İsrail

Editor: YeniBakış Editör
25 Ocak 2022 - 10:41
Reklam

Tel Aviv'deki Beyaz Şehir (2003)

 

 

 

Tel Aviv, İsrail'in Akdeniz kıyı şeridinde, Guş Dan metropolünde bulunan 451.523[5] nüfuslu bir şehirdir. Ülkenin finans ve teknoloji merkezidir. Uluslararası kuruluşlar ve birçok ülke Tel Aviv'i İsrail'in başkenti olarak tanımakta ve elçilikler Tel Aviv'de bulunmaktadır. Doğu Kudüs, İsrail'in bir parçası sayılırsa, Tel Aviv ülkenin Kudüs'ten sonra ikinci en kalabalık şehridir; sayılmaz ise Tel Aviv, Batı Kudüs'ten önceki en kalabalık şehirdir.

Tel Aviv, 1909 yılında liman kenti Yafa'nın bitiminde kuruldu. Zamanla büyüyen Tel Aviv, Yafa'dan ayrılmaya başladı. Bu dönemde bölgede özellikle Filisitin Arapları yaşamaktaydı. İsrail'in bağımsızlığından iki yıl sonraki 1950 yılına gelindiğinde Tel Aviv ve Yafa aynı belediyeye bağlandı. 2003 yılında ise kentteki Beyaz KentUNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alındı. Tel Aviv’de yaşayanlara Tel Avivim denir.

 

 

 

 

İncil'deki Tepeler: MeggidoHazor ve Beer Sheba (2005)

 

 

Megido Dağı, Megiddo Dağı, Magedon Dağı, Megido Tepesi İbranice'de Har-Megido. İsrail'in Megido Bölgesi'nde Nasıra'nın güneyinde bulunan ve yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip dağ. Bu dağ, bazı coğrafi kaynaklarda tepe olarak geçmektedir. Megido Dağı'nda yapılan en eski bilinen savaş MÖ 1457 yılında Firavun Tuthmosis III ile isyancılar arasında gerçekleşmiştir. Bu bilgi Mısır'da El-Uksur kentinde bulunan Amun-Re tapınağındaki hiyerogliflerde yazmaktadır. MÖ 800 yıllarında bölge at yetiştiriciliği ile ünlenmiştir. Bu yüzden "Savaş Arabası Şehri" unvanını almıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında bölgede Osmanlı Devleti ile İngiltere savaşı yaşanmıştır. Yapılan arkeolojik kazılarda bölgede 26 farklı medeniyete ait kalıntılar bulunmuştur.

Tel Hazor, ayrıca Hatzor ve Tell el-Qedah, İsrail'de, Yukarı Celile'nin kuzeyinde, Taberiye Gölü'nün kuzeyinde, Hula Vadisi'nin güneyinde ve Merom Gölü'ne yukarıdan bakan bir noktada yer alan antik bir tepedirOrta Tunç Çağı'nda (M.Ö. 1750 civarında) ve İsrail döneminde (M.Ö. 9. yüzyılda) Hazor, ülkenin en büyük müstahkem şehri ve Bereketli Hilal'in en önemli şehirlerinden biriydi. Babil ve Suriye ile ticaret bağlarını sürdürdü ve bronz endüstrisi için büyük miktarda kalay ithal etti. Yeşu Kitabı'nda Hazor, "tüm krallıkların başı" olarak tanımlanmaktadır

Tel Sheva veya Tell es-Seba, güney İsrail'de yer alan bir arkeolojik bölgedir ve İncil'deki Beerşeba kentinin kalıntıları olduğuna inanılır. Modern Beerşeba kentinin doğusunda ve Tel Sheva/Tell as-Sabi'deki yeni Bedouin şehrinin batısındaki yer alır. Tel Sheva, Tel Beer Sheva Ulusal Parkı içinde yer alır ve ziyaretçiler tarafından erişilebilir hale getirilmiştir.

2005 yılında UNESCO tarafından İncil'deki Tepeler: MeggidoHazor ve Beer Sheba Miras Alanının bir parçası olarak Dünya Mirası ilan edildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KUŞ UÇSA  RAPOR EDİLECEK”
“KUŞ UÇSA RAPOR EDİLECEK”
"Yıkım paketini kabul etmiyoruz"