Jacinda Ardern istifa etti!

Jacinda Ardern istifa etti!

Dünyanın en genç başbakanı unvanına sahip Ardern'in istifasını uluslararası haber ajansları 'son dakika' koduyla geçti. Görevinin birinci yılında bebek sahibi olan Ardern, özellikle Christchurch'teki terör saldırılarının ardından sergilediği tutumla unutulmaz bir iz bıraktı

Editor: Süperadmin
19 Ocak 2023 - 13:00
Reklam

Pasifik Okyanusu'ndaki adalar ülkesi Yeni Zelanda'da 2017 yılında yapılan seçimler, 37 yaşındaki bir siyasetçinin dünya tarihine geçmesini sağladı. 'Dünyanın en genç başbakanı' seçilen Jacinda Ardern, artık kameralar önünde bir yıldızdı.

Haziran 2018'de bir kız bebek dünyaya getirdi, dünyada görevdeyken anne olan ikinci başbakan oldu. Altı haftalık doğum iznini kullanan Jacinda Ardern, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun ardından görevden bebek sahibi olan ikinci başbakan olarak kayıtlara geçti.

Küçük kızıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılan genç başbakan, kısa süre içinde Amerikan televizyon kanallarındaki sohbet programlarının popüler konuklarından biri oldu.

Başbakanlık koltuğundaki ikinci yılında Yeni Zelanda tarihinin en büyük terör saldırısı gerçekleşti. Christchurch kentindeki ırkçı bir saldırganın camilerde ateş açmasıyla 50 insan hayatını kaybetti, dünyanın gözü Yeni Zelanda'ya çevrildi. Jacinda Ardern saldırının ardından sergilediği tutumla dünya çapında etki yarattı. Başörtüsü takıp kurbanların yakınlarına sarılan Ardern'in sözleri, tavırları hem medyada hem de sosyal medyada büyük övgü topladı.

Yeni Zelanda'daki BBC muhabiri Hywel Griffith, Ardern'in cami saldırılarında hayatını kaybedenler için kullandığı "Hepimiz biriz, onlar biziz" cümlesini, daha sonra aynıyla ölenlerin ailelerinden duyduğunu bildirdi.

Yeni Zelanda Başbakanı 'kritik bir anda doğru şeyleri yapmasıyla' öne çıktı, Pakistan Dışişleri Bakanı Muhammed Faysal Ardern'in Pakistanlıların gönüllerini kazandığını söyledi.

The Guardian yazarı Suzanne Moore, bir kez bile saldırganın adını telaffuz etmeyen Jacinda Ardern'i şu sözlerle tarif etti:

"Martin Luther King, sahici liderlerin uzlaşma aramayıp, kendilerinin bir uzlaşma yarattıklarını söylemişti. Ardern da, eylemiyle, şefkati ve birleştiriciliğiyle yol göstererek farklı bir uzlaşma yarattı. Terör, farklılıkları görür ve yok etmek ister. Ardern farklılıkları görüyor ve onlara saygı gösteriyor, kucaklıyor ve bağ kuruyor."

Amerikan Washington Post gazetesinin yazarlarından Ishaan Tharoor ise "Ardern, ulusunun üzüntüsü, yası ve kararlılığının simgesi haline geldi" derken, Avustralya'daki internet sitesi ABC'deki bir yorumda "Bir liderin karşı karşıya kalabileceği en güç koşullarda Ardern hiçbir hata yapmadı" ifadesi yer aldı.

Marie Claire dergisinin Avustralya baskısındaki haberin başlığı "İşte lider budur" oldu.

Yeni Zelanda'da muhalefetteki Milliyetçi Parti'nin lideri Judith Collins bile, Parlamento'da Ardern için şu yorumu yaptı: "Olağanüstü bir performans gösterdi."

Tarihi seçim zaferi

Ekim 2020'de gerçekleşen genel seçimlerden tarihi bir sonuçla ayrılan Jacinda Ardern'in İşçi Partisi, aldığı yüzde 49 oyla tek başına iktidara geldi. Son 50 yıldaki en büyük seçim zaferinin ardından kürsüye geldiğinde, konuşmasına Yeni Zelanda yerlileri Maori dilinde başladı.

Popülaritesini giderek artıran genç başbakan, koronavirüs salgını sırasındaki performansıyla da göz doldurdu. Uzun süre sınırları kapalı kalan Yeni Zelanda'da, tüm salgın boyunca yalnızca 3 bin 600 can kaybı kayıtlara geçti.

Tüm dünyada manşet

Yeni Zelanda Başbakanı, takvimler 19 Ocak 2023'ü gösterdiğinde ise, dünyada şok etkisi yaratan bir açıklama yaptı. İstifa kararını açıklayan Jacinda Ardern, 7 Şubat'a kadar başbakanlık koltuğunu ve İşçi Partisi liderliğini bırakmış olacak.

Uluslararası haber ajansları Ardern'in istifa kararını gece yarısı 03.05'te dünyaya 'son dakika' koduyla geçti. İstifa beklendiği gibi CNN International'dan BBC'ye, Al Jazeera'dan Washington Post'a, The Guardian'dan The Times'a dünya medyasında manşetten veriliyor. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor