İspanya

Editor: YeniBakış Editör
14 Şubat 2022 - 10:51
Reklam

 

Tárraco Antik Kenti (2000)

 

 

 

Tarraco, İspanya'nın Katalonya Eyaletindeki günümüz Tarragona kentinin eski adıdır. Scipio Calvus tarafından İkinci Pön Savaşı sırasında kurulan şehir, İber Yarımadası'ndaki en eski Roma yerleşim yeriydi ve Roma İmparatorluğu döneminde Roma ili Hispania Citerior'un ve Hispania Tarraconensis'in başkenti oldu.

Tarraco'nun Arkeolojik Topluluğu 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

 

 

 

 

Atapuerca Antik Kenti (2000)

 

 

 

Atapuerca Dağları, İspanya'nın kuzeyindeki Kastilya ve Leon'daki Atapuerca kasabası yakınlarında yer alan karstik bir tepedir. Hâlen devam etmekte olan kazı çalışmalarında, Batı Avrupa'daki en eski Homo sakinlerine atfedilen yerel mağaralar kompleksinde zengin fosil yatakları ve taş alet toplulukları keşfedildi. Atatuerca Dağları, Homo erectusHomo antecessor (veya Homo erectus antagonisti) ve Homo heidelbergensis topluluklarının tercih ettiği "olağanüstü veri rezervi", Alt Paleolitik Çağ'da çökelmiştir.

Atapuerca dağlarında bulunan kafataslarının Homo erectus'unkilerden daha büyük beyin çukurları ve daha modern görünümlü burun ve yanak kemikleri vardı. Paleontologlar da yeni bir türün varlığına Homo antecessor adını verdiler.

Henüz ortaya çıkarılan ve güvenilir bir şekilde tarihlendirilen en eski örnek 1.2 Milyon ile 600.000 yıl arasındaki bir yaşı teyit etmektedir. Site, Atapuerca'nın Arkeolojik Alanı adı altında bir UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edildi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
28 yaşındaki Haydar Mumcu hayatını kaybetti
28 yaşındaki Haydar Mumcu hayatını kaybetti
Cezaevine gönderildiler
Cezaevine gönderildiler