“İşler karışabilir”

“İşler karışabilir”

Avukat Murat Hakkı, Maraş’taki açılımın devam etmesi durumunda Maraş’taki mallarını geri almak isteyenlerin artacağını belirtti

Editor: Süperadmin
17 Kasım 2020 - 11:59

Avukat Murat Hakkı, Maraş açılımı konusunda yaptığı açıklamada, 2005 senesinden beri 300 kişiye yakın kişinin Maraş’taki mallarını geri almak için, 100 civarında kişinin ise Maraş ve sahil kesimi karışık olmak suretiyle başvuru yaptığını açıkladı.

Hakkı, Maraş’taki malların maddi boyutunun çok büyük olduğunu, bu yüzden muhtemelen ağırlığın mal iadesine verileceğini tahmin ettiğini belirterek, mallarını geri alan mal sahiplerinin mallarını satma yoluna gideceklerini söyledi. Hakkı, malların satılması dahilinde ise uluslararası hukuka göre eritilmesinin önünün açılacağını vurguladı.

Hakkı, “Rumlara mallarının geri verilmesi durumunda hem hukuki hem psikolojik olarak zorlu bir süreç başlamış olacak ve önemli sayıda bir göçmen Türk hükümeti altında yaşamak istemeyecektir. Bu nedenle mal satışlarının hızlanacağı aşikardır” dedi.

“Önümüzdeki süreç boyunca Kıbrıs müzakereleri de olmak üzere işler karışabilir” diyen Hakkı, Maraş’taki malların gerçek sahiplerine verilmesi için binlerce dosyanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini, bu sürecin 6-7 yılı bulabileceğini belirtti.

 

Rabia ÇAKMAK

Maraş açılımı konusunda açıklama yapan Avukat Murat Hakkı, 13 Şubat 1975 tarihi öncesi mal sahibinin Kıbrıslı Rum ya da Yunan asıllı olması gerektiğini belirterek, bu açıklamalardan kast edilenin 1974 kayıtlı mal sahipleri olduğunun ortaya çıktığını, yüksek mahkemenin vermiş olduğu kararla Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Maraş’ta hakkı bulunan Kıbrıslı Rumların davasını yürütmekte olduğunu söyledi.

“15 yıl boyunca Maraş malları görmezden gelindi”

15 yıl boyunca Maraş konusunun ele alınıp incelenmediğini belirten Hakkı,  buna bağlı olarak, iç hukuk yolu açılamadığından Maraş’taki mülkiyet rejiminin başta İnsan Hakları Mahkemesi olmak üzere uluslararası alanda konu olduğunu kaydetti. Maraş’ta mal hakkı olanların üç şekilde hak talebinde bulunabileceklerini kaydetti.  Hakkı, mal talep etme hakkı içerisinde, birincisinin malın iadesi, ikincisinin malın tazminat yoluyla tazmin edilmesi, üçüncü yolun ise takas seçeneği olduğunun altını çizdi. Tazminat yoluyla mal karşılığı para verilerek mal hakkının kişiden alındığını açıklayan Hakkı, takas yoluyla yapılacak iadenin, Güney Kıbrıs Rum kesiminde maddi olarak aynı ölçüye denk gelebilecek bir mal ile olabileceğini, fakat üçüncü yolun fiiliyatta uygulanmadığını belirtti. Hakkı, Güney’deki Kıbrıs Türk malları ile alakalı olarak Rum İçişleri Bakanı’nın söz sahibi olduğunu ve politik nedenler dolayısıyla böyle bir çıkış yolu izlenemediğini ifade etti.

“Malların eritilmesinin yolu açılacaktır”

“Kıbrıs’taki malların maddi boyutu çok büyük olduğundan dolayı muhtemelen ağırlığın mal iadesine verileceğini tahmin ediyorum ve mallarını geri alan mal sahipleri, yerli ve yabancı kişilere mallarını satma yoluna gidebileceklerdir” diyen” Hakkı, malların satılması dahilinde uluslararası hukuka göre eritilmesinin önünün açılacağını vurguladı.

“300 kişi mallarını geri almak istiyor”

Avukat Murat Hakkı, 300 kişiye yakın insanın Maraş’taki mallarını geri almak için 2005 senesinden beri başvuru yaptığını ifade ederek, 100 civarında kişinin de Maraş ve sahil kesimi karışık olmak suretiyle başvuru yaptığını aktardı. Açılım fiilen takip edilirse, bu sayının artacağını yineleyen Hakkı, sürecin hızlanabilmesi ve iadelerin kabul edilmesi için de bir Bakanlar Kurulu’nun almış olacağı karar ile Kapalı Maraş’ın askeri statüden çıkarılması ile olabileceğini bildirdi.

“Malını geri alan Rumlar, sıkıntılı bir hukuki sürece girecek”

Hakkı, “Rumlara mallarının geri verilmesi dahilinde hem hukuki hem psikolojik olarak zorlu bir süreç başlamış olacak ve önemli sayıda bir göçmen Türk hükümeti altında yaşamak istemeyecektir dolasıyla mal satışlarının hızlanacağı aşikardır” dedi.

“Maraş’taki malların bir günde iade edilmesi çok zor”

Avukat Murat Hakkı, Maraş’taki malların gerçek sahiplerine verilmesi için binlerce dosyanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, bu sürecin 6-7 yılı bulabileceğini fakat alt yapı güçlendirilmesi ile birlikte ekonomi için güzel bir katkı olacağını da ekledi. Maraş konusundaki kafa karışıklığının siyasi irade yoksunluğuna bağlayan Hakkı, bu sorunun son zamanlarda giderilmiş olduğunu ve ilerleyen zamanlarda somut bir adım atılacağını açıkladı.

“İşler karışabilir”

Avukat Murat Hakkı, Maraş’ta hakları bulunan Rum’lar arasında, “Türk iradesinde yaşarım” diyen de var, “malımı satarım, ne koparırsam” diyen de var, “asla komisyona başvurmam” diyen de olduğunu kaydetti. Hakkı, önümüzdeki süreç boyunca Kıbrıs müzakereleri de olmak üzere işlerin karışabileceği ihtimalini açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyük vurgun
Büyük vurgun
Mağusa'nın vampir iş insanı
Mağusa'nın vampir iş insanı