İşsizler ordusu büyüyor!

İşsizler ordusu büyüyor!

Riverside Garden Resort Otel Direktörü İnanç Özbirim, bu yıl için atılması gereken adımların henüz atılmadığını, ülkede turistin olmadığını, buna bağlı olarak sektörde birçok kişinin işsiz kaldığını belirterek, “bizi covid 19 değil, ekonomik şartlar öldürecek” dedi

Editor: Süperadmin
29 Haziran 2020 - 12:00 - Güncelleme: 29 Haziran 2020 - 14:00

Riverside Garden Resort Otel Direktörü İnanç Özbirim, ülkede turizmin dibe vurduğunu belirterek, hükümetin sürekli karar değiştirmesinden dolayı kimsenin güvenip de tatil için gelmesini sağlayacak bir durumun söz konusu olmadığını söyledi

Özbirim, turizmdeki birçok otel işletmecisinin çeklerinin geri dönmekte olduğunu söyleyerek, bu süreçte sadece kendi personelleri olan 90 kişininişsiz kaldığını, genelde ise bu rakamın önümüzdeki haftalarda daha da  artacağına vurgu yaptı

Özbirim, “Devletin iki ay bin 500 TL çalışana verdiği destek dışında turizme başka destek yapılmadı.Hükümeti sağduyuya davet ediyorum. Ülkede bugün turist yok. Yerli halk için kampanyalar yapılıyor, ancak yerli halk da tedirgin. Arzu ederdik ki hızlı bir çalışma yapılsın, pandemi hastanesi açılsın. Sağlık ön planda tutularak tedbirli bir şekilde kapılar açılsın. Mart ayının 17’sinden itibaren bugüne kadar 3 buçuk ay geçti. Covid 19 değil de bu toplumu sanki işsizlik öldürecek gibi…”şeklinde konuştu

Ahmet İKİDERELİ

Riverside Garden Resort Otel Direktörü İnanç Özbirim, şu an itibariyle ülkede turizmin olmadığını belirterek, yıllardır yapılan tüm yatırımların dibe vurduğunu söyledi. Özbirim, 30 yıldır turizm sektörünün içinde olduğunu ifade ederek, özelikle 2014-2020 yılları arasında turizimin geliştiğini, 3aya sığdırılan turizmin 12 aya kadar çıktığını kaydetti. Özbirim, bu nedenle ülkeye güzel yatırımlar yapma fırsatlarının olduğunu ifade ederek, bunun artmasındaki sebebin TC Elçiliği’nin sunmuş olduğu teşvik olduğunu belirtti. Özbirim, covid 19 nedeniyle toplum olarak çokzor günler geçtiğini anımsatarak, alınan önlemler sonucu atlatılsa da aslında virüsün henüz bitmediğini kaydetti. Özbirim, gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilmesi gerektiğinin altını çizerek, otel olarak ileri seviyede hijyen sertiifikasını bakanlıktan aldıklarını söyledi.

“90 çalışanımız işsiz”

Özbirim, bu sertifikanın alınmış olmasına rağmen ülkeye uçuşların olmaması nedeniyle ülkeye turistin de gelmediğini kaydetti. Bu yıl için atılması gereken adımların henüz atılmadığını, acentelerin ise turistlerin nasıl, hangi prosedürlerle Ada’ya geleceğini bilmediklerini belirten Özbirim, sürekli karar değişmesinden dolayı kimsenin güvenip de tatil için buraya gelmesini sağlayacak bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Özbirim, bu nedenle ülkede turiziminçok kötü bir durumda olduğunu belirterek, 90 çalışanının işsiz olduğunu söyledi. Özbirim, devletin iki ay bin 500 TL destek verdiğini, ancak bu katkının devam etmemesi durumunda herkesi daha zor günlerin beklediğini kaydetti. Özbirim, hükümetin turizmin açıldığını belirttiğini, ancak bu açıklamanın kendisini üzdüğünü söyledi.

“Kampanyalar yapılıyor ama yerli halk tedirgin”

Özbirim, şöyle devam etti, “Bu demek oluyor ki elemanlarımıza devlet tarafından başka katkı yapılmayacak. Otellerin tüm vergilerini yerine getirmesi gerektiği belirtiliyor. Misafirimiz olsa elbette bunlar mümkün olurdu. Ancak ülkede bugün turist yok. Yerli halk için kampanyalar yapılıyor, ancak yerli halk da şu anda tedirgin. O nedenle turizm bugün çok kötü bir durumda. Sağlık tabii ki ön planda. Arzu ederdik ki hızlı bir çalışma yapılsın, pandemi hastanesi açılsın. Mart ayının 17’sinden itibaren bugüne kadar 3 buçuk ay geçti. Covid 19 değil de bu toplumu sanki işsizlik öldürecek gibi…”

“Çekler geri dönüyor”

Özbirim, turizmdeki birçok otel işletmecisinin çeklerinin geri dönmekte olduğunu söyleyerek, önümüzdeki birkaç hafta içinde işsizlk oranının daha da artacağının kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Özbirim, temennisinin ekonominin çok daha iyiye gitmesi olduğunu belirterek, hükümetten tek beklentisinin bu olduğunu söyledi.

Özbirim, dünyanın bir açılım içinde olduğunu, özellikle Güneyin covid 19’u bitirirken turistleri tedbirli bir şekilde almaya başladığını belirterek, ilk bir yılın çok zor geçeceğini söyledi. Özbirim, ancak gerekli tedbirlerin alınması durumunda belki bu kötü senaryoların biraz olsun azalabileceğini söyledi.

“Hükümetin tek katkısı bin 500 TL ödeneği”

İnanç Özbirim, Riverside karantina otel olmasından dolayı bir takım zorluklarla karşılatıklarını belirterek, Alsancak Belediye Başkanının cahilce bir açıklama yaparak, yurt dışından çocukların geldiği dönem, bu virüsün bulaşabileceğini ifade ettiğini söyledi. “Bu söylem o dönem bizleri ve öğrencileri çok üzmüştü” diyen Özbirim, “o dönem misafirlerimizi güzelce ağğırladık ve ailelerine teslim ettik. Bunu dışında üzücü başka bir olay  ile karşılaşmadık” dedi.

Özbirim, hükümetin turizme yaptığı tek katkınınçalışanlara Nisan ve Mayıs ayını kapsayan bin 500 TL ödeme yapması olduğunu ifade ederek, “ne yazıktır ki turizmle ilgili önemli bir adım atılmadı” diye konuştu.

“Tedbirli açılmalıyız”

Turizmin daha iyi bir yere gelmesini sağlamak için ilk önce hızlı bir şekilde Pandemi Hastanesinin yapılması gerektiğini belirten Özbirim, bu süre uzayacaksa da Cengiz Topel Hastanesi gibi geçici bir yerin pandemi hastanesi yapılabileceğini kaydetti.Öbirim, kapıların, uçakların bir an evvel açılmasını beklediklerini belirterek, turizmin birçok sektöre tedariklerinin olduğunu, bu nedenle başka sektörlerin de yüzde 80’inin iş kaybına uğradığını kaydetti.

“Ekonomi dibe vuracak”

Özbirim, “Uçaklar 15 Temmuz’da gelecek diyenler var. ben merak ediyorum. 15 günde ne değişecek? Pandemi hastanesi mi hazır olacak? Hayır. Bunu açıkçası anlamadık. Önemli olan bu insanların kontrollü bir şekilde gelmeleridir. Nereye kadar kapalı kalacağız? bizden kötü durumdaki ülkeler açılıyorlar ama tedbirli açılıyorlar. Açılmazsak bizi covid 19 değil, ekonomik şartlar bizi öldürecek. Turizmde işsizlik arttı. Bu nedenle ben acil olarak hükümeti sağduyuya davet ediyorum. Bu iş siyasetle olmaz. Sağlığımız ön planda olmalıdır. Kapılar ise gerekli tedbirler dahilinde açılmalıdır. Uçuşlar o şekilde başlamalıdır. aksi takdirde biraz daha böyle gitmesi durumunda ekonomi tam anlamıyla dibe vuracak” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kriz var hükümet yok!
Kriz var hükümet yok!
Narkotikten “Balyoz” operasyonu
Narkotikten “Balyoz” operasyonu