"İrademizi daha güçlü ortaya koyacağız"

"İrademizi daha güçlü ortaya koyacağız"

Yeni Bakış’a konuşan TKP-YG, BKP ve TDP yetkilileri, bu Pazar günü yapılacak olan ikinci turda Mustafa Akıncı’ya destek belirtti. Parti yetkilileri, hamaset söylemlerini kabul etmediklerini, sağ duyunun galip geleceğini ifade etti

Editor: Süperadmin
14 Ekim 2020 - 11:57 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 23:48

TKP-YG Genel Başkanı Çakıcı: Akıncı ciddi bir performans sergiledi. Tufan Erhürman sandık sonuçlarına göre Sibel Siber’in üzerine çıkamadı

BKP Genel Başkanı İzcan: Kudret Özersay güven vermemiştir. Ortaya halkın destekleyeceği bir siyaset koyamamışlardır. UBP’nin ve statükonun kuyrukçuluğunu yapmışlardır

TDP Milletvekili Cemal Özyiğit: Kıbrıs Türk toplumunun bu hafta daha geniş kitlelerin de desteği ile daha güçlü bir iradeyi ortaya koyacağına inanıyorum

 

Esengül AYKAÇ

Yeni Bakış’a konuşan TKP-YG, BKP ve TDP yetkilileri, bu Pazar günü yapılacak olan ikinci turda Mustafa Akıncı’ya destek belirtti.

TKP-YG Genel Başkanı Çakıcı:

Akıncı ciddi bir performans sergiledi

TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı’nın ikinci tura çıkacağını beklediklerini kaydetti. Ersin Tatar’ın dıştan aldığı büyük bir müdahaleye rağmen Mustafa Akıncı’yı geçmesini değerlendiren Mehmet Çakıcı, UBP’nin kendi tabanından oy aldığını söyleyerek bir yükselme gösteremediğini belirtti.  Mustafa Akıncı’nın ciddi bir performans gösterdiğini kaydeden Çakıcı, bütün müdahalelere rağmen Mustafa Akıncı’nın aldığı oyların büyük bir başarı olduğunu değerlendirdi. Tufan Erhürman’ın sandık sonuçlarına göre Sibel Siber’in üzerine çıkmadığını söyleyen Çakıcı, beş yıl öncesinde Sibel Siber’in performansının üzerine başkanının aday göstermesine rağmen sonucu CTP camiasında büyük bir başarısızlık olarak değerlendirdi. Kudret Özersay’ın aldığı oyları beklenen bir durum olarak yorumlayan Çakıcı, Kudret Özersay’ın ve Halkın Partisi’nin verdiği sözleri yerine getirememesi sonucunun halk tarafından görüldüğünü kaydetti.

“Hamaset söylemlerini kabul etmiyoruz”

Hamaset söylemlerinin Kıbrıs Türk halkı tarafından kabul görmediğini vurgulayan Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının bu seçimde kendi iradesine ve çözümle ilgili akılcı arayışlarıyla seçim sonucuna ciddi destek olduğunu ifade etti.

“İkinci turda Akıncı’yı destekliyoruz”

Cumhuriyet Türk Partisi’nin ikinci turda Mustafa Akıncı’yı desteklemesi gerektiğini savunan Çakıcı, yaşanan tüm çatışmalara rağmen çözüm yanlısı bir adım atmaları gerektiğine değindi. Çakıcı, Toplumcu Kurtuluş Partisi olarak ikinci turda Mustafa Akıncı’yı destekleyeceklerini duyurdu.

BKP Genel Başkanı İzcan:

AKP ve buradaki temsilcilerine en güzel cevap oldu

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun baskılara rağmen bütün dış müdahalelere rağmen iradesini ortaya koyduğunu kaydetti. İradenin kendi kendini yönetme iradesi tabirini yorumlayan İzzet İzcan, federal çözüm, barış iradesi olarak değerlendirdi. Destekledikleri adayın % 30 civarında bir oy aldığını anlatan İzcan, CTP’nin federal çözümü destekleyip % 21,5 olup iki adayın oyunun % 51,5 ‘e ulaştığını söyleyerek, “Birde dıştan gelecek destek var. Pazar günü ikinci turda Sayın Akıncı bu seçimi kazanacak” dedi. AKP iktidarına ve onun buradaki temsilcilerine verdiği en güzel yanıt olarak değerlendiren İzcan, Yeniden Doğuş Partisi’nin başkanın bir sözünü hatırlattı. İzcan, YDP başkanının ‘Bizim tarlayı başkaları sürmüştür’ dediğini söyleyerek, bu söylemi doğru bulduğunu kaydetti. UBP ve ona destek veren başta TC Elçiliği olmak üzere asker sivil bürokrasi ile parti oylarını UBP’ye kanalize ettiğini anlatan İzcan, partilerin bu hale gelmesinin sebebi açıkladı. “Ortaya halkın destekleyeceği bir siyaset koyamamışlardır. UBP’nin ve statükonun kuyrukçuluğunu yapmışlardır. Özellikle Kudret Özersay güven vermemiştir” diyen İzcan, “zikzaklarla güvenilmez bir siyaset ortaya koymuşlarıdır. Böyle davranış sergileyenlere karşı halktan hepsi hak ettiği cevabı almışlardır. Mustafa Akıncı ikinci turda açık ara kazanacaktır. Birleşik Kıbrıs Partisi olarak can havliyle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TDP Milletvekili Cemal Özyiğit:

İkinci tur adaylarını önceden tahmin ettik

TDP Milletvekili Cemal Özyiğit, ikinci tura kalan adayları daha önceden tahmin ettiklerini ve böyle bir sonuçla karşılaştıklarını belirterek, oy oranları konusunda kendilerine verilen bilgiler doğrultusunda Mustafa Akıncı’nın birinci geleceğini beklediklerini kaydetti. Özyiğit, özellikle yapılan dış müdahale ve yönlendirmeler ile Denktaş’ın, Özersay’ın ve Arıklı’ya gidecek oyların bir bölümünün Sayın Tatar’a yönlendirildiğini kaydetti.

“Sağduyu galip gelecek”

Kıbrıs Türk toplumunun yapılan müdahalelere rağmen güçlü bir irade ortaya koyduğunu vurgulayan Özyiğit, ikinci turda iki adayın yarışacağını ve Kıbrıs Türk toplumunun bu hafta daha geniş kitlelerin de desteği ile daha güçlü bir iradeyi ortaya koyacağına dikkat çekti. Her partinin kendi özgür iradesinin varlığından söz eden Özyiğit, Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar’ın da partilere ve diğer adaylara ziyaretler başlattığını söyleyerek, sağduyunun gelip geleceğine ışık yakarak güçlerin birleştirilerek ikinci turun galibinin Mustafa Akıncı olacağını kaydetti. Toplumcu Demokrasi Partisi’nin ilk turda olduğu gibi ikinci turda da Akıncı’yı destekleyeceğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Türkmenköy’de Yangın
Türkmenköy’de Yangın