İspanya

Editor: YeniBakış Editör
08 Şubat 2022 - 10:46
Reklam

İbiza, Biyoçeşitlilik ve Kültür (1999)

 

 İbiza ya da Eivissa; Akdeniz'deki Balear Adaları'nda bulunan ve İspanya yönetiminde olan bir adadır. Adada başı çeken üç şehir vardır. Bunlar, İbiza TownSanta Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany'dir. Her ne kadar Balear aları'nın en büyüğü Mallorca olsa da; İbiza son 30 yıldır gerek turizmin, gerekse de eğlence dünyasının Avrupa'daki önemli bir merkezi olmuştur.

İbiza ismi; Arapça "Yabisah" kelimesinden gelmiştir. Sebebi de; Orta Çağ'da önemli bir süre Müslümanlar'ın kontrolünde kalmış olmasıdır. Katalanca'da ise; Eivissa ismi kullanılmaktadır.

İbiza adası; daha çok yaz partileri ve Dünyaca ünlü gece kulüpleri ile tanınır. Bunlar arasında, SpacePachaPrivilegeAmnesiaEden ve Es Paradis gelir.

Adanın büyük bir bölümü 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

  

 

 

San Cristóbal de La Laguna (1999)

 

 San Cristóbal de La Laguna İspanyolca (kısaca): La Laguna. İspanya'nın Kanarya Adaları Özerk Bölgesinde şehir. Santa Cruz de Tenerife İli'nin Tenerife İlçesi olan Tenerife Adası'nın kuzeyinde yer almaktadır.

Bu şehrin etrafındaki bölge, Guançeler döneminden (Tenerife'nin eski yerli sakinleri) beri yerleşmiştir. Bulunan arkeolojik alanlara göre, 2 bin yıl önce adanın geri kalanı ile aynı zamanda da Guançeler bölgeye yerleşmiştir. Bu sırada, yer, Tenerife adasının tüm aborjinleri için hac yeri olan büyük bir göl tarafından işgal edildi.

Şehir 1496 yılında Alonso Fernández de Lugo tarafından kuruldu. Şehir, 19. yüzyıla kadar Kanarya Adaları'nın başkentiydi. O zamandan beri, başkent Santa Cruz de Tenerife'dir.

1582'de şehir 5.000 ila 9.000 arasında ölümle sonuçlanan şiddetli bir Kara Ölüm salgınına maruz kaldı. San Cristóbal de La Laguna şehrinin kentsel planı, Latin Amerika'daki birçok şehrin modeliydi.

30,000 öğrencinin eğitim gördüğü La Laguna Üniversitesi de bu kenttedir. Şehrin yüzölçümü 102.06 km², nüfusu 2017 tahminlerine göre 153,655'dür. Şehir San Cristóbal de La Laguna Piskoposluk bölgeleri merkezidir. Piskoposluk Santa Cruz de Tenerife ilini kapsamaktadır. Şehir tarihi bölümleri 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yakıt bitti teknecik kapatılıyor
Yakıt bitti teknecik kapatılıyor
KKTC elektriksiz kaldı kaos yaşanıyor
KKTC elektriksiz kaldı kaos yaşanıyor