John Lindros’un objektifinden Kıbrıs (1927 – 1931)

John Lindros'un objektifinden Kıbrıs (1927 – 1931)

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
01 Temmuz 2018 - 11:36 - Güncelleme: 01 Temmuz 2018 - 11:52
Reklam

John Lindros (3 Ağustos 1898 Vaxholm , İsveç - 2 Aralık 1961 Nyköping , İsveç) İsveçli bir mimar ve fotoğrafçıydı.

Stockholm'deki Royal Institute of Technology'de (1923-1925) yaptığı çalışmalarda Lindros, İskandinav Müzesi ve Skansen tarafından İsveç çevresindeki binaları incelemek için işe alındı. 1924'te mezun oldu. Çalışma arkadaşlarından biri, daha sonra İsveç Kıbrıs Seferi'ne katılan Alfred Westholm'du .

Kıbrıs'taki (1927-1931) keşif sırasında Lindros, arkeolojik kazıların sonucu olan birçok haritayı, planı ve kesimi ölçmek ve çizmekle sorumlu mimar olarak çalıştı. Ayrıca bir fotoğrafçı olarak çalıştı ve kazıların muazzam miktarda fotoğrafını çekti. SF Studios , İsveç Kıbrıs seferi hakkında bir haber belgesi ürettiğinde fotoğrafını çekti. Alfred Westholm'un fotoğrafik ve topografik çalışmalarında tecrübesi olduğu için, Lindros, daha çok Erik Sjöqvist'in kazı ekibinde çalıştı. Sjöqvist hastalandığında, Lindros geçici olarak Kıbrıs'ın Idalion kentindeki kazıyı yönetmeye başladı. Aynı zamanda kameralarıyla Kıbrıs folklorunu belgelemek için birçok uzak köyü ziyaret etti. John'un karısı Rosa Lindros onu Kıbrıs'a kadar takip etti ve Haziran 1928'e kadar orada kaldı. Arkeolojik bulguların restorasyonuna da katıldı.

Bu arada John Lindros tarafından da fotoğraflarla görüntülenen birçok antik bölgedeki kazı çalışmalarında bulunan eserler, kazıları yapan İsveç ekibi tarafından kendi ülkelerine kaçırıldı. Bu eserler halen Stockholm’deki Devlet Müzesinde sergilenmektedir.

Fotoğraflar için Mehmet Altuner’e teşekkür ederiz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kapanma kararı aldı
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kapanma kararı aldı