İsrail

Editor: YeniBakış Editör
22 Ocak 2022 - 10:51
Reklam

Masada (2001)


Masada, 
İsrail'in güneyinde Necef Çölü'nün kenarında Ein Gedi ile Sodom arasında yer alır. Ölü Deniz'den 400 metre yukarıdadır.

Masada'da inşa edilen kalelerden ilki Aleksander Yanay olduğu düşünülen Baş Rahip Jonathan tarafından inşa edildi. Bölgenin savunma için uygun olduğunu düşünen Hirodes ise kalenin kalanını, depoları ve sığınakları yaptırdı. Hirodes öldükten sonra Romalılar burada bir garnizon inşa ettiler. MS 66 yılında Menahem önderliğindeki yahudiler, Romalılara karşı bir isyan başlattı ve Masada'yı ele geçirdi. Menahem öldürüldükten sonra Eleazer Ben Yair bir grup Yahudi ile Masada'ya yerleşti. MS70 yılında Kudüs düştüğünde kalan isyancılar da Masada'ya kaçtılar.

Romalılara teslim olmak istemeyen Masada'daki 960 Yahudi intihar etmiştir. Flavius ​​Silva liderliğindeki 8000 Romalı asker Masada'yı kuşattıktan sonra kazanma şanslarının kalmadığını anlayan Yahudiler, kurtuluş ümitlerinin tükendiği anda, aralarından silah kullanmayı bilen 10 kişiyi, kendilerini öldürmeleri için görevlendirirler. Kural gereği bu 10 kişi, diğer 950 kişiyi öldürdükten sonra, birbirlerini de öldürerek kimse hayatta kalmaksızın toplu intihar gerçekleştirilecektir. Toplu intihardan sadece 2 kadın ve 5 çocuk hayatta kalmıştır. Hikâyenin tarihsel arkaplanında da, hayatta kalan bu kişilerin aktarımları rol oynamıştır. Dünden bugüne, Yahudi direnişinin imgelerinden biri olan olaydan, Talmud'da bahsedilmez.

Rivayete göre matematik ve fizikte kullanılan J sayısı konsepti, adını toplu intiharda kimin kimi öldüreceği konusunda kura çekilirken en sona kalan Jospehus'tan almıştır.

Masada, 2001 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

 

 

 

 

Tarihi Akka Şehri (2001)

 

 

İsrail'in kuzeyinde Akdeniz kıyısında bir şehir. Nüfusu 45.000 civarıdır (2003). MüslümanlarınDürzilerinHristiyanlarınBahailerin ve Yahudiler'in birlikte yaşadıkları bir şehirdir.

Şehir, Mısır firavunu III. Tutmose (MÖ 1504-1450) zamanından başlayarak, dünya tarihinde sürekli olarak yerleşilmiş en eski yerlerden biridir. Eski çağlarda Kenan halkı ve İbraniler tarafından kullanılmış; Eski YunanRomaArapTolunoğullarıHaçlı ve 1517'de Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in fethinden itibaren 1918'e kadar yeniden Türk hakimiyetine girmiş, İsrail'in kuruluşuna kadar da İngilizler'in denetiminde kalmıştır. Tolunoğlu Ahmed Bey Dönemi'nde Tolunoğulları Devleti'nin en büyük deniz üssü burada kurulmuştu.

Napolyon, 1799'da kaleyi kuşatmış, ancak Cezzar Ahmed Paşa'nın dillere destan direnişi karşısında başarısız olarak ordularını geri çekmek zorunda kalmıştır.

Akka'yı çevreleyen kalın savunma duvarları, Cezzar Ahmed Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Akka, özellikle, Bahai Dini'nin en kutsal şehridir ve kutsal ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere her yıl pek çok inananı buraya gelmektedir. Şehrin tarihi bölgeleri 2001 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KUŞ UÇSA  RAPOR EDİLECEK”
“KUŞ UÇSA RAPOR EDİLECEK”
"Yıkım paketini kabul etmiyoruz"