rum tarafına iade edilecek bir bölge olmadığını göstermiş olduk” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Türkmenköy’de Yangın
Türkmenköy’de Yangın